Socialdemokratai ir socialliberalai, nors preliminariai dar rinkimų naktį yra sutarę su dešiniaisiais siekti vadinamosios "vaivorykštės" koalicijos, tačiau kartu neatmeta ir koalicijos su Darbo partija galimybės. Tai šiandien vykusioje spaudos konferencijoje sakė Naujosios sąjungos pirmininkas Artūras Paulauskas.
Seimo pirmininko A. Paulausko teigimu, kad ir kokia koalicija būtų sudaryta, socialdemokratai ir socialliberalai sieks išlikti būsimos koalicijos ašimi.
"Mūsų pozicija išlieka centrine. Tą teiginį grindžiu galimybe koaliciją kurti ir dešinėje, ir taip pat su Darbo partija. Mūsų balsų gautas skaičius leidžia formuoti daugumą", - sakė A. Paulauskas.
Jo teigimu, šiuo metu įmanomi įvairūs koalicijų variantai, daugiau aiškumo būsią po to, kai pačios partijos priims savus sprendimus dėl laikysenos formuojant koalicijas.
A. Paulauskas prognozavo, jog naujos valdančiosios daugumos ir Vyriausybės formavimas nebus greitas procesas. Po antrojo rinkimų turo, pasak A. Paulausko, derybos su kitomis partijomis bus dar sudėtingesnės.
A. Paulausko teigimu, derybos su dešiniaisiais bus labiau komplikuotos tuo atveju, jei konservatoriai ir liberalcentristai nuspręstų derėtis vienu bendru bloku.
Preliminariais rezultatais, socialdemokratai ir socialliberalai naujajame Seime turės 31 mandatą, Tėvynės sąjunga - 25, liberalcentristai - 18 mandatų. Sudėjus dešiniųjų rezultatus kartu, jų mandatų suma - 43 mandatai - gerokai viršija dabartinių valdančiųjų laimėtų mandatų skaičių.
A. Paulauskas vengė aiškaus atsakymo į klausimą, ar dešiniesiems susijungus į vieną bendrą derybinį bloką ir pareikalavus premjero posto, kairiesiems tokiu atveju būtų priimtinas dešiniųjų premjeras. A. Paulausko teigimu, socialdemokratai ir socialliberalai sieks išlaikyti premjero postą.
Vienas socialdemokratų vadovų Gediminas Kirkilas teigė, jog dabartiniai valdantieji derybose dėl būsimos koalicijos sieks išsiderėti kuo daugiau postų Vyriausybėje ir Seime, nes būtent tam derybos ir yra.
G. Kirkilo žodžiais, "būtinai bus siekiama ir Seimo pirmininko posto". Be to, anot G. Kirkilo, premjeras A. Brazauskas turi ir konkrečią poziciją dėl konkrečių ministrų postų. G. Kirkilo manymu, svarbu išlaikyti finansų ministro postą.
"Manau, kad nepriklausomai nuo balsų skaičiaus, mes esame daug geresnėje pozicijoje nei kai kurie kiti. Mes jau turime Vyriausybės programą ir kitus pasiūlymus. Ir liberalai, ir konservatoriai turėtų suprasti, kad jų bet koks tarpusavio susitarimas komplikuoja derybas", - sakė G. Kirkilas.
G. Kirkilo teigimu, dabartinių valdančiųjų pozicija patogesnė ir dėl to, kad dabartinė A. Brazausko vadovaujama Vyriausybė "gali dirbti ilgai".
"Nėra susitarimo dėl premjero, neprasideda Vyriausybės formavimo procedūros - tokiu atveju dabartinė Vyriausybė toliau veikia", - aiškino G. Kirkilas.
G. Kirkilas neatmetė derybų galimybės ir su Valstiečių bei Naujosios demokratijos partijų sąjunga.
Vertindami rinkimų rezultatus, A. Paulauskas ir G. Kirkilas vadino juos "santykinai sėkmingais" socialdemokratams ir socialliberalams.
"Europą nuraminome, bet patiems galvosūkių liko nemažai", - sakė A. Paulauskas. Pasak jo, antrojo turo rinkimų rezultatai daugmaž atitinka prognozes, labiau išskirtinė Darbo partijos mažesnė sėkmė ir konservatorių geri rezultatai.
ELTA