Naujoje šalies Vyriausybėje nebus nė vieno klaipėdiečio. Realiausiu pretendentu į susisiekimo ministrus laikytas Antanas Bosas tapo Seimo komiteto pirmininku, nes kito posto Vyriausybėje jis nenorėjo. „Turbūt visi supranta, kad kultūros ministru būti negalėčiau“, - ironizavo klaipėdietis.
Vakar jo ironija nebuvo vienintelė. Apie naują Vyriausybę pašiepiančiai prakalbo Vytautas Landsbergis. Jo nuomone, dabartinė Vyriausybė panaši į sąstatą, kurį lokomotyvas tempia į išsvajotąjį „atsinaujinimą“.
Sąmojumi neatsiliko ir Vytautas Čepas, įtaręs, kad vienas V.Landsbergio partijos narys nuolat sapnuoja, o visos Vyriausybės iki šiol darbavosi truputį sau, truputį tautai.
Prezidentas klydo?
A.Bosas vienoje televizijos laidoje sakė, kad Darbo partija turi kompetentingų, profesionalių kandidatų į ministrus net trims Vyriausybėms.
Tačiau šios partijos kandidatas Viktoras Muntianas Prezidento „filtro“ nepraėjo.
„Ekscelencija padarė neteisingą prielaidą, kad šis kandidatas ir Viktoras Uspaskichas turėjo bendrų verslo interesų. Nesutiko jo tvirtinti ministru, kad Vyriausybėje esą nebūtų interesų konflikto“, - teigė Seimo narys.
Paklaustas, kodėl Vyriausybėje nėra klaipėdiečių, A.Bosas sakė, kad jis irgi galėjo būti ministru, jei socdemai būtų užleidę susisiekimo ministro postą.
„O kitos ministerijos aš atsisakiau. Turbūt visi puikiai supranta, kad, pavyzdžiui, kultūros ministru būti negalėčiau“, - paaiškino seimūnas.
A.Bosą nustebino pranešimai, kad naujasis vidaus reikalų ministras G.Furmanavičius buvo liūdnai pagarsėjusio EBSW koncerno strategas.
Atsakymo išvengė
Paklaustas, kodėl į vidaus reikalų ministro postą vietoje V.Muntiano nebuvo pasiūlytas vienas partijos lyderių A.Bosas, ūkio ministru tapęs V.Uspaskichas „Klaipėdai“ tvirtino, kad partijoje - daug gerų žmonių.
„Partijos taryba buvo numačiusi po keletą kandidatų į kiekvieną ministeriją. Prezidentui nesutikus tvirtinti V.Muntiano, pagal susitarimą buvo pasiūlytas G.Furmanavičius“, - tiesioginio atsakymo į klausimą išvengė V.Uspaskichas.
EBSW šmėkla
Buvęs parlamentinės komisijos EBSW veiklai tirti narys Jurgis Razma sakė, kad vakar Seime buvo pradėti rinkti parašai komisijos veiklai atnaujinti. Jis laiko G.Furmanavičių vienu iš koncerno strategų, nes šis būdamas bendrovės „Žemprojektas“ vadovas iškėlė tyčinį bankrotą EBSW investicinei bendrovei Kauno holdingo kompanijai.
„Kad bankrotas buvo tyčinis, įrodyta teismų sprendimais“, - tvirtino parlamentaras.
Kauno holdingo kompanijoje buvo pradėjęs strigti grąžinimas indėlių, kurių buvo surinkta apie 81 milijoną litų.
„Sutarus dėl naujų kandidatų į ministrus, niekas netrukdė palaukti, kad būtų išsiaiškintos jų praeities nuodėmės“, - teigė J.Razma. Jis manąs, kad G.Furmanavičius taip pat būtų Prezidento išbrokuotas.
Seimūnas sakė, kad Premjeras Algirdas Brazauskas, matyt, ne veltui gyrė G.Furmanavičių, neužsimindamas apie ministro ryšius su EBSW. Dar nėra iki galo atskleistos buvusios Demokratinės darbo partijos ir šio koncerno sąsajos.
J.Razma sapnuoja
Klaipėdietis Seimo narys Vytautas Čepas mano, kad iki šiol visos Vyriausybės dirbo truputį sau, truputį tautai.
