Prancūzijos priešinimasis karui Irake paskatino du JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) patarėjus rekomenduoti nutraukti JAV karinius ryšius su Prancūzija ir izoliuoti ją nuo Europos.
"(Prancūzijos prezidentas) Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) pasiryžo būti svarbiausiu Saddamo Husseinu (Sadamo Huseino) gynėju ir globėju", - savo naujoje knygoje "Galas blogiui" (“An End to Evil”) teigia Richardas Perle'as (Ričardas Perlas) ir Davidas Frumas (Deividas Framas).
Pirmadienį knygos reklaminę kelionę pradėję autoriai propaguoja vadinamąjį neokonservatyvų požiūrį į JAV karinės jėgos panaudojimą siekiant pasaulyje įtvirtinti taiką.
Jei negaili kritikos šalims, anot jų, pastojusioms kelią G. W. Busho "karui su terorizmu", ypač Saudo Arabijai, Rusijai ir Prancūzijai. Pastarajai rašalo ir karčių žodžių panaudota daug daugiau nei Rusijai.
Prancūzijos diplomatiją jie vadina "priešiška".
"Europoje reikėtų pradėti diskusiją dėl prancūzų ambicijų paversti Europos Sąjungą antiamerikietiška atsvara, - rašo autoriai. - O kur Prancūzija vedė, ten nusekė dar kelios NATO šalys. Svarbiausia jų - Vokietija, o paskui dar nuplaukė prancūzų prisiplakėlė Belgija".
"Glaudžiau integruota Europa jau nebėra besąlyginis Amerikos interesas ", - tvirtina jie.
R.Perle'as yra Pentagonui patariančios tarybos narys, dėl interesų konflikto atsisakęs jos pirmininko posto. D.Frumas anksčiau rašė G.W.Bushui kalbas, įskaitant garsųjį pasisakymą apie "blogio ašį", bet 2003 jis išėjo iš Baltųjų rūmų.
G.W.Busho administracijoje jie buvo vieni iš griežčiausiai pasisakančiųjų, kad Saddamas Husseinas būtų nuverstas.
R.Perle'as ir D.Frumas teigia, jog dauguma Europos valstybių veikiausiai nepritaria Prancūzijos pozicijai, ypač buvusios sovietų bloko šalys. NATO plėtra turėtų išsklaidyti Prancūzijos įtaką.
"Kuo labiau ES plėsis, tuo mažiau ji bus atspari Prancūzijos siekiams dominuoti kitoms šalims, - rašo autoriai. - Mums reikia Europos vyriausybes priversti pasirinkti tarp Paryžiaus ar Vašingtono".
"Mums reikia reikalauti, kad svarbiausi NATO klausimai būtų sprendžiami tik NATO karinėje taryboje, kurioje Prancūzija nedalyvauja, - teigia jie. - Taip pat mes galėtume gerokai sumažinti mūsų bendradarbiavimą su Prancūzijos kariuomene bei žvalgybos tarnybomis, atspindėdami politinio bendradarbiavimo mastą".
AFP-BNS