Netinkami kandidatai yra šalinami iš rinkimų dėl menkiausių smulkmenų, beveik pusė biuletenių suklastojama, politikai, bijodami šnipinėjimo, kalbasi šifruotomis frazėmis. Tokį parlamento rinkimams, kurie įvyks spalio 17 dieną, besiruošiančios Baltarusijos vaizdą žurnalistams nupiešė Vilniuje viešintis opozicinės Jungtinės pilietinės partijos vicepirmininkas Jaroslavas Romančiukas.
“Baltarusijoje rinkimų nėra”
“Iš tiesų rinkimų Baltarusijoje nėra. Tai, kas vadinama parlamento rinkimais, tėra tik politinė kampanija”, - sakė J. Romančiukas. Žodis “rinkimai” čia netinka dėl to, kad opozicijos atstovai praktiškai neturi šansų patekti į parlamentą.
Kaip pasakojo J. Romančiukas, opozicija iškėlė apie 370-380 kandidatų. Baltarusijoje veikia mažoritarinė rinkimų sistema - visi parlamentarai išrenkami vienmandatėse apygardose. Todėl kiekvienas kandidatas, kad būtų registruotas, privalo surinkti tūkstantį rinkėjų parašų. Anot J. Romančiuko, jau šiame rinkimų etape valdžia “atsijojo” apie 50 proc. opozicijos iškeltų kandidatų.
Politikas pasakojo, kad paprastai apie 50 parašų iš tūkstančio apygardos rinkimų komisija pripažįsta negaliojančiais. Tuomet kandidatas pateikia skundą centrinei rinkimų komisijai, kur jam atsakoma, kad tie 50 parašų iš tikrųjų yra geri, bet štai 20 kitų - aiškiai suklastoti. Jei kandidatas dar nusprendžia kreiptis į aukščiausiąjį teismą, išgirsta, kad jis teisėjams pasitikėjimo nekelia, todėl ir skundas atmetamas.
J. Romančiuko teigimu, nepriklausomų teismų Baltarusijoje nėra. Teismas sprendimą dažniausiai priima remdamasis vien emociniais-ideologiniais argumentais. Tiesa, kartais pasitelkiami ir daiktiniai įrodymai. Pavyzdžiui, kokios nors senutės pareiškimas, kuriuo ji esą atšaukia savo parašą, atiduotą už opozicijos kandidatą. J. Romančiukas sakė, kad tokie pareiškimai yra fabrikuojami, priverčiant pensininkus pasirašyti tuščiame lape. Vėliau pareigūnai tame lape surašo pareiškimą.
Netgi pats A. Lukašenka pripažino, kad valdžia kiek perlenkė lazdą. Pasak J. Romančiuko, neseniai prezidentas viešai sukritikavo atsakingus pareigūnus, kodėl jie šalina kandidatus už kiekvieną smulkmeną.
Įregistruoti kandidatai “distancijos” neįveikia
Baltarusijos valdžia randa ir kitų būdų, kaip pašalinti iš “distancijos” jau įregistruotus opozicijos kandidatus. J. Romančiukas pateikė keletą iškalbingų pavyzdžių. Pasak jo, neseniai vieną kandidatą rinkimų komisija išbraukė už tai, kad šis dalijo žmonėms laikraščius. Tokius veiksmus valdžia traktavo kaip rinkėjų papirkinėjimą.
O štai kita opozicijos kandidatė buvo išbraukta dėl to, kad savo deklaracijoje nurodė dvidešimčia Baltarusijos rublių mažesnes pajamas, nei iš tiesų gauna. Nors tas skirtumas juokingai mažas, jo pakako, kad rinkimai šiai kandidatei baigtųsi.
Kitas būdas pašalinti nepageidaujamą kandidatą - tai nubausti jį už kampanijos biudžeto viršijimą. Baltarusijoje visai rinkimų kampanijai kandidatas gali išleisti tik 450 JAV dolerių iš valstybės biudžeto. Taigi vienam rinkėjui tenka apie 0,6 cento. Jei kandidatas šią valstybės nustatytą ribą peržengia, jis iš karto nušalinamas.
Nors, J. Romančiuko teigimu, daugelis opozicijos iškeltų kandidatų, pagal sociologinių apklausų duomenis, pirmauja savo apygardose, opozicija rinkimų laimėti nesitiki. J. Romančiukas neabejoja, kad per iki rinkimų likusią savaitę dauguma iš opozicijos politikų bus pašalinti.
Opozicijos lyderių nešalina
Opozicinių partijų lyderiams, priešingai nei eiliniams jų nariams, A. Lukašenka nekliudo dalyvauti rinkimuose. J. Romančiuko teigimu, tam priežastys yra dvi. Pirma, suklastojusi rinkimų rezultatus, valdžia “duos” opozicijos lyderiams apie 10 proc. balsų ir galės vėliau sakyti: kodėl mes turime skaitytis su opozicija, jei net jų lyderiai nesugeba laimėti didesnio gyventojų palankumo.
