Žemaičiai visada didžiavosi savo vieningumu, tačiau ambicijos įkurti Žemaičių partiją įstatė pleištą tarp jų - vis daugiau organizacijų, politikų itin skeptiškai vertina naujos politinės jėgos atsiradimą ir net įžvelgia kerštą, avantiūrą, žalą patiems žemaičiams, rašo dienraštis „Vakarų ekspresas“.
"Vakarų ekspreso" kalbinti žemaičiai politikai sakė, kad partijos kūrimas prieš pat Seimo rinkimus yra neteisingas žingsnis, nes tai išbalansuos rinkėjus - politikų manymu, geriau turėti žemaičius aukštuose valstybiniuose postuose su kitų partijų vėliavomis nei Žemaičių partiją be įtakos svertų.
Kita vertus, etninio išskirtinumo pavyzdžių esama ir kaimyninėje Lenkijoje - joje Vyriausybė įteisino kašubų raštą, kalbą, galima etnine kalba pildyti net oficialius dokumentus.
Pavadino avantiūra
Vos Lietuvą apskriejo žinia apie Žemaičių partijos steigimą, iškart nusirito rezonanso banga iš tų pačių žemaičių - kritiškus pasisakymus išplatino žemaičių kultūros organizacijos.
Kultūrinių organizacijų atstovai pabrėžė, kad artėjant kiekvieniems rinkimams į Seimą Lietuvoje atsiranda vis naujų partijų ir judėjimų, kurių tikslas - bet kokia kaina patekti į valdžią.
Žemaičių nuomone, partijos steigėjų pareiškimas nuskambėjo kaip akibrokštas visiems save gerbiantiems žemaičiams.
"Pasinaudodami Lietuvos gyventojų nusivylimu esamomis politinėmis partijomis, spekuliuodami kraštiečių patriotiniais jausmais, naujosios partijos kūrėjai bando spręsti savo asmenines ir politines ambicijas, nesuvokdami, kur veda pavojinga tendencija, kai partijos kuriamos etniniu ar tautiniu pagrindu, iškeliant vienos tautybės ar etninės grupės interesus aukščiau kitų", - piktinosi kultūros organizacijos.
Keliamas įtarimas, kad Žemaičių partijos kūrėjai bei jų rėmėjai gali turėti tikslus įnešti sumaištį į Lietuvos politinį gyvenimą, provokuoti separatistines nuotaikas, sukelti etninius konfliktus, taip sudarant galimybes atsirasti įvairaus plauko "gelbėtojams" ir "tvarkdariams".
"Turime vieną Tėvynę, vieną istoriją ir vieną ateitį, tad bet koks bandymas reikalauti sau išskirtinumo kitų Lietuvos piliečių sąskaita yra pavojinga politinė avantiūra", - pabaigiama kritikos lavina.
Egidijaus Skarbaliaus iniciatyva įsteigti Žemaičių partiją ir su jos vėliava šturmuoti Seimą susilaukė griežtos kritikos iš tų pačių žemaičių
Tauta - viena
Iš savo kritikos pabūklo prabilo ir publicistas Algimantas Zolubas, kuris partijos steigimo iniciatyvą pavadino žemaičių kerštu lietuvių tautai.
"Iš pirmo žvilgsnio naiviai ir juokingai atrodo tas kerštas, tačiau, kai mūsų valstybinės institucijos iš didelio nerašto pridaro visokių akibrokštų, galima sulaukti visai nejuokingų pasekmių. Belieka sulaukti Konstitucinio Teismo "išmintingųjų rašto aiškintojų" išvadų, kad į registrą dar galės pakliūti sūduvių, dzūkų ir aukštaičių "tautos". Tik lietuvių tautos nebeliks", - atvirame laiške piktinosi A. Zolubas.
Jis akcentavo, kad žemaičių istorinis likimas lietuvių tautoje nėra koks išimtinis, jis ženklintas lietuvių tautos bendrystės ženklu.
"Žemaičiai gali didžiuotis savo atkaklumu siekiant tikslo, išlaikoma gražia tarme bei daugeliu kitų gerų etninių savybių, tačiau ant Lietuvos tūkstantmečio slenksčio atsisakyti istorinio likimo bendrystės - protu nesuvokiamas akibrokštas. Labai panašu, kad ne žemaičiai iš kultūrinio sugalvojo bei bando kurpti politinį darinį", - svarstė publicistas.
Jo manymu, "kelių naivuolių pasidavimą klastai ar juokingą kerštą valstybei" reikia palikti užmarščiai kaip dėmesio nevertą, nevykusį žaidimą.
Denisas Nikitenka