„O kas čia?“ – klausia ikimokyklinio amžiaus vaikas, tyrinėdamas aplinką. Įsisukęs į bėgančių dienų maratoną ne visada randi tinkamą atsakymą smalsiam mažyliui. Į šį vaikų dažniausiai užduodamą klausimą šokio kalba atsakyti bando profesionalus šokėjas Donatas Bakėjus.
„O kas čia?“ – taip ir vadinasi pirmasis D. Bakėjaus kartu su kitais profesionaliais kūrėjais pastatytas lietuviškas šiuolaikinio šokio spektaklis vaikams, svetur planuojamas, o mūsų šalyje jau rodytas daugiau nei 10 kartų, rašo „Respublika“.
3-9 metų vaikams skirtas spektaklis – pirmas bandymas Lietuvoje diegti profesionalių šokėjų meną jaunajai auditorijai. Kaip gimė ši idėja?
D. Bakėjus – VšĮ „db PROJEKTAI“, nevyriausybinės organizacijos, užsiimančios kultūrine, menine, edukacine veikla, prioritetą teikiančios šiuolaikiniam šokiui ir jaunimui, įkūrėjas pasakojo, kad mintis užpildyti Lietuvoje dar neatrastą terpę kilo prieš keletą metų bendraujant su Švedijos ambasados kultūros atašė Torstenu Schenlaeriu ir choreografe Birute Banevičiūte. „Susiliejus idėjiniams vadams gimsta gražūs dalykai“, – šypsodamasis sakė D. Bakėjus.
Diskusijos apie šiuolaikinį šokį vaikams kristalizavosi į spektaklį „O kas čia?“ bei šiais metais sėkmingai vykusį šiuolaikinio šokio festivalį jaunimui „Dansema“, pristačiusį staigmenų kupinus renginius visai šeimai. Plačiau apie viską – iš pirmų lūpų.
„Gyvenimas“ kalbina D. Bakėjų.
– Suaugusieji šoka vaikams – neįprastas reiškinys Lietuvos šokio scenoje. Iš kur sėmėtės patirties?
– Bendradarbiaujame su Švedijoje jau 10 metų vykstančiu šiuolaikinio šokio festivaliu „Salto“, taip pat – Lenkijos šiuolaikinio šokio atlikėjais, kuriančiais vaikams ir jaunimui. Iš švedų įdirbio yra ko pasimokyti! Analizuojame jų duodamas vertingas žinias, gilinamės į vaiko psichologiją, o galutinį rezultatą pritaikome savo veikloje.
Statant pirmąjį Lietuvoje šiuolaikinio šokio spektaklį vaikams „O kas čia?“ padėjo ir choreografių Sigitos Mikalauskaitės, Indrės Pačėsaitės ir kartu su manimi spektaklyje šokančios Giedrės Subotinaitės vaikai.
Jie dažnai kartu su mamomis dalyvaudavo spektaklio repeticijose, stebėdavo mus, reaguodavo. Tai mums padėjo atsirinkti, ko reikia mažajai auditorijai.
– Kaip pavyksta išlaikyti mažųjų žiūrovų dėmesį?
– Stengiamės dar prieš spektaklį sukurti jiems artimą atmosferą. Prasidėjus spektakliui vaikas jau būna sudomintas, įtrauktas į tai, kas vyksta aplink.
Didelę reikšmę sutelkiant vaiko dėmesį į sceną turi ir muzika. Spektaklyje skamba kompozitorių Alberto Iglesias, Gustavo Santaolallos, Pascale Comelade ir kitų kūriniai. Mistiški vėjo, griausmo garsai – ypač įdomūs vaikams.
– Papasakokit plačiau apie spektaklį „O kas čia?“. Kokia jo mintis, nuotaika?
– Šis šiltas, spalvingas spektakliukas trunka 30 minučių – tiek, kiek 3-9 metų vaikai gali išlaikyti dėmesį. Spektaklis prasideda dviejų žmonių, pagrindinių šokėjų, įėjimu į kambarį. Jie nešini knyga, gyvenimo knyga. Verčiant puslapius keičiasi spektaklio scenos. Kiekviena diena – naujas įvykis. Spektaklio pabaiga taip pat gyvenimiška – po visų dūkimų vaikai užmiega.
– „db PROJEKTUS“ įkūrėte 2007 m. Per metus nuveikėte išties nemažai. Vien ko vertas šiais metais suorganizuotas pirmasis jauniausiai publikai skirtas renginys – šiuolaikinio šokio festivalis „Dansema“. Ar pasiteisino lūkesčiai?
– Taip. Sėkmingai pristatėme Švedijos, Estijos ir Lietuvos profesionalių šiuolaikinio šokio trupių spektaklius vaikams, surengėme viešą šiuolaikinio šokio renginį Vilniaus rotušės aikštėje. Ekspertai iš Švedijos Lietuvos šokėjus ir choreografus supažindino su profesionalaus šiuolaikinio šokio jaunai auditorijai plėtra Švedijoje. Nuo rugpjūčio jau ėmėmės organizuoti antrąjį festivalį „Dansema“, 2009-ųjų pavasariui.
– Esate išrinktas į Šiuolaikinio šokio asociacijos, atstovaujančios ir ginančios šokio menininkų interesus, tarybą. Kokia veikla užsiima pirmoji Lietuvoje šiuolaikinio šokio kūrėjus vienijanti organizacija?
– Šokio srities menininkų nėra daug. Susibūrus, t.y. tapus vienetu, yra lengviau eiti, prašyti, veikti. Tik kalbėti – neveiksnu. Reikia daryti.
Stengiamės parodyti Lietuvos visuomenei, kad šiuolaikinis šokis jau yra lygmens, verto profesionalaus pripažinimo ir lygių teisių su kitais menais.
Bendradarbiaujame su užsieniu, garsiname Lietuvą tarptautiniu mastu. Stengiamės užtikrinti ir kasdienį šokėjų darbą – praktinius užsiėmimus. Tikimės, kad jau greit šokėjui būtini trenažai vyks ne dukart per savaitę, o kasdien.
Gintarė Šatkauskaitė