Daug metų skaitau "Akistatą". Labai įdomūs straipsniai sveikatos tema. Pas mus daug kas augina vaistinį kambarinį augalą "auksinį ūsą". Nežinome, kaip juo gydytis. Labai prašau parašyti apie tai laikraštyje.
Agota Šimkienė iš Plungės.
Auksinis ūsas - tai kvapnioji kalizija (Callisia fragrans). Auksinio ūso tėvynė - Meksika. Šioje šalyje jis jau daug šimtmečių naudojamas nuo skausmo ar uždegimo, kaip antiseptinė, žaizdas užgydanti priemonė. Šiuo metu žinoma daug auksinio ūso panaudojimo receptų. Svarbiausia, kad visi su juo pagaminti preparatai veikia iš karto keliomis kryptimis, todėl labai pagerina sergančių žmonių savijautą. Auksiniame ūse gausu vitaminų ir mineralų, kurie su bioaktyviomis medžiagomis tampa dar efektyvesni. Mokslininkai šiame augale rado vitaminų C, B (ypač B2 ir B15), PP, mikroelementų chromo, vario, geležies, nikelio ir kitų medžiagų.
Prieš pradedant gydytis, būtina laikytis trijų pagrindinių taisyklių: 1) tiksliai nustatyti diagnozę, 2) pasikonsultuoti su gydytoju, 3) tiksliai laikytis vaistų paruošimo būdo.
Sunku išvardyti visus auksinio ūso panaudojimo būdus žmogaus organizmui pagydyti. Jis nė kiek nenusileidžia garsiajam ženšeniui. Pavyzdžiui, auksinis ūsas valo, dezinfekuoja patalpų orą, pasireiškia kaip geras kompiuterio ir televizoriaus kenksmingų spindulių neutralizatorius, puošia gyvenamą patalpą, kuria teigiamą energiją, pašalina negatyvų psichologinį foną, o svarbiausia - gydo.
Auksinis ūsas efektyvus esant hemoraginėms diatezėms, alerginiams susirgimams, kraujo išsiliejimui akies tinklainėje, medžiagų apykaitos sutrikimui. Jis gelbsti sergant endokrininės sistemos ligomis, prostatitu, reumatizmu, nefritu, hipertonija, skarlatina, dėmėtąja šiltine ir kitomis ligomis. Išoriškai auksinio ūso preparatai vartojami žaizdoms užgydyti, nudegimams, trofinėms opoms, nušalimams. Iš auksinio ūso gali būti ruošiamas spiritinis antpilas (išoriniam ir vidiniam vartojimui gydant osteochondrozę, sumušimus, tuberkuliozę, bronchinę astmą, plaučių uždegimą, miomas ir t.t.), vandens užpilas (gydyti diabetui, pankreatitui, kepenims ir virškinimo traktui, valyti organizmui), tepalai (sumušimams, sąnariams, odos ligoms ir trofinėms opoms, trynimams peršalus) ir aliejai (visų tipų masažui, įtrynimams gydant artritus ir artrozes, odos ligoms).
Iš kurios augalo dalies pagamintas užpilas ir koks jo stiprumas, priklauso nuo ligos ir jos gydymo schemos. Norint, kad gydymas būtų efektyvesnis, sunkesniais atvejais rekomenduojama jį derinti su medumi, aliejumi, bišofitu, vynuogių vynu ir t.t.
Auginti auksinį ūsą nesunku. Jis mėgsta platų vazoną, derlingą, nesunkią žemę ir šviesią, tačiau be tiesioginių saulės spindulių vietą. Lengvai pakenčia ir visišką pavėsį sode (vasarą jį galima ten pasodinti), tačiau norint sulaukti gausaus žydėjimo, reikėtų sodinti šviesioje vietoje. Tręšiamas skystu mėšlu, mineralinėmis trąšomis. Dauginamas į vandenį pamerktais arba į žemę įbestais ūgliukais. Jo lapai stambūs ir platūs, o žiedai smulkučiai ir kvapnūs.
Preparatų gamyba
Spiritinis antpilas. Augalas laikomas tinkamu antpilui gaminti, kai ant ūsų atsiranda 8 - 10 sustorėjimų. Atskaičiuojama 30 - 40 stiebo tarpubamblių (narelių), susmulkinama ir užpilama vienu litru degtinės. 10 - 15 dienų laikoma tamsoje retkarčiais pajudinant. Antpilas įgauna tamsiai alyvinę spalvą. Tada jis nusunkiamas ir saugomas tamsioje vėsioje vietoje. Antpilo koncentracija gali keistis. Tai priklauso nuo pavartotų tarpubamblių skaičiaus. Kartais antpilui vartojamas visas augalas, paliekant tik jo viršūnėlę tolimesniam auginimui.
Tepalas. Tepalui paruošti vartojama košelė arba sultys iš augalo lapų ir stiebo, taip pat pagrindui skirti riebalai. Priklausomai nuo vartojimo, tepalo pagrindu gali būti vaikiškas kremas, vazelinas, vidiniai kiaulių arba barsuko taukai. Sultys maišomos su pagrindu santykiu 2:3.
