Į Lietuvos politikos padangę viesulu įsiveržęs milijonierius Viktoras Uspakichas išgarsino ne tik Archangelsko miestą, kuriame yra gimęs, bet ir Kėdainius, kuriuose, kaip mano dažnas lietuvis, V. Uspaskicho ir koncerno “Vikonda” vienvaldystė įgavo iki šiol neregėtą mastą.
Apie tai, ar ir kodėl “Vikonda” yra Kėdainių saulė, “Omni laikas” kalbėjosi su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytoju antropologu Žilvinu Kačiuška, kuris pasitelkęs giluminio interviu metodą atliko sociokultūrinę Kėdainių bendruomenės analizę.
Savo tyrimo objektu pasirinkote Kėdainių bendruomenę. Kokias gyvenimo sritis apėmė jūsų tyrimas?
Mano tyrimas iš esmės buvo orientuotas į vadinamąjį mikrolygmenį, į pačios bendruomenės tyrimą. Mane labiausiai domino saugumo ir darbo užtikrinimo aspektai Kėdainiuose. Svarbią vietą tyrime užėmė koncernas “Vikonda”, kaip vienas iš stambiausių darbdavių, labiausiai akcentuojamas respondentų. Kėdainių bendruomenė buvo pasirinkta todėl, kad ilgą laiką buvo eskaluojamas mitas, jog Kėdainiai yra unikalus miestas, kuriame mažas nedarbas, žmonės yra socialiai užtikrinti, t.y. kad jų socialinės garantijos yra užtikrinamos per “Vikondą”.
Ir kokie įdomesni tyrimo rezultatai?
Įdomiausia, kad koncernas “Vikonda” pagal savo veiklą, savo veiklos barus Kėdainiuose dubliuoja valstybės vaidmenį. Turiu galvoje saugumo, socialinio saugumo ir darbo užtikrinimo aspektus. Lietuvoje, aišku, yra privačių bendrovių, kurios irgi užtikrina saugumą ar darbą. Pavyzdžiui, įvairios privačios saugos firmos irgi rūpinasi saugumu, tačiau jos nesiima organizuojančio vaidmens užtikrinti darbą ir pan. Kėdainiuose koncernas “Vikonda” apima netgi keturis barus. Švietimo aspektu - jis investuoja į mokyklas, auginami savi darbuotojai, mokiniai gauna paskatinimą iš koncerno. Po to jie stoja į aukštąsias mokyklas, jie vėlgi galbūt gauna stipendiją, vėliau priimami dirbti į “Vikondą”. Kitas aspektas yra informacinės priemonės. Manau, unikalus atvejis, kad “Vikonda” turi savo informavimo priemones, per kurias formuojama gyventojų nuomonė. Tai yra miesto laikraštis “Rinkos aikštė” ir Kėdainių televizija, kurios didžioji dalis akcijų priklauso “Vikondai”. Trečias dalykas - darbo užtikrinimas - apie 3-4 tūkstančius žmonių dirba “Vikondoje” arba jos padaliniuose. Ketvirtas dalykas - yra sava saugos struktūra “Nepriklausoma patrulių agentūra”, kuri rūpinasi gyventojų saugumu. Taigi mes matome keturis barus, kurie dubliuoja valstybės veiklą, tai yra švietimas, saugumas, informacija ir darbas. Mes galime paklausti, ar ne tokia pat situacija, tarkim, Mažeikiuose, kur yra “Mažeikių nafta” arba Jonavoj, kur yra “Achema”, bet vėlgi tai nėra toks ryškus variantas kaip “Vikonda”. Taip pat dar pamiršau paminėti “Vikondos” įkurtą organizaciją “Viltis”, kuri užsiima labdara, rūpinasi neįgaliaisiais, senukais, taigi apima senesnių gyventojų sluoksnį. Mano nuomone, tai yra logiškas valstybės dubliavimas.
Jeigu “Vikonda” Kėdainiuose yra valstybė, tai tos valstybės karalius neabejotinai yra ponas Uspaskichas. Koks Kėdainių bendruomenės santykis su šiuo politiku ir verslininku?
Kiek man teko susidurti su respondentais, daugelis kėdainiečių yra patenkinti tuo, ką jų lyderis daro, jiems tai yra priimtina. Kėdainių bendruomenė tai dažniausiai traktuoja teigiamai, bent jau tie respondentai, kurie man suteikė informaciją. Tačiau negalima vienareikšmiškai sakyti, kad visi kėdainiečiai vienodai teigiamai vertina “Vikondą”.
Kiek žmonių jūs apklausėte?
Aš apklausiau 50-60 žmonių. Aišku, tai nėra didelis skaičius ir negalima daryti visa apimančių išvadų, tačiau buvo darytas giluminis interviu, atliktas kokybinis, o ne kiekybinis tyrimas, apklausti gyventojai nuo 18 iki 86 metų. Taigi tokį mažą pjūvį galima daryti.
