Antrąjį 2003 metų pusmetį 30 proc. padidėjo suklastotų euro banknotų kiekis, tačiau Europos centrinis bankas (ECB) pareiškė, jog dėl to nereikėtų nerimauti.
Pasak ECB, per paskutinius šešis praėjusių metų mėnesius iš apyvartos buvo išimti 311 tūkst. 925 suklastoti euro banknotai, palyginti su pirmąjį pusmetį pašalintais 293 tūkst. 362 banknotais. Duomenis apie klastojimą bankas skelbia dukart per metus.
ECB nurodė, jog per visus 2003-iuosius iš apyvartos buvo išimti 551 tūkst. 287 banknotai, tuo tarpu apyvartoje jų yra apie 9 mlrd. Taigi padirbtų eurų kiekis yra maždaug 20 proc. mažesnis nei nacionalinių valiutų, kurias pakeitė euras, klastočių dalis. "Tai nekelia nerimo", - sakė ECB atstovas.
Ir toliau dažniausiai buvo klastojami 50 ir 20 eurų nominalų banknotai, atitinkamai sudarę 52,2 ir 30,5 proc. visų klastočių. "ECB pataria žmonėms pernelyg nesijaudinti dėl galimybės gauti suklastotų banknotų, tačiau visuomet būti budriems", - sakoma banko pranešime.
2002 metais, kai bendroji valiuta pasirodė grynųjų pinigų pavidalu, iš apyvartos buvo išimta 167 tūkst. 118 padirbtų euro banknotų. ECB stengėsi kaip įmanoma ilgiau nepateikti tikslių duomenų apie eurus, kad klastotojai nuturėtų galimybės jų neteisėtai dauginti.
Savo ruožtu Europos Komisija paskelbė, kad padirbtų euro monetų kiekis padidėjo nuo 2 tūkst. 339 2002 metais iki 26 tūkst. 191 pernai. Tačiau ir šis kiekis yra labai nedidelis, palyginti su apyvartoje esančiais 49 mlrd. monetų. "Visuomenei nėra pagrindo nerimauti dėl nedidelio jų (klastočių) kiekio", - teigiama Europos Komisijos pranešime.
Europos kovos su nusikalstamumu tarnyba - Europolas ketvirtadienį paskelbė padėjęs nutraukti 20 slaptų spaustuvių, kurios klastojo eurus, darbą. Septynios iš šių įstaigų veikė ne euro zonos šalyse. Europolas taip pat padėjo uždaryti Europos Sąjungoje (ES) veikusias nelegalias monetų kalyklas. "Ir ES, ir už jos ribų įsikūrusių nusikaltėlių grupuočių tinklas yra gerai įsitvirtinęs ir palaiko sunkiai įveikiamus darbinius santykius", - nurodė Europolas.
Tarnyba pridūrė sėkmingai pateikusi informacijos kelioms ES nepriklausančioms valstybėms. "Tai susiję su neteisėtų spaustuvių, kurios gamina aukštos kokybės klastotus pinigus platinimui Europoje iš tokių šalių kaip Lietuva, Lenkija, Serbija ir Bulgarija, identifikavimu", - sakoma Europolo pranešime.
Ketvirtadienį Bulgarijos policija paskelbė išardžiusi tarptautinį klastotojų tinklą ir perėmusi 300 tūkst. eurų vertės suklastotų banknotų, kuriuos ketinta platinti Vakarų Europoje.
Bulgarija yra nedidelė Balkanų pusiasalio valstybė, kuri į ES tikisi įstoti 2007 metais. Šalis tapo pasauliniu aukšto lygio klastojimo centru. Praėjusiais metais Bulgarijos teisėsaugininkai šalyje uždarė 14 nelegalių spaustuvių.
Reuters-ELTA