„Ekonomika.lt“ kreipėsi į didžiųjų šalies bankų analitikus ir prašė pateikti 10 teigiamų ir 10 neigiamų prognozių ateinantiems metams. Šiandien savo prognozes pateikia SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.
Pirmąją dalį galite rasti čia.
Teigiamos prognozės
1. BVP augs sparčiau nei šiemet. 2010 metais numatomas 1 proc. augimas, 2011-aisiais – 4 proc., o 2012 metais – 4,5 proc.
2. Vidaus rinkos būklė, ypač nuo 2 kitų metų ketvirčio, bus geresnė nei šiemet.
3. Nedarbo lygis sumažės: šių metų pabaigoje sieks 17,5 proc., 2011 metais – 16 proc., o 2012-aisiais – 15 proc. Taip pat didės pirmą kartą į darbo rinką patekusio jaunimo užimtumas.
4. Vidutinis darbo užmokestis (VDU) nebemažės, o nuo kitų metų vidurio privačiame sektoriuje galimas saikingas augimas. Šiemet VDU sumažės apie 1 proc., 2011 metais turėtų pasiekti 3,5 proc., 2012-aisiais – 5 proc.
5. Nustos mažėti bendras paskolų portfelis, o būsto kreditavimas didės. Paskolų portfelis šiemet sumažėjo apie 5 proc., 2011 metais maždaug tiek pat padidės, 2012-aisiais augimas turėtų paspartėti iki 10 proc.
6. Toliau didės šalies įmonių pelnas, o tai sudarys prielaidas investicijoms ir akcijų kursams augti.
7. Valstybės biudžeto pajamų plano vykdymas vis dar bus įtemptas, tačiau biudžeto deficito, palyginti su BVP, rodiklis sumažės. Šiemet fiskalinis deficitas sudarė apie 8 proc. BVP, 2011 metais bus 5 proc., 2012-aisiais – 4 proc. BVP.
8. Skirtingai nei ankstesniais metais, turėtų būti mažiau gąsdinimų dėl naujų mokesčių ar jų didinimo.
9. Jei savivaldybių rinkimų rezultatai nesukels sumaišties tarp valdančiosios koalicijos narių, turėtume išsaugoti santykinį politinį stabilumą.
10. Toliau augs eksportas, ypač į Rytus ir aplinkines valstybes.
Neigiamos prognozės
1. Vidutinė infliacija bus didesnė nei šiemet. 2010 metais – 1 proc., 2011-aisiais – 2 proc., 2012 metais – 3 proc.
2. Antroje metų pusėje gali išaugti paskolų palūkanų normos, nes susiformuos lūkesčiai, kad Europos centrinis bankas ims kelti bazines palūkanų normas.
3. Euro zonos skolų krizė gali neigiamai paveikti euro ir lito santykį JAV dolerio atžvilgiu, taip pat ir importą iš dolerio zonos šalių.
4. Pasaulinės naftos ir degalų kainos bus vidutiniškai didesnės nei šiemet.
5. Yra rizikos, kad Vakarų Europos šalių ir JAV ekonomikos plėtra sulėtės, o tai neigiamai paveiks Lietuvos eksportą.
6. Nematyti priežasčių, dėl kurių turėtų nuslopti emigracija, juolab kad naujos Europos Sąjungos (ES) šalys (pirmiausia Vokietija) liberalizuoja darbo rinką dėl imigrantų iš Rytų.
7. Pensininkų ir kitų socialinių išmokų gavėjų finansinę būklę gali pabloginti brangsiantys energetiniai ištekliai ir maisto produktai.
8. Jei kainos kils, o biudžetininkų ir socialinių išmokų gavėjų pajamos – ne, šalyje gali pablogėti socialinė atmosfera.
9. Jei ekonomikai atsigaunant bus stokojama aktyvios sanglaudos politikos, gali vėl padidėti gyvenimo lygio atotrūkis tarp didmiesčių ir provincijos.
10. Jei nebus pagerinta aukštojo mokslo kokybė, gali dar labiau suaktyvėti jaunimo „nutekėjimas“ į užsienio mokymo įstaigas.