Buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno našlė nenuleidžia rankų ir atkakliai kovoja, kad būtų atnaujintas tyrimas dėl vyro žūties aplinkybių. Pasak jos, ikiteisminiame tyrime reiktų atlikti dar porą eksperimentų ir atsižvelgti į vienos liudytojos parodymus, teigiančios, kad naktį į V. Pociūno viešbučio kambarį įėjo vyras.
Kad V. Pociūno žūties aplinkybių tyrimas turės būti atnaujinamas, Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas paskelbė gegužės viduryje. Generalinė prokuratūra prieš porą savaičių Vilniaus apygardos teismui pateikė skundą, kuriuo prašoma panaikinti šią nutartį.
Generalinio prokuroro pavaduotojo Vytauto Barkausko skunde teigiama, kad prokurorai ikiteisminį tyrimą atliko išsamiai, buvo apklausti visi liudytojai, išsireikalauti dokumentai, tad bylos atnaujinti nėra jokio pagrindo.
Tuo tarpu Liudvika Pociūnienė mano priešingai. Be to, anot našlei atstovaujančio advokato Jono Butkaus, dėmesio verti viešbučio budėtojos parodymai, kad į V. Pociūno viešbučio kambarį naktį įėjo vyras. Budėtoja manė, kad tai yra V. Pociūnas, tačiau atlikus nuotraukų peržiūrą, minėtasis asmuo nė kiek nepriminė žuvusio karininko.
"Ši liudytoja tvirtina, kad jos budėjimo laiku į V. Pociūno kambarį buvo įėjęs asmuo, kurį laikė V. Pociūnu. O byloje surinkti įrodymai rodo, kad V. Pociūnas iš savo kambario išėjęs nebuvo. Vadinasi, atmetant arba patvirtinant šitos liudytojos parodymus, eksperimento medžiaga ir geometrijos specialistų arba ekspertų išvada būtų labai svarbi. (...) Jeigu V. Pociūnas neturėjo techninės galimybės pats savaime iškristi per langą, vadinasi, liudytoja duoda teisingus parodymus, kad buvo įėjęs pašalinis žmogus", - teisme sakė advokatas.
Jo teigimu, taip pat yra pakankamai argumentų, kad žuvusysis pats negalėjo iškristi iš viešbučio aštuntojo aukšto, reikia atlikti papildomų eksperimentų.
"Taip, ikiteisminis tyrimas turi turėti ribas, bet netyrimas negali turėti ribų. Jeigu yra neatliekami veiksmai, turi būti pasakyta teisminės valdžios, kad tie veiksmai neatlikti ir turi būti nurodymas juos atlikti. Jeigu jie neatliekami, turi būti mūsų atitinkamų institucijų ir visuomenės požiūris, kad vis dėlto kiekviena struktūra turi vykdyti savo darbą", - kalbėjo J. Butkus.
Ar teismas patenkins prokurorų skundą, paaiškės kitą savaitę.
ELTA primena, jog Generalinė prokuratūra kovo pabaigoje pranešė, kad neatnaujins tyrimo dėl V. Pociūno žūties aplinkybių.
Pasak Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro Zenono Buroko, prokurorai nustatė, kad nusikaltime nėra nusikalstamos veikos požymių ir L. Pociūnienės prašymai yra netenkintini.
"Mes negalime atlikti tyrimo be galo, kol galbūt kas nors paaiškės. (...) Prašoma, pavyzdžiui, atlikti pakartotinę teismo medicinos ekspertizę, jos yra trys padarytos. Tikrai nemanome, kad ketvirta reikalinga. Prašoma biomechaninį tyrimą dar vieną atlikti, o buvo du padaryti. Yra ir neesminių - vieno asmens apklausos ir panašiai. (...) Tie prašymai tikrai nėra svarbūs norint išsiaiškinti aplinkybes", - sakė prokuroras.
L. Pociūnienė Generalinės prokuratūros sprendimą nutraukti jos vyro žūties aplinkybių tyrimą buvo apskundusi ketvirtą kartą.
Užpernai lapkritį Generalinė prokuratūra buvo nustačiusi, kad Lietuvos konsulate Gardine dirbęs V. Pociūnas 2006 metų rugpjūčio 23-iąją tarnybinės komandiruotės Breste metu žuvo per nelaimingą atsitikimą iškritęs per langą, ir ikiteisminį tyrimą buvo nutraukusi. Tačiau vėliau teismas panaikino tokį nutarimą, ir Generalinė prokuratūra iš naujo ėmė tirti tragedijos aplinkybes.