Europos Sąjungos (ES) antimonopolinės tarnybos nori sprendimą dėl bendrovės "Microsoft" tariamai neteisėtos veiklos priimti iki gegužės 1 dienos, kai į ES įstos dešimt naujų valstybių, skelbia verslo dienraštis "Financial Times".
Su byla susipažinę asmenys sako, kad bet kokį sprendimą būtų lengviau patvirtinti be dešimties naujųjų komisarų, kurie gali laikytis Jungtinėms Valstijoms palankesnės pozicijos. Taigi laiko išspręsti užsitęsusį ginčą tarp Briuselio ir programinės įrangos milžinės lieka vis mažiau.
ES konkurencijos komisaras Mario Monti (Marijus Montis) ir "Microsoft" vyriausiasis teisininkas Bradas Smithas (Bredas Smitas) dalyvavo praėjusią savaitę Davose vykusiame Pasaulio ekonomikos forume, tačiau, bendrovės teigimu, nebuvo susitikę.
Neseniai Europos Komisija surengė uždarą bylos svarstymą. Tai taip pat rodo, kad procesas artėja prie pabaigos.
Daugiau nei trejus metus Briuselis ragina "Microsoft" sumokėti baudą ir keistis informacija, kuri leistų padidinti konkurenciją įmonių tarnybinių stočių rinkoje. Paskutinį kartą Europos Komisija reikalavo, kad "Microsoft" atsietų savo daugialypės terpės programą "Media Player" nuo operacinės sistemos "Windows" arba į pastarąją įtrauktų konkurentų programas.
"Microsoft" neigia piktnaudžiavusi iš esmės monopoline padėtimi operacinių sistemų asmeniniams kompiuteriams rinkoje ir teigia, jog daugelis Europos Komisijos pasiūlytų "sprendimų" yra nepagrįsti ir pažeidžia jos intelektinės nuosavybės teises. Bendrovė vis dar tikisi pasiekti susitarimą. "Microsoft" jau įrodžiusi, kad sugeba susitarti, nes per gana trumpą laiką pasiekė susitarimą su JAV antimonopolinėmis institucijomis.
Europos Komisija elgiasi atsargiai, nes žino, jog "Microsoft" bet kokį jai nepalankų sprendimą tikriausiai apskųs Liuksemburge įsikūrusiam Pirmosios instancijos teismui.
M. Monti gali būti lengviau priimti sprendimą iki gegužės 1 dienos, nes tuomet jam turės pritarti tik 20 Europos Komisijos narių, tarp kurių nebus dešimties naujų komisarų, atstovausiančių Vidurio, Rytų ir Pietų Europos šalims. Apie naujuosius komisarus beveik nieko nežinoma, tačiau jie atstovaus šalims, kurios bendradarbiauti su Vašingtonu paprastai yra linkusios labiau už "senosios Europos" valstybes, tokias kaip Prancūzija ar Vokietija.
Neseniai JAV teisingumo departamentas paskelbė nuogąstavimus, susijusius su jo paties pasiektu susitarimu su "Microsoft", ir taip padrąsino Europos Komisijos pareigūnus. Vis dėlto "Microsoft" byla gali padidinti įtampą tarp JAV ir ES.
Europos Komisijos priimtas sprendimas bus skirtas tik 15 dabartinių ES narių, o ne išsiplėtusioje Sąjungoje būsiančioms 25. Valstybės narės dėl su konkurencijos politika susijusių ES sprendimų teturi patariamąjį balsą, tačiau reikšmingas nacionalinių institucijų pasipriešinimas galėtų padidinti spaudimą M. Monti.
ELTA