Aliejus. Aliejų iš auksinio ūso galima pagaminti dviem būdais. 1. Iš lapų ir stiebų išspausti sultis, o pačias išspaudas išdžiovinti, susmulkinti, užpilti alyvų aliejumi santykiu 1:1, palaikyti 2 - 3 savaites ir nusunkti. Gautą aliejų laikyti vėsioje vietoje tamsiame inde. 2. Susmulkintus auksinius ūsus užpilti alyvų ar saulėgrąžų aliejumi santykiu 1:2, įkišti į orkaitę ir 8 - 10 valandų šildyti 30 - 40 laipsnių temperatūroje. Po to masę nusunkti ir laikyti šaldytuve.
Antpilas. Vandens antpilui vartojami augalo lapai. Didelį, ne trumpesnį kaip 20 cm lapą įmesti į stiklinį ar keraminį indą, užpilti litru verdančio vandens ir, šiltai suvyniojus, palikti parai prisitraukti. Antpilą galima ruošti ir termose. Paruoštas skystis būna avietinio-alyvinio atspalvio. Ruošiant vandens antpilą, labai svarbu vandens kokybė. Vartojant vandenį iš krano, jį parą palaikyti, paskui užvirinti, vėl palaikyti ir tik tada vartoti.
Keletas auksinio ūso vartojimo receptų
Cukrinis diabetas, pankreatitas, skrandžio - žarnyno trakto uždegimas. Ruošiamas standartinis užpilas. Vieną ne mažesnį kaip 20 cm lapą susmulkinti, užpilti stikliniame inde vienu litru verdančio vandens, šiltai suvynioti ir palikti nakčiai prisitraukti. Vartoti po 50 ml šilto užpilo 3 - 4 kartus per dieną 40 minučių prieš valgį. Gydant cukrinį diabetą labai svarbu laikytis dietos.
Bronchinė astma. Susmulkinti 35 - 50 stiebo tarpubamblių (narelių), užpilti pusantro litro degtinės ir 9 dienas palaikyti tamsoje. Likusius lapus padėti į tamsią vėsią vietą ir naudoti gydymui: po truputį kramtyti, nes tai padeda esant dantenų uždegimui. Degtinės antpilas įgauna alyvinę spalvą. Vartoti 3 kartus per dieną po vieną desertinį šaukštą 40 min prieš valgį (jokiu būdu niekuo neužsigerti ir neužvalgyti). Iš pradžių gali sustiprėti ligos simptomai: reikia neišsigąsti, nes jie greitai praeis. Ligonis pajus jėgų antplūdį, pagerės miegas ir apetitas. Papildomai paruošti kitą sudėtį. Šešias citrinas išspausti į pusę litro medaus, nulupti ir susmulkinti penkias česnakų galvutes. Visus komponentus sumaišyti ir savaitei šaltai pastatyti. Pagamintus vaistus vartoti kartą per dieną (tarp 15 - 16 val) po 4 arbatinius šaukštelius su 10 minučių intervalais po kiekvieno šaukštelio. Vartoti mėnesį, kiekvieną dieną.
Sąnarių ligos. Nuo artrito, artrozės, kaklo slankstelių osteochondrozės paaštrėjimo antpilas trynimui ir vidiniam vartojimui ruošiamas koncentruotesnis. Supjaustyti 40 stiebo tarpubamblių ir užpilti 0,5 litro degtinės. Dvidešimčiai dienų pastatyti tamsiai prisitraukti retkarčiais pajudinant. Vartoti trynimams, kompresams, o gerti po vieną valgomą šaukštą 3 kartus per dieną likus valandai iki valgymo.
Aterosklerozė. Vaistai iš auksinio ūso plačiai taikomi gydant kraujagyslių ligas, tarp jų ir aterosklerozę. Antpilui paruošti reikia susmulkinti 35 - 40 tarpubamblių (narelių), užpilti 70 % spiritu ir palikti 15 dienų tamsoje prisitraukti. Sumaišyti desertinį šaukštą antpilo su šaukštu nerafinuoto saulėgrąžų aliejaus, paplakti ir tučtuojau išgerti. Šiuos vaistus vartoti 3 kartus per dieną 20 minučių prieš valgį. Pati gydymo schema tokia: 10 dienų vartoti, tada - 5 dienų pertrauka, 10 dienų vartoti - vėl 10 pertrauka, 10 dienų vartoti. Jeigu pasireikštų galvos svaigimas ar pykinimas, vartojimą nutraukti.
Kas per daug - tas nesveika
Visa tai, ką iki šiol skaitėte - pagiriamasis žodis auksiniam ūsui. Tačiau atmintina, kad tai nėra vaistas nuo visų ligų. Vartoti šį augalą reikia atsargiai, laikantis nurodytų receptūrų, koncentracijos. Perlenkus lazdą, gali būti ir neigiamų rezultatų. Ypač atsargiai turi elgtis alergiški žmonės. Jiems nuo šio augalo gali įskausti galvą, pablogėti savijauta.
Šiaip jau pradėjęs vartoti šį augalą žmogus pajunta stiprų energijos antplūdį, nes tie antpilai - stiprus biologinis stimuliatorius. Tik nereikia žavėtis per didelėmis dozėmis, nes galima ir apsinuodyti. Žinoma atvejų, kai nuo per didelių dozių buvo pakenkta balso stygoms, ėmė niežėti odą. Tokiais atvejais reikia nutraukti vartojimą.