Apie žmonos ir laisviečių sutartį ir ką žada gyventojams, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ interviu su Dainiumi Žalimu.
Atkreipė dėmesį į žmonos kompetenciją
Pradėkime nuo aktualijų, prieš keletą dienų pasirodė informacija, kad jūsų žmona turėjo sutartį su Laisvės partija ir už 10 tūkst. eurų turėjo planuoti ir koodinuoti jūsų veiklą, teisingai suprantu?
Ji dalyvavo planuojant ir koordinuojant mano veiklą, nes, iš tiesų, tokių žmonių yra ne vienas. Tokį žmogų, kuris dirbtų ne vien komunikacijos srityje arba ne vien tik teisės srityje, yra tikrai sunku rasti. Tai yra žmogus, kuris geba komunikacines žinutes padaryti dalykinėm, atlikti strateginę analizę.
Kompetencija turbūt niekas neabejoja, bet ar jūs nesibaiminate, kaip į tai pažiūrės bendrapartiečiai? Mes prieš tai konsultavomės. Juo labiau, kad sutartis yra skaidri, jeigu čia kas nors kažką ne taip darytų, tikrai nedeklaruotų Vyriausiajai rinkimų komisijai. Kai pamatėm, kad kyla tokių klausimų, tos sutarties nebeliko.
Kodėl atsisakėt sutarties, jeigu, atrodo, viskas gerai?
Todėl, kad aš nenoriu atsakinėt į tokius klausimus. Aišku, kad kažkam kažkokios abejonės visada kils, kodėl žmona. Jeigu tai būtų ne žmona, o žmogus su tokiom pačiom kompetencijomis, aišku, kad jų nebūtų.
Žalimas: Nausėda nepaiso Konstitucijos
O kodėl einat į rinkimus su Laisvės partija, nes jūs nesate partinis?
Taip, aš esu nepartinis, beje, prezidentas taip pat nėra partinis, bet čia priklauso nuo to, kokią viziją pasirenki. Visa savo veikla esu aktyvus žmogaus teisių ir Konstitucijos apsaugos srityje, mūsų vertybės su Laisvės partija daugeliu klausimų sutampa ir natūralu, kad kelia partija, kurios vertybės tau yra artimiausios.
Tačiau pabrėžiu: pretenduoju būti visų žmonių prezidentas, nes prezidentas yra nepartinis. Vienintelis dalykas, dėl kurio visi turime susitarti – tai, kad paisom Konstitucijos. Gaila, bet šiomis dienomis dabartinis prezidentas šio elgesio standarto nedemonstruoja.
Turite omenyje Seimo komisiją, tyrusią Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją?
Taip ir mačiau tuos pasiteisinimus, kurie skambėjo jūsų laidoje, švelniai tariant, tai yra skatinimas visuotinio teisinio nihilizmo. Patinka ar nepatinka komisija, jeigu įstatymas įpareigoja su ja bendradarbiauti, tai ji vienodai įpareigoja visus. Tai kokį užkrečiamą pavyzdį [nebendradarbiavimas] gali duoti?
Įsivaizduokite, koks nors valstybės pareigūnas sakys, aš manau, kad Seimas pernelyg politiškai angažuotas ir aš su juo nebendradarbiausiu. Grynai formaliai, teisiškai galiu pasakyti: visos prezidento abejonės dėl komisijos neteisėtumo kol kas yra niekinės, kadangi, kol komisijos sudarymą reglamentuojantis teisės aktas nepripažintas antikonstituciniu, tol ji preziumuotina kaip teisėta.
Man gal irgi kitą kartą nepatinka, kad nubaudė už parkavimą, bet tam nustatyta apskundimo tvarka. Tai šitoje vietoje čia yra įstatymus laužančio piliečio pavyzdys.
Tik tuomet niekas nesulaukia jokios drausminės nuobaudos, nes, kaip suprantu, komisija nesirengia nieko daryti?
Matote, komisija nelabai ką gali padaryti, nes prezidentas, kitaip nei kiti Lietuvos respublikos piliečiai, turi absoliutų imunitetą tiek nuo baudžiamosios, tiek nuo administracinės atsakomybės. <...> Tačiau pagrindą apkaltai aš bent jau kol kas matyčiau.
Visą pokalbį rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.