Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas pirmadienį (02.02) atmetė buvusio Lietuvos generalinio konsulo Sankt Peterburge Gintaro Ronkaičio skundą, užkirsdamas kelią jam grįžti į diplomatinę tarnybą.
Pernai liepą kilus skandalui dėl neteisėto Lietuvos vizų išdavimo, darbą URM paliko septyni Konsuliniame departamente dirbę diplomatai, kurie patys parašė prašymus atleisti juos iš tarnybos. Užsienio reikalų ministras šiuos prašymus patenkino. G. Ronkaitis buvo vienas iš jų.
Vėliau buvęs diplomatas ir dar keturi jo kolegos kreipėsi į teismą dėl neva neteisėto atleidimo iš pareigų.
Kai kurie iš atleistųjų diplomatų skundėsi patyrę URM vadovybės psichologinį spaudimą ir šantažą. URM teigimu, septyni konsulai dėl savo pažeidžiamumo neteko teisės dirbti su įslaptinta informacija, o todėl negalėjo dirbti savo tiesioginio darbo.
Pernai rudenį išnagrinėjęs penkių buvusių diplomatų skundus, Vilniaus apygardos administracinis teismas nusprendė, kad iš tarnybos jie buvo atleisti pagrįstai - atsistatydinimo pareiškimus parašę diplomatai juos galėjo atsiimti per 3 dienas, kaip numato įstatymai, tačiau to nepadarė.
Tai pirmadienį konstatavo ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Jis paliko galioti nepakeistą žemesnės instancijos teismo sprendimą, teigdamas, kad jis yra teistas ir pagrįstas ir naikinti jo nėra pagrindo. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Pirmadienį teismas skelbs nutartį ir ambasados Baltarusijoje antrojo sekretoriaus Ričardo Ramoškos byloje.
Buvę diplomatai prašė teismą juos grąžinti į ankstesnes pareigas ir priteisti pinigines kompensacijas už priverstines pravaikštas.
Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis yra sakęs, kad pokalbiuose diplomatams buvo paaiškinta, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) surinko medžiagą, kuri įrodo jų pažeidžiamumą.
Ministras žurnalistams yra užsiminęs, kad konsuliniai pareigūnai turėjo "neformalių partnerių", įtariamų ryšiais "su kai kurių valstybių slaptosiomis tarnybomis", tačiau, motyvuodamas medžiagos slaptumu, išsamiau to nekomentavo.
Teismo sprendime rašoma, kad UR ministerijai VSD pateikė medžiagą, įrodančią, kad diplomatai dėl neigiamų asmeninių ir dalykinių savybių prarado galimybę dirbti su valstybės paslaptimis. Pareigūnai užfiksavo diplomatų netarnybinius ryšius su Lietuvos ir užsienio šalių piliečiais.
Buvę diplomatai teismui pareiškė, kad parašyti atsistatydinimo pareiškimus juos privertė ministras, naudodamas psichologinį smurtą, tačiau liudytoju iškviestas ir apklaustas ministras tai paneigė. Teismo manymu, psichologinio smurto nepatvirtino ir kiti apklausti liudytojai.
VSD ir URM pradėjus tyrimą, paaiškėjo, kad septyni Rusijoje ir Baltarusijoje dirbę Lietuvos konsulai, pažeisdami URM patvirtintas instrukcijas, nepagrįstai išdavė apie 40 tūkst. Lietuvos vizų.
Spaudos duomenimis, Rusijos ir Baltarusijos turizmo firmos internete siūlydavo įsigyti daugkartines Lietuvos vizas už 100 JAV dolerių (apie 300 litų). Spėjama, kad pusę šios sumos turizmo kompanijos pasilikdavo už darbą, o likusi suma, kaip įtariama, būdavo perduodama konsulams.
BNS