Pasak verslo dienraščio "Financial Times", trečiadienį (10.01) Europos Komisija nepritarė laisvosios rinkos idėjas skelbiančių komisarų siūlymui iš esmės pertvarkyti Europos Sąjungos (ES) regioninės paramos sistemą. Todėl maždaug 75 proc. visos paramos ir toliau teks skurdžiausiems ES regionams.
Dvidešimt Romano Prodi (Romano Prodžio) vadovaujamos Komisijos narių po keturias valandas Briuselyje trukusių diskusijų nusprendė iš esmės nekeisti dabartinės sistemos. Tiesa, ketinama skirti didesnį dėmesį skurdesnių regionų konkurencingumui. Tokia sistema leis skirti didžiules lėšas būsimosioms ES narėms, tarp jų ir Lietuvai.
Didžioji dalis paramos biudžeto teks ypatingomis problemomis, tokiomis kaip miesto gyventojų skurdas ar pramonės nuosmukis, pasižymintiems regionams ir nuošalioms kaimo vietovėms.
Vis dėlto liberalus olandų komisaras Fritsas Bolkesteinas (Fricas Bolkešteinas), atsakingas už ES vidaus rinką, sugebėjo savo kolegas įtikinti, kad būtina daugiau paramos skirti skurdžių regionų konkurencingumui didinti. Pagal trečiadienį pasiektą susitarimą 5-10 proc. visų likusių lėšų (kasmet maždaug po 428 mln. eurų) teks geriausiems pasiūlymams, kuriais siekiama padidinti minėtų regionų, net jei jie yra turtingesnėse valstybėse, konkurencingumą.
F. Bolkesteinas ir liberaliai nusiteikę jo kolegos - R. Prodi bei konkurencijos komisaras Mario Monti (Marijus Montis) - norėjo daugiau lėšų skirti bendram konkurencingumo didinimui, o ne ypatingomis problemomis pasižymintiems regionams.
Trečiadienio diskusijos parodė, kaip sudėtinga bus derėtis dėl 100 mlrd. eurų metinio ES biudžeto, kai 2006 metais nustos galioti dabartinė lėšų paskirstymo sistema. Turėtų būti diskutuojama ir dėl ES tenkančių lėšų. Biudžeto komisarė Michaele Schreyer (Michaelė Šrėjer) ragina persvarstyti Didžiajai Britanijai grąžinamas lėšas - nuolaidą, kurią 1984 metais išsikovojo tuometinė britų premjerė Margaret Thatcher (Margaret Tečer).
Pasak trečiadienio posėdyje dalyvavusių šaltinių, "vis labiau didėja parama" M. Schreyer raginimams lėšas grąžinti ir kitoms pernelyg dideliu savo indėliu nepatenkintoms valstybėms, tarp jų Vokietijai ir Nyderlandams.
Tačiau Komisijos vicepirmininkas ir buvęs Didžiosios Britanijos leiboristų lyderis Neilas Kinnockas (Nilas Kinokas) aršiai gina dabartinę sistemą, pagal kurią britai kasmet susigrąžina apie 4 mlrd. eurų. "Jis sako, kad be šio grąžinimo Didžioji Britanija mokėtų kur kas daugiau, nei leidžia jos santykinė gerovė, - aiškino vienas posėdyje dalyvavęs šaltinis. - Jis būtų patenkintas bendresniu grąžinimo mechanizmu, tačiau mums reikia išsamesnių duomenų apie tai, kaip toks mechanizmas veiktų. Jis teigia, kad net ir atsižvelgiant į grąžinimą Didžioji Britanija moka gerokai per daug".
Pasak apžvalgininkų, iš esmės nebuvo pritarta prekybos komisaro Pascalio Lamy (Paskalio Lami) siūlymui ES finansuoti įmonių mokesčiais. Manoma, kad tokia tvarka padidintų ES biudžeto skaidrumą.
ELTA