• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žlugę santykiai ar krizę išgyvenanti draugystė? Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V. Bušas) ir Vladimiras Putinas turės ką aptarti, kai pirmą kartą po karo Irake susitiks gimtajame Rusijos prezidento mieste.

REKLAMA
REKLAMA

Per Sankt Peterburgo įkūrimo 300 metų jubiliejaus iškilmes, kuriose dalyvaus daugiau kaip 40 valstybių vadovų, birželio 1 dieną rengiamame neformaliame viršūnių susitikime trinties išvengti nepavyks.

REKLAMA

"Svarbiausia derybų mintis yra grąžinti santykius į vėžes", - sakė vienas JAV diplomatas.

Rusijos analitikai baiminasi, kad V. Putinas padarė didelę klaidą pasipriešindamas JAV vadovaujamai kampanijai Irake, nors po rugsėjo 11 dienos teroro išpuolio užmezgė labai draugiškus santykius su G. W. Bushu, nepaisydamas opozicijosnamuose.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie JAV pareigūnai tvirtina, kad ginčai dėl Irako jau pamiršti. Tačiau, pasak jų, Vašingtonas yra nepatenkintas Maskvos branduoliniu bendradarbiavimu su Iranu, taip pat lieka neaiškus senų Rusijos naftos sandorių su Iraku likimas.

Panašu, jog Vašingtonas nori viena ranka duoti, o kita mušti.

JAV pareigūnai ketina aptarti pelningą bendradarbiavimą kuriant priešraketinės gynybos skydą. Vašingtonas taip pat ketina aptarti bendrus kosmoso projektus, kurių Rusija negali sau leisti ir kurie amerikiečiams tapo aktualūs po erdvėlaivio "Columbia" katastrofos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak pareigūnų, daugiausia dėmesio darbotvarkėje bus skirta Rusijos bendradarbiavimui su Iranu branduolinėje srityje bei Maskvos paramai Sirijai, kurią Vašingtonas kaltina globojant grupuotės "Hizbollah" kovotojus ir galbūt buvusius Irako vadovus.

REKLAMA

Kartu jie pridūrė, kad Rusijos būgštavimai dėl savo interesų Irako naftos pramonėje nebus svarstomi bent jau iki kitų metų. JAV neketina rūpintis ir dar nuo sovietų laikų likusių beveik 8 mlrd. dolerių siekiančių Irako skolų grąžinimu.

"Mes atsižvelgiame į tą faktą, jog Rusijoje tai yra rinkimų metai", ir kad nacionalistinė Kremliaus retorika nukreipta į vidaus rinką, sakė JAV pareigūnas. "Tačiau kritinėje situacijoje mes ginsime savo interesus", - tvirtino jis.

REKLAMA

Rusijos apžvalgininkai susirūpino, jog V. Putinas gali dar nesiryžti atnaujinti artimesnius santykius su Jungtinėmis Valstijomis. Jie pabrėžia, kad neseniai paskelbtoje metinėje jo kalboje Rusijos vadovo politika atrodė miglota.

Tai "kelia susirūpinimą, ar Putinas iš tiesų turi parengęs darbotvarkę artėjančioms deryboms su Bushu, ar jis ketina JAV prezidentą, kaip ir mus, versti spėlioti", - teigiama analitinėje apžvalgoje, kurią parengė bankas "Troika Dialog".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Putinas žaidžia pavojingą užsienio politikos žaidimą", - banko analitikams pritaria ir JAV bei Kanados instituto direktoriaus pavaduotojas Viktoras Kremeniukas.

JAV yra pareiškusi, jog nėra nusivylusi Rusija tiek, kiek "taikos stovyklai" priklausančiomis savo sąjungininkėmis, ypač Prancūzija.

REKLAMA

Tačiau Rusijos apžvalgininkai vis dar nėra tikri dėl kito V. Putino žingsnio. Glaudūs santykiai su G. W. Bushu ekonomiškai jam nebuvo labai naudingi, tačiau diplomatinės naudos nedavė ir prieš karą Irake sudaryta sąjunga su Prancūzija bei Vokietija.

REKLAMA

"Iš tiesų, Rusija laimėjo mažai ekonominės paramos iš Jungtinių Valstijų mainais į paramą Afganistane", - sakė politikos apžvalgininkas Andrejus Piontkovskis, paprastai linkęs kritikuoti V. Putino politiką.

Maskvoje įsikūrusio Amerikos universiteto prezidentas Eduardas Lazarenka sakė, jog V. Putinas nutarė pasipriešinti JAV pozicijai, nes G. W. Busho administracija Rusijai nedavė jokių garantijų dėl Irako naftos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Rusijos pozicija galėjo būti švelnesnė, jei JAV būtų suteikusios tokias garantijas, - teigė jis. - Tačiau Rusijos diplomatai vis tiek padarė didelę klaidą".

Karo išvakarėse Rusijos politiką buvo sunku iššifruoti. V. Putinas nekomentavo šio klausimo keletą savaičių, leisdamas kalbėti griežčiau nusiteikusiam užsienio reikalų ministrui Igoriui Ivanovui. Skirtumas tarp Kremliaus ir Užsienio reikalų ministerijos išryškėjo ir praėjusią savaitę.

REKLAMA

Kremliaus patarėjas užsienio politikos klausimais Sergejus Prichodka pareiškė, kad naujoji JT rezoliucija dėl Irako "numato pakankamą pamatą ginti ilgalaikius Rusijos interesus".

Tuo tarpu I. Ivanovas labai griežtai įspėjo, kad Rusijos sandėriai dėl naftos, sudaryti valdant Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimui, "turi būti iki galo įgyvendinti".

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų