JAV žvalgybos trečiasis direktorius Dennisas Blairas paskelbė naują ataskaitą, kurioje teigiama, kad Rusija, Kinija, Iranas ir Šiaurės Korėja meta didžiausią iššūkį JAV nacionaliniams interesams. Irano ir Šiaurės Korėjo įtraukimas į šį sąrašą nestebina nieko, tačiau tai, kad jame atsidūrė Kinija ir Rusija, yra šiek tiek netikėta.
Nacionalinės žvalgybos strategijos ataskaita, kuri rengiama kas ketverius metus, teigia, kad Maskva ir Vašingtonas turi bendrą interesą apsaugoti savo branduolinius arsenalus, kad ginklai neaptektų į netinkamas rankas. Tačiau taip pat rašoma, kad Rusija ir toliau gali siekti didinti savo galią ir įtaką tokiais būdais, kurie komplikuoja JAV interesus.
Kalbant apie Kiniją, su kuria Vašingtonas palaiko glaudžius prekybos ryšius ir kuriai priklauso milijardai JAV nacionalinės skolos, ataskaitoje teigiama, kad Pekinas ir Vašingtonas konkuruoja dėl tų pačių išteklių.
Buvęs JAV Valstybės ir Gynybos departamentų analitikas Anthony Cordesmanas teigia, kad pervertinti šiuos iššūkius būtų klaidą, tačiau jų nepaisyti taip pat negalima. Strateginių ir tarptautinių studijų centre dabar dirbantis analitikas teigia, kad Kinija yra reikšminga karinė galia tiek kalbant apie branduolinį arsenalą, tiek turint omenyje konvencinę ginkluotę. Be to, Kinija yra ištroškusi išteklių, kurių reikia siekiant palaikyti nuolatinį ekonomikos augimą. Šie faktai lemia, kad Pekinas yra rimtas Vašingtono konkurentas.
Kai Kinija taps viena didžiausių pasaulio ekonomikų, JAV esą gali kilti problemų siekiant apsirūpinti retais mineralais, energetiniais ištekliais ir kitomis būtiniausiomis prekėmis. Tiesa, A. Cordesmanas pabrėžia, kad nereikia Kinijos laikyti prieše ar pavojų keliančia valstybe. Į Pekiną reikia žvelgti kaip į natūralų konkurentą.
A. Cordesmano teigimu, Rusija taip pat kelia problemų JAV. Ši buvusi imperija vis dar turi stabilizuoti savo ekonomiką ir įtvirtinti demokratinę sistemą. Be to, Rusija driekiasi tiek, Vidurio, tiek Rytų Europoje, tiek Centrinėje Azijoje, tai dalį kaimynių verčia jaustis nepatogiai.
A. Cordesmanas teigia, kad JAV turi itin atidžiai sekti buvusią Šaltojo karo laikų priešininkę.
Jo teigimu, nestebėti Rusijos būtų klaida, nes būtent ši šalis turi antrą pagal dydį branduolinį arsenalą, antrą didžiausią armiją pasaulyje, be to, yra pagrindinė karinių technologijų eskportuotoja, turinti plačią tarptautinę įtaką.
Tačiau kaip ir Kinijos atveju į Rusiją nedera žvelgti priešiškai.
A. Cordesmanas sutinka su Nacionalinės žvlagybos strategijos ataskaitos teiginiu, kad Iranas kelia iššūkius JAV ne tik Vidurio Rytuose, tačiau ir Afganistane. Itin reikėtų atkreipti dėmesį į Teherano vykdomą branduolinę ir raketų kūrimo programą. Be to, Iranas remia grupuotes, kurias Vašingtonas laiko teroristinėmis.
Be to, pats Iranas atvirai deklaruoja priešiškumą JAV.