Didžiosios Britanijos ministras Tony Blairas (Tonis Bleras) ketvirtadienį pareiškė, jog visuomeninio transliuotojo BBC atsiprašymas už klaidingą reportažą leidžia padėti šioje istorijoje tašką.
BBC vadovybė išplatino besąlyginį atsiprašymą po to, kai atsistatydino du jos aukščiausi pareigūnai. Jie tai buvo priversti padaryti dėl ginklų eksperto Davido Kelly (Deivido Kelio) mirties aplinkybes tyrusios komisijos vadovo lordo Briano Huttono (Brajeno Hatono) ataskaitos, kurioje griežtai kritikuojamas BBC reportažas apie vyriausybės neva "pagražintą" Irako dosjė.
"Man tai visada buvo paprastas klausimas dėl pateikto labai rimto kaltinimo, - teigė T.Blairas. - Dabar jis buvo atšauktas, o aš to visada ir siekiau".
"Tai leidžia mums užbaigti šią istoriją ir judėti į priekį: BBC - tęsti savo darbą, o vyriausybei - savo", - sakė T.Blairas kalbėdamas apie atsiprašymą.
B.Huttono ataskaitoje sakoma, kad įtarimas, jog T.Blairo vyriausybė "pagražino" žvalgybinę informaciją, kuri buvo įtraukta į Irako dosjė, yra nepagrįstas. Be to, teisėjas griežtai kritikavo transliuotojo vadovybės darbą.
BBC žurnalistas Andrew Gilliganas (Endrius Giliganas) paruošė reportažą, kuriame buvo teigiama, jog ministro pirmininko T.Blairo vyriausybė įtraukė į rugsėjo mėnesio Irako dosjė teiginį apie Bagdado galimybes parengti kovai masinio naikinimo ginklą per 45 minutes, nors žinojo, kad ši informacija klaidinga.
Trečiadienį paskelbtus tyrimo ataskaitą atsistatydino BBC valdybos pirmininkas Gavynas Daviesas (Gevinas Deivisas), tačiau vyriausybė ir toliau reikalavo visokeriopo atsiprašymo. Toks buvo paskelbtas, kai ketvirtadienį iš pareigų pasitraukė BBC generalinis direktorius Gregas Dyke'as (Gregas Daikas).
"Po lordo Huttono atskaitos, kurioje buvo atskleisti rimti korporacijos procesų ir procedūrų trūkumai, BBC privalo judėti į priekį", - sakė pirmininko pareigas einantis Richardas Ryderis (Ričardas Raideris).
"BBC vardu nedvejodamas norėčiau besąlygiškai atsiprašyti už mūsų klaidas ir atsiprašyti žmonių, kurių reputacijoms jos turėjo įtakos", - sakė R.Ryderis.
T.Blairas sakė, jog visada gerbė BBC nepriklausomą požiūrį ir išreiškė viltį, kad transliuotojas ir toliau, kaip ir anksčiau, akylai stebės vyriausybės darbą.
Per aukščiausių pareigūnų atsistatydinimo Britanijos visuomeninis transliuotojas pateko į didžiausią krizę per 82 savo darbo istoriją.
Valstybės finansuojama BBC visada įnirtingai gynė savo nepriklausomybę nuo vyriausybės, tačiau dabar jos darbą gali pradėti tikrinti Didžiosios Britanijos komunikacijos reguliavimo tarnyba "Ofcom".
BBC taip pat nerimauja, kad 2006 metais baigiasi BBC įstatų, vadinamosios chartijos, galiojimo laikas. Šiuo metu parlamentas nagrinėja naująjį chartijos variantą.
"Peržiūrint chartiją bus atsižvelgta į lordo Huttono išvadas", - sakė kultūros, žiniasklaidos ir sporto sekretorė Tessa Jowell (Tesa Džouvel).
"Pyktį kelia tai, kad vienas žurnalistas nagrinėja istoriją tris savaites, iš dalies suklysta, ir jį už tai "skandina". O žvalgybos tarnybos, galinčios kasmet gauti milijardų svarų sterlingų finansavimą, atneša dosjė, kuriuo naudojamasi pradėtam karui pateisinti, ir kurį, atvirai sakant, galėjo parašyti aštuonmetis vaikas, ir neišgirsta nė vieno kritikos žodžio", - sakė vienas iš nenorėjusių pasisakyti savo pavardės BBC darbuotojų.
BBC užtarėjai priekaištauja lordui Huttonui, kad šis ignoruoja pagrindinę A.Gilligano reportažo idėją, kuri, jų nuomone, buvo iš esmės teisinga: T.Blairo vyriausybė pradėjo karą prieš Iraką, pervertinusi 2002 metų dosjė pateiktą šios šalies keliamą pavojų.
"Reuters"-BNS