Teikiamu įstatymo projektu iniciatoriai siekė atstatyti istorinį teisingumą, atspindint tikruosius istorinius įvykius, kad karalienė Morta buvo karūnuota kartu su karaliumi Mindaugu. Taigi siekiama paskelbti, kad liepos 6-oji yra ne tik Lietuvos karaliaus Mindaugo, bet ir Lietuvos karalienės Mortos karūnavimo diena.
Įstatymo projekto rengėjai įvertino tai, kad 1253 m. kunigaikštis Mindaugas buvo karūnuotas Lietuvos karaliumi, kartu buvo karūnuota ir jo žmona kunigaikštienė Morta. Rengėjų teigimu, istoriniuose dokumentuose Karalius Mindaugas minimas ne vienas, o kartu su Karaliene Morta.
Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad remiantis Livonijos kronika, gavus popiežiaus pritarimą, „buvo krikštintas ir šventintas karalius Mindaugas galingas ir jo žmona Morta“. Morta vertinta ir kaip svarbus asmuo valstybės valdyme.
Projekto aiškinamajame rašte cituojamas Lietuvos kultūros fondo prezidiumo atstovas, dr. Romas Batūra: „Karalienė Morta buvo svarbus asmuo šalia valdovo Mindaugo. XIII a. 6-ajame dešimtmetyje Morta reiškėsi kaip valdovo bendražygė, dalyvaujanti politiniame gyvenime, patarianti, turinti savo nuomonę bei visokeriopai palaikanti ir stiprindama patį Karalių Mindaugą.
Karalienė Morta buvo reikšminga asmenybė epochoje, kai Lietuvos karalystė plačiai žengė į suverenių Europos valstybių šeimą, bet kartu dar teko atkakliai kovoti už valstybės ir tautos egzistenciją prieš agresyviąsias, imperines to meto jėgas“.
Tačiau komitetas įvertino Lietuvos istorijos instituto nuomonę, kad tik Mindaugas laikytas vienvaldžiu karaliumi, o Morta neturėjo oficialaus valstybinio statuso. Taip pat komitetas atsižvelgė į tai, kad šiuo metu egzistuojanti valstybingumą liudijanti šventė yra visuomenės priimta, o siūlomas pakeitimas nėra pakankamai išdiskutuotas visuomenėje. Komitetas nepritarė siūlomam įstatymo pakeitimo projektui.