Antra, žymiausi politikai iš opozicijos A. Lukašenkai reikalingi kaip masalas, kad priviliotų žmones į rinkimus, t.y. padidintų rinkėjų aktyvumą. Tada ir referendumo rezultatai (tegu ir suklastoti) atrodys solidžiau.
Balsų klastojimo mastai vis didėja
Tiek baltarusių opozicijos, tiek ir rusų sociologų skaičiavimais, per šiuos rinkimus A. Lukašenkai, norint laimėti referendumą, reikės suklastoti apie 40 proc. biuletenių. Tai yra neįprastai daug, nes, pasak J. Romančiuko, iki šiol paprastai būdavo sufabrikuojama apie 20-23 proc. balsų.
Būtent todėl A. Lukašenka nori, kad dar iki rinkimų balsuotų apie 25-30 proc. gyventojų, nes šiuos balsus lengviau suklastoti. Pasak J. Romančiuko, pasibaigus išankstiniam balsavimui šalia pastatomos dvi balsadėžės - viena su tikraisiais balsais, kita su valdžios užpildytais biuleteniais - ir jos sukeičiamos. Kai ESBO stebėtojai prašė, kad jiems būtų leista patiems antspauduoti balsadėžes, Baltarusijos valdžia tokį prašymą atmetė.
J. Romančiukas įsitikinęs, kad rinkimų dieną jokio triukšmo nebus. Balsavimas vyks sklandžiai, pagal įprastas procedūras. Tačiau vakare, kai bus atidaromos balsadėžės, atsiskleis Baltarusijos specifika.
Opozicijos politiko teigimu, visi stebėtojai privalo stovėti už balsadėžę atidariusių rinkimų komisijos narių nugarų. Ir ne mažiau kaip per šešis metrus. Pasak J. Romančiuko, yra išleistos net specialios instrukcijos, kaip rinkimų komisijos nariams stovėti aplink balsadėžę, kad stebėtojams neliktų galimybės net iš tolo skaičiuoti balsus.
Kai balsai jau suskaičiuoti, vienas žmogus su biuleteniais išeina iš patalpos, skambina valdžios atstovams, gauna nurodymus, kokius skaičius įrašyti, ir grįžta jau su užpildytu protokolu. Jei kuris iš stebėtojų ima kelti triukšmą, jis tuoj pat išprašomas iš salės.
Opozicija jaučiasi nuolat šnipinėjama
J. Romančiuko pasakojimai apie tai, kaip tarpusavy bendrauja baltarusių opozicijos politikai, labai primena filmus apie šnipus.
J. Romančiukas neabejoja, kad visi opozicininkų pokalbiai mobiliuoju telefonu yra pasiklausomi. Jo duomenimis, kai kurių numerių pokalbiai įrašinėjami automatiškai. Todėl opozicijos politikai savo pokalbiuose priversti vartoti tik šifruotas frazes. J. Romančiuko manymu, panašiomis sąlygomis sovietmečiu dirbo “Solidarumo” judėjimas Lenkijoje ir Sąjūdis Lietuvoje.
Politikas taip pat pasakojo, kad susitikę opozicininkai šnekasi tik išjungę mobiliuosius telefonus. Ne tik išjungę, bet ir išėmę iš jų akumuliatorius, nes priešingu atveju mobilusis telefonas atlieka mikrofono funkciją. Be to, visi pokalbiai vyksta grojant garsiai muzikai arba dideliuose parkuose, kur galimybė pasiklausyti - minimali.
Represijos dar griežtės
Baltarusijos opozicija rinkimų laimėti nesitiki. Pasak J. Romančiuko, jei naujajame parlamente bus bent vienas du, daugiausia - penki su valdžia nesusiję žmonės, tai bus galima įvertinti kaip gerą rezultatą.
Opozicija tik naudojasi šiais rinkimais kaip priemone supažindinti gyventojus su savo programa “Penki žingsniai link geresnio gyvenimo”. Ji spausdina ir platina laikraščius, skrajutes, rengia susitikimus su gyventojais, piketus. Ir su nerimu laukia dar aršesnio A. Lukašenkos puolimo.
J. Romančiukas prognozuoja, kad mažėjantis palaikymas A. Lukašenkos režimui lems dar griežtesnes represijas. Todėl galima tikėtis, kad bus uždraustos opozicinės partijos ir persekiojami bei įkalinami alternatyvų požiūrį siūlantys politikai.
J. Romančiuko nuomone, Baltarusija demokratijos keliu galėtų pasukti ne anksčiau kaip po dvejų metų.