• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdančiosios „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimas dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės nereiškia, kad nuo šiol visi tokie asmenys galės ją registruoti ir pažymėjo, kad KT sprendimas neįpareigoja parlamento keisti įstatymų.

Valdančiosios „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimas dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės nereiškia, kad nuo šiol visi tokie asmenys galės ją registruoti ir pažymėjo, kad KT sprendimas neįpareigoja parlamento keisti įstatymų.

REKLAMA

„Manau, kad tas sprendimas sukrės didžiąją dalį visuomenės, tie, kurie palaiko tradicines šeimas ir tradicines vertybes. Tai nereiškia, kad Lietuvoje atidaryta Pandoros skrynia ir kiekvienas tos pačios lyties asmuo galės registruoti partnerystę, tokio nėra reguliavimo“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį sakė R. Žemaitaitis.

„Viskas kryps į Seimo valią, ar Seimas nuspręs keisti Civilinį kodeksą ir priimti specialų įstatymą. (...) Bet KT sprendimas neįpareigoja Seimą keisti, Seimas gali absoliučiai nieko nesiimti ir nedaryti“, – pridūrė jis.

Pasak „aušriečių“ lyderio, šiuo KT sprendimus tos pačios lyties asmenų poros galės vadovautis tik individualiais atvejais, kai bus kreipiamasi su prašymu registruoti partnerystę. 

Tuo metu svarstydamas apie galimus pakeitimus po šio sprendimo, R. Žemaitaitis sakė, kad gali būti grįžta prie praėjusią kadenciją teiktų konservatorių siūlytų pakeitimų, kuriais būtų įtvirtinti susitarimai dėl bendro gyvenimo ir „artimas ryšys“.

Praėjusios kadencijos konservatoriaus Pauliaus Saudargo siūlymas įteisinti „artimojo ryšio“ sąvoką ir per ją reguliuoti ūkinius žmonių santykius yra įveikęs pateikimo stadiją. Šio įstatymo priėmimui trūksta dviejų balsavimų.

„Akivaizdu, kad bus reikalingas teisinis reguliavimas Civiliniame kodekse. (...) Tai nepaneigia, kas yra šeima, tai nepaneigia fakto kaip santuokos, kad tai yra skirtingų lyčių“, – kalbėjo „aušriečių“ lyderis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad šį projektą reikėtų koreguoti, nes jis iki galo neatlieptų KT sprendime pažymėt teisinių spragų. R. Žemaitaitis pabrėžė, kad teismo išsakytų problemų neišspręstų ir „laisviečių“ praėjusią kadenciją inicijuotas Civilinės sąjungos įstatymas, kuris jau yra praėjęs dvi stadijas Seime.

REKLAMA

BNS skelbė, kad KT konstatavo, jog Civiliniame kodekse numatytas partnerystės institutas prieštarauja Konstitucijai, nes jame įrašyta tik sąjunga tarp vyro ir moters, o tos pačios lyties asmenų santykiai nėra įtvirtinti.

„Matyt, logiškas sprendimas, jei vertinant prieš tai buvusį KT sprendimą,(...) kur pasakė, kas yra šeima“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Anksčiau KT yra pasisakęs, jog „konstitucinė šeimos samprata negali būti kildinama tik iš santuokos instituto“. Jis taip pat tvirtino, jog šeima yra grindžiama „santykių turiniu“, o forma „esminės reikšmės neturi“.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, KT pažymėjo, jog konstitucinė šeimos samprata, kitaip nei santuokos samprata, yra neutrali lyties požiūriu.

Skirtingos lyties porų partnerystę Seimas Civiliniame kodekse numatė dar prieš 24 metus, tačiau ją detaliau apibrėžiančio įstatymo nepriėmė iki šiol.

Pasak KT, tai yra netoleruotina situacija.

Todėl KT pažymėjo, jog paskelbus jo nutarimą pradės galioti partnerystės santykius reglamentuojančios Civilinio kodekso trečiosios knygos XV skyriaus nuostatos, reglamentuojančios bendrą asmenų gyvenimą neįregistravus santuokos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot nutarimo, kol įstatymų leidėjas nėra nustatęs partnerystės įregistravimo tvarkos, asmenys dėl tokių santykių įteisinimo turės kreiptis į teismą.

Teismas konstatavo, kad įstatymų leidėjas privalo per protingą laiką priimti partnerystės įregistravimo tvarką reglamentuojantį įstatymą. Jis yra būtina sąlyga, kad įsigaliotų Civilinio kodekso normos dėl bendro asmenų gyvenimo neįregistravus santuokos. Tačiau įstatymų leidėjai tokio įstatymo nėra priėmę iki šiol.

REKLAMA

Dėl partnerystės instituto nebuvimo į KT kreipėsi buvusi centro dešinės Vyriausybė.

Lyčiai neutralią partnerystę Seime mėginta įteisinti ne kartą, bet nesėkmingai.

Kaip skelbė BNS, praėjusios kadencijos Seime Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra įveikęs pateikimo ir svarstymo procedūras, tačiau teikti jo priėmimui nesiryžta dėl balsų stokos.

Minėtame projekte numatyta, kad civilinę sąjungą sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų