Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pareiškė nejaučiąs atsakomybės už atleistų iš darbo ir dabar dėl to su ministerija besibylinėjančių konsulų psichikos būklės.
Vienas iš septynių liepą atleistų susikompromitavusių diplomatų jau kreipėsi pagalbos į psichikos sveikatos centrą, dar du paprašė teismo tą padaryti.
Su URM dėl atleidimo besibylinėjantis buvęs generalinis konsulas Sankt Peterburge dirbęs Gintaras Ronkaitis praėjusį penktadienį atsidūrė Vilniaus psichikos sveikatos centre Vasaros gatvėje, o buvę URM Konsulinio departamento direktorius Gediminas Šiaudvytis ir Lietuvos ambasadoje Baltarusijoje antrasis sekretorius Ričardas Ramoška paprašė teismo skirti psichikos sveikatos ekspertizę.
Po susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu antradienį A.Valionis teigė nesijaučiantis kaltas, kad G.Ronkaitis šiuo metu jau gydosi.
"Manau, kad jų likimas visada buvo jų pačių rankose. Jie davė diplomato priesaiką, jie gerai žinojo Lietuvos įstatymus. Reikėjo tik jų dorai ir sąžiningai laikytis", " sakė A.Valionis.
Ministro teigimu, jam nekėlė įtarimų G.Ronkaičio psichinė būklė iki atleidžiant iš pareigūnų.
"Kol dirbo ir turėjo teisę disponuoti valstybės paslaptį sudarančia informacija, nė vienas nesiskundė psichine sveikata. Dabar, po liepos 24 dienos, jie šios teisės neturi", - sakė A.Valionis.
Liepos 24 dieną kilus vadinamajm konsulų skandalui, pareiškimus išeiti iš darbo, ministerijai pasiūlius parašė, G.Šiaudvytis, G.Ronkaitis ir jo buvęs pavaduotojas Darius Ryliškis, taip pat buvę konsulas Sovetske Saulius Turskis, ambasados Rusijoje antrasis sekretorius Semionas Dančenka, ambasados Baltarusijoje patarėjas Linas Valentukevičius ir R.Ramoška.
Tuomet skelbta, kad spectarnybų atliktas tyrimas leidžia manyti, jog susikompromitavę diplomatai ėmė neteisėtą atlygį iš Rusijos ir Baltarusijos turizmo firmų už išduodamas Lietuvos vizas.
Penki iš jų, vėliau apkaltinę ministrą "psichologiniu smurtu", kreipėsi į teismą dėl sugrąžinimo į darbą.
Prezidento patarėjas užsienio politikos klausimais Alvydas Medalinskas atsisakė komentuoti buvusių diplomatų sprendimą prašyti psichikos būklės ekspertizės.
"Mes gyvename valstybėje, kur teismas daro teisingumą. Norėčiau tikėtis, kad kaltieji gaus tai, kas jiems priklauso, o jei toje istorijoje paaiškėtų žmonių, kurie neėmė kyšio - kad politikos magnetas jų nesutraiškys", - sakė A.Medalinskas.
Kai praėjusią savaitę Vilniaus apygardos administracinis teismas iš esmės nagrinėjo G.Šiaudvyčio bylą, šis prašė teisėjų, kad būtų ištirta jo psichika, tačiau teismas tokį prašymą atmetė, o R.Ramoška, dienraščio "Lietuvos rytas" teigimu, pirmadienį savo prašymą teismui suformulavo šiek tiek aptakiau.
"Norėčiau, kad psichoterapeutai ne mano psichiką ištirtų, o nustatytų, ar iš tikrųjų mane su kolegomis atleisdamas iš darbo užsienio reikalų ministras Antanas Valionis darė mums psichologinį spaudimą", - cituojamas R.Ramoška.
Teismas R.Ramoškos prašymo nepatenkino.
Pirmadienį teismui nagrinėjant diplomatų bylą kaip liudytojas vėl buvo iškviestas A.Valionis. Pirmą kartą teismo posėdyje UR ministras dalyvavo teismui nagrinėjant L.Valentukevičiaus bylą.
BNS