„Pasak ES šaltinių, fiziniai asmenys, kuriems bus taikomos sankcijos, yra valstybės saugumo tarnybų darbuotojai, o organizacija – Valstybinis organinės chemijos ir technologijų mokslinių tyrimų institutas“, – sakoma agentūros pranešime.
Asmenų, kuriems bus taikomos naujausios sankcijos, vardai kol kas neskelbiami.
DPA paskelbta žinia iš dalies patvirtina su Prancūzijos dienraščio „Le Monde“ anksčiau šį mėnesį cituotą neįvardytų šaltinių informaciją, kad suvaržymai gali būti taikomi Rusijos prezidento administracijos ir saugumo tarnybų pareigūnams. Jiems planuojama uždrausti atvykti į Bendriją ir įšaldyti Europos Sąjungoje esančius jų aktyvus.
Anksčiau trečiadienį ES Taryba sutarė skelbti sankcijas šešiems asmenims ir vienam subjektui dėl Rusijos opozicijos lyderio Navalno apnuodijimo viena iš nervus paralyžiuojančių medžiagų „Novičiok“, naujienų agentūrai AFP sakė diplomatai.
27 ES šalių ambasadoriai sankcijoms pritarė Prancūzijai ir Vokietijai praėjusią savaitę pasiūlius tokias priemones ir pareiškus, kad už A. Navalno apnuodijimą yra atsakinga Rusija.
Pagal įprastą ES praktiką iki sankcijų įsigaliojimo ketvirtadienį nebus skelbiama, kam jos – kelionių draudimai ir turto įšaldymas – įvedamos, bet spėjama, kad tai bus rusų pareigūnai.
Paryžius ir Berlynas praėjusią savaitę pareiškė norintys nubausti tam tikrus asmenis „remiantis jų oficialiomis pareigomis“ ir vieną subjektą, „dalyvaujantį „Novičioko“ programoje“.
Europos galingosios valstybės ne kartą prašė Maskvos ištirti apnuodijimą, įvykdytą Rusijos teritorijoje, tačiau praėjusią savaitę Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai bendrame pareiškime nurodė, kad Kremlius nepateikė „jokio patikimo paaiškinimo“.
Potencialios sankcijos Rusijai buvo pradėtos svarstyti Jungtinių Tautų Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW) patvirtinus Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos išvadas, kad A. Navalnas buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurtai „Novičioko“ grupei priklausančia nervus paralyžiuojančia medžiaga.
Tos pačios grupės nuodai buvo panaudoti 2018 metais Anglijoje užpuolant buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukterį – tas incidentas paskatino Briuselį paskelbti sankcijas keturiems rusų karinės žvalgybos pareigūnams.
Naujas baudžiamąsias priemones ES užsienio reikalų ministrai parėmė pirmadienį.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis per antradienį vykusias derybas telefonu taip pat spaudė Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą dėl A. Navalno apnuodijimo.
J. Borrellio biuras nurodė, kad jis ragino Maskvą „padaryti viską, kad šis nusikaltimas būtų nuodugniai ir visiškai skaidriai ištirtas“, taip pat bendradarbiauti su OPCW.
Anksčiau trečiadienį, dar prieš paskelbiant apie minimą ES sprendimą, S. Lavrovas pareiškė, jog Rusija į bet kokias sankcijas atsakys tuo pačiu.
„Dabar vokiečiai neketina pateikti jokių faktų, nepaisant visų tarptautinių teisinių įsipareigojimų. Atsakome veidrodiniu principu, tai yra diplomatinė praktika“, – interviu Rusijos radijo stotims sakė S. Lavrovas.
Jis pažymėjo, kad vėliausi Europos šalių sprendimai dėl Rusijos diplomatų išsiuntimo ir sankcijų yra „gero elgesio JAV ir Didžiosios Britanijos atžvilgiu požymis“.
Pasak ministro, tokie sprendimai atspindi ne tik diplomatinę praktiką, bet ir nuolankumą Jungtinių Valstijų, siekiančių atgrasyti Europą nuo Rusijos dujų, karinės paskirties ir kitų produktų, įtakai.
A. Navalno riksmai lėktuve – video reportaže: