Medikai įspėja, kad kvėpuojant pelėsio sporomis, galima prisidaryti rimtų sveikatos bėdų – nuolat jausti peršalimo simptomus, galvos skausmus, gali išsivystyti ir alerginė reakcija. O esą ilgesnį laiką gyvenant su pelėsiu, sukuriamos palankios sąlygos klestėti netgi vėžiui.
Rokiškyje gyvenanti Sigita rodo kaip reikiant apipelijusias jos namų sienas. Moteris sako, kad į šį butą įsikėlė kiek daugiau nei prieš mėnesį, ir pelėsis pasimatė prasidėjus šalčiui ir lietums, kai šildymas dar nebuvo įjungtas.
„Tada pasimatė ant tapetų, kad kažkas nebe taip, juodulys vienam kampe, juodulys kitam, ir nebesupranti. Paskui pasireiškė dušas, duše matėsi iškart, kad yra pelėsis, tai bandėm vėdint patalpas, niekas nesigauna“, – pasakoja Sigita.
Sigita kartu su šeima – vyru ir 3 vaikais – serga astma, tad jiems kvėpuoti ore skrajojančiomis pelėsio sporomis – dar pavojingiau. Pamačiusi juodas dėmeles ji kaip mat griebėsi su juo kovoti. Bandė valyti cheminiais valikliais ir vandeniu, kol suprato, kad taip daro tik blogiau.
„Po to žiūriu, kad kuo tolyn, tuo daugyn – spintelės, visi kiti dalykai, baldai tie patys, vežimėlis namuose supelijo, ir galvoju, viskas“, – sako Sigita.
Moteris į pagalbą pasikvietė profesionalią valytoją, kuri namuose atliks visas reikalingas procedūras pelėsiui išnaikinti. O ši sako, kad atėjus rudeniui, neatsigina klientų, besikreipiančių dėl panašių bėdų.
„Labai dažnas atvejis. Pelėsis atsiranda šaltuoju metu, ant tapetų, radiatorių, ant paties mūro. Žmonės kreipiasi pagalbos, įvairiais būdais bando valyti, būna pažeistas pagrindas, tas pelėsis paleidžia sporas“, – tvirtina teikianti valymo paslaugas Rasa Šiaulienė.
Ji sako, kad svarbiausia, pamačius net nedidelį pelėsiais apaugusį plotą, iškart kreiptis į specialistus, ir nebandyti valyti jo su bet kokia chemija.
„Išplinta labai ir uždažo, po uždažymo dar gali iki metų neišlįst, bet jį trina, skuta, dar labiau paleidžia po visus namus“, – aiškina Rasa.
Pasak vaikų pulmunologės Agnės Jagelavičienės, patekęs į žmogaus organizmą per kvėpavimo takus pelėsis gali sukelti pačių įvairiausių sveikatos sutrikimų – galvos skausmų, vis pasikartosiančių peršalimų.
„Gali pasireikšti tiek toksinėmis reakcijomis, gali pasireikšti kvėpavimo takų alerginėmis ligomis, ir opurtunistinėmis, vadinamomis infekcijomis, asmenims, turintiems sutrikusią imuninės sistemos veiklą“, – teigia vaikų pulmonologė-alergologė Agnė Jagelavičienė.
Medikė sako, kad ilgai kvėpuojant pelėsio užterštu oru, galima paskatinti ir vėžio vystymąsi.
„Karcinoginėzė - vėžio vystymasis, vėžinių ląstelių dauginimasis, tai grybelis net ir tuo pavojingas, kad gali lemti tokių organų, kaip kasos vėžio išsivystymą, ar kelių kitų“, – sako A. Jegalavičienė.
O rokiškietė Sigita – tik viena iš tūkstančių lietuvių, kurie susiduria su pelėsiu namuose. Apie tai liudija oro sausintuvų ir drėgmės surinkėjų pardavimai. Štai, anot vieno iš prekybos tinklų, tokių įrenginių pardavimai šį rudenį, palyginti su praėjusių, išaugo pustrečio karto. Dėl to galėjo prisidėti ne tik drėgni orai, bet ir vėlesnis nei įprastai šildymo sezonas.
„Pagrindiniai prietaisas, aišku, oro sausintuvai, ir drėgmės surinkėjai. Tai tikrai matom didžiulį susidomėjimą iš pirkėjų, ir jau stebime pardavimus augančius nuo rugsėjo. Spalį, prasidėjus tokiems drėgnesniems orams, ir dar vis nestartuojant šildymo sezonui – jau beveik 150 procentų augimas“, – kalba „Pigu.lt“ komunikacijos vadovas Nerijus Mikalajūnas.
Lietuviai nuo lentynų šluoja ir drėgmės matuoklius bei oro valytuvus. Elektronikos parduotuvės darbuotojas rodo, kaip veikia oro valytuvas, kuris apskaičiuoja ir drėgmės lygį namuose.
Anot parduotuvės vadybininko, oro valytuvai veikia, kaip prevencija nuo grybelio, mat leidžia matyti ar namuose per daug drėgmės. O jei grybelis namuose jau užsiveisė, prietaisas gali padėti išvalyti oro daleles, naikinant grybelio sporas.
„Tos dalelės, kur ore skraido, jie jas surenka per visas puses, turi atvirus šituos – skylutes tokias, per filtrą praeina, visas daleles iki 0,3 mikronų, tai visas dulkes skraidančias ore, alergines daleles, gyvūnų plaukus, jei turit, surenka“, – aiškina „Xiaomi“ parduotuvės vadybininkas Kristupas Faraponis.
Pasak gydytojos pulmonologės, dažnai pelėsis gali būti kurį laiką net nematomas, ir nepastebimas. Tad ji pataria visiems, kas nuolat patiria peršalimo simptomus ar rytinį kosulį, išsimatuoti drėgmę namuose.