„Pagal milijonierių antplūdį Seime ir Vyriausybėje, atrodo, kad valdžia dirbs sau. Na, gal ir tautai šio to liks“, - svarstė parlamentaras. Vis dėlto jis nemano, kad G.Furmanavičius yra netikęs būti ministru.
Pasak V.Čepo, gal J.Razmai prisisapnavo, kad G.Furmanavičius buvo EBSW strategas. „J.Razma dažnai mėgsta sapnuoti ir jo sapnai dažnai būna spalvoti“, - šaipėsi seimūnas.
Anot V.Čepo, ne nusikaltimas, o nepagrįsti kaltinimai sugadina biografiją.
„Lietuvoje įprasta, kad pirma apkaltina, o po to paaiškėja, kad nieko nebuvo. Na, dirbo V.Muntianas „Vikondos“ generaliniu direktoriumi. Ir kas iš to? Mes per maža šalis, kad atrastume iš dangaus nuleistus, draugų ar giminių neturinčius pareigūnus“, - samprotavo V.Čepas.
Jis prisiminė, kad konservatorių Vyriausybėje 1996-1998 metais dirbo vyras, žmona ir jos brolis: Vidmantas Žiemelis - vidaus reikalų, Laima Andrikienė - Europos reikalų bei Juozas Galdikas - sveikatos apsaugos ministrais.
V.Čepas pripažino, kad Prezidentas pasielgė principingai nepraleidęs į Vyriausybę Rimanto Vaitkaus. „Jeigu žmogus nežino, kur dėti savo parašą, kur ne - tegu dar pasėdi viceministro ar sekretoriaus kėdėje“, - teigė V.Čepas.
Šluba Vyriausybė
Europarlamentaras V.Landsbergis „Klaipėdai“ teigė, kad tauta sulaukė išsvajoto atsinaujinimo.
Anot V.Landsbergio, sąstatas - būtų žodis apie traukinį, kurį tempia lokomotyvas. Vyriausybei tinka sakyti - sudėtis. Dabar ji iš tiesų sudėta.
Europarlamentaro teigimu, ieškodamas padoresnių variantų Prezidentas dairėsi tiek ilgai, kiek tik galėjo. Bet buvo, matyt, taip, kad vietoj negeros žinomybės jis turėjo priimti tiesiog nežinomybę. Taip atsitiko vargstant dėl vidaus reikalų vadovo portfelio.
Pasak V.Landsbergio, ką padarysi, kad A.Brazauskas jį jau atidavė bet kam, kad tik postas atitektų sąjunginei Darbo partijai.
„Naujasis vidaus reikalų ministras man yra nežinomybė - girdėjau apie viešą prasilenkimą su tiesa rinkimų metu, bet kam to nepasitaiko“, - „Klaipėdai“ teigė europarlamentaras.
V.Landsbergio teigimu, skandalinga EBSW byla, kuri siejama su naujuoju vidaus reikalų ministru, nepralaimėta, ją pavyko numarinti, tik negerai būtų, jei sugrąžintų Gintarą Petriką. „Tuo gal pasirūpins Vidaus reikalų ministerija, - ironizavo V.Landsbergis. - O vienai ministrei būtų tikę pirmiau praeiti patikrinimą dėl valstybės išdavimo ir Seimo nario priesaikos sulaužymo. Jeigu šių situacijų nebuvo, sveikintume ir linkėtume gerų darbų.“
Europarlamentaras dienraščiui teigė, kad vienas ministrų atsinešė ir kraičio - sąrašą teisėsaugininkų tyrinėtų ūkinių bylų.
„Kai kur skambėjo šimtai milijonų, tad būtų gerai, jeigu sąrašas nepailgėtų. Tuo gal vėl pasirūpins Vidaus reikalų ministerija, - antrino jis. - Esu įsitikinęs, kad ir Prezidentas, ir Ministras Pirmininkas būtų norėję sudėstyti Vyriausybę kitaip. Tačiau lemia rinkėjai, kurių dažnai nedomina antroji ir tolesnės pavardės, o jų valią lemia įvairūs būdai net pačią balsavimo dieną“.
Pasak V.Landsbergio, politologinė išvada viena - demokratija be padorumo „klišuoja“ abiem kojomis.
“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)