Ar jūs tikite viskuo, ką sako “Intel” ar “Microsoft”? Aš irgi ne. Todėl nustebau pamatęs pastarųjų savaičių testų rezultatus: “Centrino” sistemos su naujuoju 1,6 GHz “Intel Pentium M” procesoriumi neką teatsiliko nuo nešiojamųjų kompiuterių su staliniams AK skirtais 3,06 GHz lustais.
Jų baterijų veikimo trukmė buvo beveik dvigubai ilgesnė už neseniai pasirodžiusių brangiausių nešiojamųjų įrenginių. “Centrino” nešiojamieji AK - tai beveik viskas, ko tikėjomės ir ką žadėjo “Intel”.
Bevielis tinklas žengia sparčiau. “Intel” labai aktyviai propaguoja bevielį “Ethernet”, tad tokio prisijungimo galimybių daugės greičiau, nei tikėjotės. Ir nesvarbu, kad “Intel”, ko gero, nukrypo į 54 Mb/s bevielio ryšio klystkelį, vietoj 802.11g pasirinkdama 802.11a. Dauguma kompiuterių gamintojų pasinaudos “Intel” rinkodara ir į kai kuriuos savo modelius įdiegs šios bendrovės pagamintas bevielio ryšio mikroschemas, tačiau kituose pasiūlys kitų gamintojų 802.11g standarto produktus. Kol kas rekomenduotume pastaruosius.
Vardų painiava. Kalbant apie technines savybes, “Pentium M” procesorius tėra viena iš keleto “Centrino” prekės ženklo dalių - sistemą sudaro ir “Intel 855” mikroschemų rinkinys, ir bevielio “Ethernet” mikroschema. Tačiau “Intel” reklamuoja vien “Centrino”, o reklamos išlaidas kompensuoja tik gamintojams, naudojantiems visus tris produktus. Vis dėlto daugelis gamintojų ir vartotojų šiuo metu linkę rinktis kitus bevielio ryšio produktus. Deja, “Centrino” sistemas pripažįsta ir “Intel” pagalbos rinkodaros srityje sulaukia tik nešiojamieji įrenginiai su visais trimis komponentais.
Visi nešiojamieji AK mažėja ir lengvėja. Įrenginiai su “Pentium M” procesoriais paprastai yra keliais šimtais gramų lengvesni ir šešiais milimetrais (visomis kryptimis) mažesni nei anksčiau. Taip yra ne todėl, kad “Pentium M” labai mažas. Paprasčiausiai gamintojai įdiegia vietą, svorį ir energiją taupančius patobulinimus. Ir veiksmingas procesorius (paprastai sunaudojantis vos penktadalį sistemos energijos), ir kiti komponentai (grafikos ir sisteminės mikroschemos, ekranai) baterijų tarnavimo trukmę pailgino pusantro dviem kartais.
Nešiojamojo kompiuterio su dviem diskų įrenginiais pranašumai. Naujieji kompiuteriai paprastai turi dvi nišas kietajam ir optiniam diskams, o sveria vos daugiau nei 2 kg, tad sunku nuspręsti, ar rinktis vienos nišos sistemą, kuri svers daugiau pridėjus papildomą stalčių. Geriausia iš naujųjų dviejų nišų “Pentium M” sistemų - “IBM ThinkPad T40”, su standartine baterija sverianti 2,3 kg, - daugiau nei jos giminaitis “ThinkPad X30” su viena niša (1,6 kg). Tačiau į pastarąjį įdiegus papildomą baterijos ir optinio disko stalčių, kompiuterio svoris išaugs iki 2,4 kg. Dviejų nišų “Pentium M” sistema be baterijos pakrovimo galėtų veikti ir 8 ar net 10 valandų, jei vietoj optinio disko įdiegtumėte bateriją.Jei keliaudami su vienos nišos nešiojamuoju kompiuteriu norėsite pasiimti ir optinį diską, teks susitaikyti su papildomu puse ar net visu kilogramu, ką jau kalbėti apie tai, kad turėsite vežtis daugiau daiktų. Kam dydis svarbiausia, turėtų nekantriai laukti netrukus pasirodysiančių “Pentium M” sistemų, ne tik pakeisiančių svorio kategoriją iš 1,6-1,8 į 1,4 kg, bet ir pasiūlysiančių padorią baterijų veikimo trukmę. Be to, visi jie turės USB 2.0 jungtis, tad išorinis optinis diskas (paprastai sveriantis mažiau nei 0,5 kg) pakeis stalčių. Dar viena priežastis, dėl kurios verta pamėgti bloknotinius kompiuterius, - su ilgiau veikiančiomis baterijomis jie taps patrauklesni, ypač turintys išlankstomas klaviatūras. Taigi “Centrino” - idealus tokių AK partneris.
Painiava dėl spartos. Dauguma vartotojų spartą vertina pagal procesoriaus taktinį dažnį, tačiau iš tiesų “Centrino” kompiuteriai veikia panašia sparta, kaip ir sistemos su dvigubai didesnio taktinio dažnio “Pentium 4” procesoriais. Anksčiau “Intel” menkino lyginamuosius spartos vertinimus, nes jie buvo naudingesni AMD ir “Apple”. Šių bendrovių kompiuteriai dirbdavo sparčiau veikdami mažesniu taktiniu dažniu nei “Intel” sistemos. Verslo ir galingų kompiuterių vartotojai pirmieji susitaikys su naująja padėtimi. Būtent jiems “Intel” pirmiausia ir skiria “Centrino”.
P4-M fiasko? Nešiojamųjų kompiuterių gamintojai teigė, kad “Centrino” sistemas pabrangins keliais šimtais dolerių, palyginti su kompiuteriais, naudojančiais “Mobile Intel Pentium 4 Processor-M” (mobiliesiems kompiuteriams skirta “Pentium” versija, kuri skiriasi nuo “Pentium M”). Tačiau pirmąją savaitę, pasirodžius “Centrino”, pigiausios sistemos su bevielio ryšio galimybe kainavo vos 1400 JAV dolerių. Taigi “Centrino” “užkabina” ne pigiausius nešiojamuosius AK, kainuojančius 900-1300 dolerių, o 1000-2000 dolerių vertės įrenginius, kuriuose vyrauja P4-M, “AMD Athlon XP-M” ir sistemos su staliniams kompiuteriams skirtais “Pentium 4” procesoriais. Atrodo, naujosios technologijos triumfui neprireikė pusės metų - užteko ir savaitės.
“Naujoji komunikacija”, Nr. 8