Lazdijų rajono Barčių gyventoja Elena sako, kad išgirdus, jog jų kaimo vandenvietėje vėl rastas didelis kiekis pavojingo metalo – arseno, net sušlubavo sveikata. Moteris labai jautriai reagavo, kad iš čiaupo vėl teka nuodingas vanduo. Jis ir prieš pusmetį – praeitą gruodį – buvo užterštas arsenu.
„Vajezau, blogai. Aš, kaip sena moteris, tai aš išvis silpnai jaučiuosi. Vakar jau galvojau, kad jau paskutinioji. Menkas juokas. Tiek pergyvena visi, baimės jausmo pilni ir viskas. Ir labai skaudu“, – neslėpė apmaudo Elena.
Barčių vandenvietėje arseno rasta 12 mikrogramų litre. Toks kiekis laikomas pavojingas žmogaus organizmui. Kaimo gyventojai vandenį dabar neša iš cisternos, kurią atgabeno ir gyvenvietės centre pastatė Lazdijų vandentiekininkai.
„Atvežta cisterna ir tą vandenį geriam. Iš krano negeriam. Aš asmeniškai negeriu jau nuo gruodžio iš krano. Mes prausiamės, mes plaunam, skalbiam, viską darom su juo“, – pasakoja Barčių gyventoja Stasė.
Barčių žmonės vandenį gali gerti ir iš šulinių. Ištirta, kad arsenu užterštas tik centralizuotai tiekiamas vanduo. Šulinių – švarus.
„Atlikom pas kai kuriuos žmones šuliniuose tyrimus. Pažiūrėjom, ar geras pas žmones vanduo, ir nurodėm, kad žmonės gali iš tenai naudotis“, – teigia „Lazdijų vanduo“ direktorius Justinas Šmulkštys.
Šiemet tai antras atvejis, kai šalies vandenvietėse randama pavojingo metalo. Vasarį arseno aptikta Ignalinos rajone. Pernai žmogui kenksmingų teršalų rasta Marijampolės, Jurbarko, Vilkaviškio Lazdijų rajonuose, dar anksčiau – Raseiniuose. Kaip kovoti su teršalais – niekas nežino. Kol kas vienintelė išeitis – vandenvietes, kuriose randama nuodų, visai naikinti.
Barčiams bus nutiesta atšaka iš netoliese esančios Veisiejų miestelio vandenvietės. Darbus planuota atlikti iki metų pabaigos, bet po pasikartojusio incidento viskas vyks greičiau.
„Dabartiniame projekte yra numatyta, kad kokybiškas vanduo iš Veisiejų bus tiekiamas gruodžio mėnesį, įvertinome galimybes, manome, kad pavyks kokybišką geriamąjį vandenį bendruomenei tiekti jau rugsėjo pabaigoje“, – teigia Lazdijų merė Ausma Miškinienė.
Lietuvos geologai dar vis bando sužinoti, iš kur šalies geriamajame vandenyje atsirado arseno. Niekada anksčiau tokių duomenų nebuvo.
Neatmetama, kad taip gali nutikti ir dėl smarkiai užteršto grunto. Barčių gyventojai pasakoja, kad prie jų kaimo vandenvietės sovietmečiu buvo laidojamos tonos chemikalų.
„Buvo prie katilinės kaimo, ten visokie „eidavo“– kuras, mazutas, ir man atrodo, nuo to viskas ir atsirado“, – pasakoja Barčių gyventojas Eimantas.
Manoma, kad arseno gali būti ir senose, surūdijusiose vandens trasose. Štai Barčių kaimo gyventoja Irena pasakoja, kad į jų namus vanduo kartais teka toks rudas, kad nekyla net abejonių, jog daugybę dešimtmečių nekeisti vamzdžiai – smarkiai surūdiję.
„Eikit, aš jau tris „skalbiankes‘‘ suvariau. Rudutukas vanduo bėga. Taip, pastoviai būna rudas“, – tvirtina Barčių gyventoja Irena.
Patekęs į žmogaus organizmą arsenas nepasišalina. Kaupiasi, tampa nuodingas ir sukelia galybę ligų. Širdies ir kraujagyslių ligas, gali pažeisti kepenų ir inkstų funkcijas, turėti įtakos onkologinėms ligoms.