Jei Prezidento rinkimai vyktų šiuo metu, daugiausia galimybių juos laimėti turėtų R.Paksas. Tai rodo dviejų skirtingų viešosios nuomonės kompanijų atlikti tyrimai. Faktas kaip blynas, tačiau dabartiniam Prezidentui oponuojančių partijų taktikos net ir akivaizdūs faktai, deja, nekeičia. Kur įstrigta?
Faktai
Jau penktą mėnesį Seimas kelia į viešumą visokius prezidentūros "pasišiukšlinimus". Kas dieną apie tai rašo laikraščiai, kalba radijas, televizija. Beveik viskas nukreipta į vienus vartus, ir kas iš to? R.Pakso reitingai bemaž nekrinta, ir antrą kartą jis būtų renkamas Prezidentu. Pagal vasario 11-18 d. "Baltijos tyrimų" atliktą apklausą, už R.Paksą balsuotų 20,4 proc., o pagal "Vilmorus" (vasario 26-29 d.) - 23,2 proc. apklaustųjų. Pastarieji tyrimai rodo, kad V.Adamkų Prezidentu rinktų 1,1 proc. žmonių daugiau (24,1 proc.). Apklausą užsakę konservatoriai džiaugiasi, esą antrame ture R.Pakso šansai dar sumažėtų: už V.Adamkų balsuotų 45,4 proc., o už R.Paksą - 33,4 proc. tyrime dalyvavusiųjų.
Turint galvoje, kiek ir ko "gero" apie dabartinį Prezidentą šalies piliečiams pasakyta, galima daryti išvadą, kad ši tiesa yra nepaveiki. Kodėl?
Beveik hamletiškas klausimas
Todėl, kad R.Paksas yra ne pirminis, o antrinis reiškinys. Ne jis suformavo kietos rankos, tvarkos poreikius, - dalis visuomenės juos turėjo ir tebeturi. Žmonėms reikėjo lyderio, ir jis atsirado. Tą labai aiškiai sako ir R.Pakso rinkimų kampanijos ideologas A.Katkevičius.Šiuo požiūriu R.Pakso atstatydinimas mūsų visuomenėje beveik nieko nepakeistų. Jei net 53,5 proc. Lietuvos gyventojų ilgisi sovietmečio ("Vilmorus" apklausa), būtent tokio Prezidento jiems reikia.Tad į ką savo pajėgas turėtų kreipti politikai ir intelektualai: į antrinį produktą - susikompromitavusį Prezidentą - ar į visuomenės prusinimą?
Elena TERVIDYTĖ,"Dialogo" vyriausioji redaktorė