Kiek iš jūsų apklaustų žmonių apie “Vikondą” ir poną Uspaskichą atsiliepė neigiamai?
Tikrai turiu pasakyti, kad jų buvo mažoji dalis. Iš 60 žmonių maždaug 10 atsiliepė neigiamai, tačiau rezervuotai neigiamai. Jie neteigė, kad koncernas “Vikonda” apskritai yra blogai, tiesiog buvo nepatenkinti tam tikrais koncerno veiklos barais. Pavyzdžiui, kai kuriems kaip visiškai nekvestionuojamas teigiamas dalykas yra mokyklos rėmimas. Tai yra labai gerai, iš esmės visi su tuo sutinka. Arba švenčių rengimas. Tačiau visuomeniškai veiklesniems žmonėms nepatinka Kėdainių savivaldybės ir “Vikondos” susipynimas - tai buvo įvertinta neigiamai.
Jūs turit minty poną Muntianą?
Ne aš, bet žmonės, su kuriais kalbėjausi, teigė, kad Muntianas ir koncernas “Vikonda” yra tas pats. Netgi galėčiau pacituoti jums vieno iš respondentų pasakymą: “Visi jie ten toj savivaldybėj per viena, juk Muntianas, mūsų meras, seniau toj pačioj “Vikondoj” Uspaskicho dešinioji ranka buvo ir dabar taip yra, tai koks skirtumas, kaip pasivadinsi”. Tai yra vieno iš respondentų nuomonė, sakyčiau, ryškiausia.
Ar jūs atlikdamas tyrimą Kėdainiuose, apklausdamas žmones sulaukėte kokių nors grasinimų, kad nekištumėte nosies, kur nereikia?
Ne, konkrečių grasinimų, kad nedaryčiau to ar ano, nebuvo. Tačiau žmonės klausė, ar aš nebijau daryti tokio tyrimo, susijusio su gana įtakinga struktūra.
Šiuo metu, prieš Seimo rinkimus, apklausose Darbo partija pirmauja. Ar tai reiškia, kad visą Lietuvą galime vadinti dideliais Kėdainiais?
Jūsų klausimas yra provokuojantis, bet iš dalies, manyčiau, teisingas. Tą jums galėčiau atsakyti po rinkimų. Tiek Kėdainiuose, tiek kituose Lietuvos miestuose ar kaimuose gyventojai yra nusivylę šiandienine valdžia ir turi kažkokių bendrų iš sovietmečio likusių bruožų, potroškių ar troškimų. Ir tas bendras vertybės, kurias deklaruoja kėdainiečiai - kad jiems reikia saugumo, darbo - manau, deklaruotų didžioji dalis Lietuvos gyventojų. Skirtumas tarp jų ir kėdainiečių tas, kad Kėdainiuose yra struktūra, kuri bando tą suteikti, o Lietuvoj ne visur taip yra. Kad visa Lietuva yra dideli Kėdainiai - galima su išlygomis taip sakyti.
Kokia citata labiausiai įsiminė iš visų interviu?
Man labai patiko bent pora citatų. Buvo klausimas: “Ar ir kodėl koncernas “Vikonda” yra Kėdainių saulė?” Norėčiau pateikti vieno iš jaunesnių respondentų pasakytą frazę, kuri, ko gero, taikliausia atspindi, ką apie koncerną “Vikonda” galėtų atsakyti didžioji dalis mano apklaustų Kėdainių gyventojų: “Iš tikrųjų, ko gero, trečdalis Kėdainių saulės yra jo (t.y. Uspaskicho) pinigai”. Nežinau, kaip tai vertinti - kaip teigiamą ar neigiamą atsiliepimą. Kita citata yra labai teigiama. “Rūpinasi jis (Uspaskichas) paprastais žmonėmis, va turi “Vikonda” “Viltį”, daugiau tokių Kėdainiuose nėra. Ir negaili. O va Adamkus atvažiavo į Šiaulius, padovanojo senelių namams televizorių už 100 litų, o jis (Uspaskichas) senelių namus Kėdainiuose už 200 tūkstančių pastatė. Skirtumas yra?” - klausė manęs respondentas.
Objektyvumo dėlei reikia paminėti dar keletą su Ž. Kačiuškos tyrimu susijusių detalių. Visų pirma tyrimo duomenys gali būti kiek pasenę, nes interviu iš kėdainiškių buvo imti 2000 metų vasarą ir 2001 metų pavasarį. Be to, iš 50-60 apklaustų respondentų dešimt buvo įsidarbinę “Vikondoje”. Šis imties procentas yra didesnis, palyginti su tuo, kokį procentą nuo visų Kėdainių gyventojų sudaro minėto koncerno darbuotojai.
Kalbėjosi Povilas Žielys