Graikijos teismai nesutiko Lietuvai išduoti Sausio 13-osios byloje nuteisto Aleksandro Radkevičiaus. Ukrainiečio advokatas naujienų agentūrai BNS sakė, kad savo gynybą rėmė Interpolo ir Graikijos prokuratūros padarytais procedūriniais pažeidimais.
„Apgailestauju, kad Graikijos Respublika, kuri yra šiaip ar taip demokratinė valstybė, elgiasi taip, kaip diktatūrinė Rusija“, – sako Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.
„Apmaudu, be jokios abejonės, yra, kad kai kurios valstybės sudaro galimybes įtariamiems, ar jau nuteistiems asmenims išvengti teisingumo, tai, aišku, liūdnas dalykas“, – kalba A. Povilaičio sūnus Robertas Povilaitis.
Radkevičius sulaikytas Graikijoje dar praėjusių metų rugsėjį. Jis Lietuvoje nuteistas ketverių metų kalėjimo bausme. Per Sausio įvykius jis vairavo tanką. Žalgirio gatvėje atsitrenkė į sunkvežimį, dėl ko buvo sunkiai sužeistas jo vairuotojas. O nuvažiavęs prie Spaudos rūmų, Radkevičius vairuodamas tanką vaikė susirinkusius beginklius žmones.
Televizijai „Nastojaščeje vremia“ Radkevičiaus žmona sakė nesuprantanti, kodėl jos vyrą Lietuva persekioja. Esą jis tik vykdė įsakymus ir nežinojo, kas iš tiesų vyksta Lietuvoje: „Atėjęs namo pasakė: mus staigiai kviečia vadas. Lietuvoje, kaip jis pasakė savo žodžiais, kažkokia netvarka prasideda. Jam sakau: kas ten tokio darosi? — Žiūrėk televizorių.“
Jis nuteistas dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. Jam pritaikyti straipsniai dėl draudžiamo elgesio su žmonėmis, karo atakos, draudžiamų karo priemonių naudojimo.
„Tai yra šiandien tik atsiradusi naujiena, kaip ir bet kokios demokratinės valstybės teismų sprendimų, taip ir Graikijos teismo sprendimo, galiu apgailestauti dėl tokio sprendimo, bet tikrai didesnių komentarų pateikti negalėčiau“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Šimonytė ketvirtadienį kaip tik vyksta į Ukrainą, tačiau neatsakė, ar kels šį klausimą.
„Teisingumo paieškos Sausio 13-osios byloje su tomis valstybėmis, kurių piliečiai yra nuteisti, tikrai turi vykti. Kas iš Lietuvos pareigūnų turi kalbėtis, kelti tuos klausimus, šitoje vietoje negaliu atsakyti, bet man atrodo, tai tikrai svarbus dvišalių santykių klausimas“, – teigia R. Povilaitis.
Radkevičius yra apskundęs sprendimą sodinti jį į kalėjimą, jo advokatas yra minėjęs, kad Radkevičius atvyks į posėdžius Lietuvoje. Tiesa, neseniai teismas gavo ukrainiečio laišką, kuriame jis sako nerimaujantis dėl politinio bylos pobūdžio, nes Gabrielius Landsbergis ją viešai įvardijo kaip lietuviškąjį Niurnbergą.
„Lietuviškasis Niurnbergas, ar ne? — Jo, bendrai taip, plačiąja prasme. Ši byla yra, ko gero, viena svarbiausių bylų Lietuvoje apskritai“, – teigia G. Landsbergis.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį apskritai atsisakė visuomenei pakomentuoti tokį graikų sprendimą.
„Vis tiek tie žmonės ir toliau negalės laisvai keliauti, tai yra toje vietoje tas ribojimas jiems yra“, – sako R. Povilaitis.
Sausio 13-osios byloje iš viso nuteisti 67 žmonės, tačiau Lietuvoje bausmę atlieka tik 2 iš jų. Kiti daugiausia slapstosi Rusijoje ir Baltarusijoje. Šios šalys nei tyrime, nei bylos nagrinėjime Lietuvai nepadėjo.
„O kodėl Graikija nori būti tokia kaip Rusija, aš negaliu pasakyti, reikia jų pačių klausti. Ar jiems kas nors taip liepė, ar jie skambino į Maskvą, ar patys sugalvojo, kad reikia elgtis taip pat kaip Rusijai“, – teigia V. Landsbergis.
Tai ne pirmas kartas, kai Europos Sąjungoje sulaikomi įtariami, ar jau nuteisti Sausio 13-os bylos veikėjai. Jie buvo įkliuvę ir Austrijoje, ir Italijoje, bet Lietuvai jie taip ir nebuvo išduoti.
Neseniai Sausio 13-osios aukų artimieji į teismą padavė buvusį Sovietų sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą. Aiškino, kad to nepadarius prokurorams, šis žmogus išvengia atsakomybės, nors turėjo žinoti viską, kas vyko Lietuvoje, o kariuomenės kontrolė buvo jo rankose.