Už tai, kad nebodamas galimos diktatoriaus etiketės spjovė į Vyriausybės atstovės Rasos Šošič raginimą ir praėjusią savaitę miesto Tarybai neleido svarstyti klausimo dėl partijos kolegos konservatoriaus Maurikijaus Grėbliūno atšaukimo iš vicemerų, V. Satkevičius perduotas etikos sargams.
Vyriausybės atstovė Savivaldybės Etikos ir procedūrų komisijos prašo įvertinti mero elgesį. R. Šošič įsitikinusi, kad, ignoruodamas jos raginimą ir užkirtęs kelią Tarybos nariams pareikšti savo nuomonę, meras pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintus principus.
V. Satkevičius Tarybos posėdyje pareiškė nematantis reikalo leisti svarstyti klausimą dėl M. Grėbliūno išrinkimo vicemeru teisėtumo, nors tą padaryti raginusi Vyriausybės atstovė mano, kad balsuojant buvo pažeista procedūra. Mat Tarybos valdančiosios daugumos patvirtintą balsavimo biuletenį reikėjo pažymėti tik tuo atveju, jei M. Grėbliūno kandidatūrai prieštaraujama.
Balsuojant už jį biuletenio pažymėti nereikėjo – užteko komisijos įteiktą lapelį įmesti į balsadėžę. „Sugalvotas pats paprasčiausias būdas išsiaiškinti, kas kaip balsavo. Balsavusieji už M. Grėbliūną galėjo mesti biuletenį tiesiai į urną, balsavusieji prieš dar turėjo užsukti į kabiną pažymėti biuletenio“, – įvertino Tarybos narys Mantas Leliukas ir tokią rinkimų tvarką apskundė ne tik Vyriausybės atstovei, bet ir teismui.
Peržengė ribas
Kad Panevėžio vicemeras išrinktas pažeidžiant lygių rinkimų principą, įvertino ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Maža to, anot jo, visi nepažymėti biuleteniai pripažįstami negaliojančiais ir toks balsavimo būdas prieštarauja teisės aktams.
Tačiau tokius svarbiausio Lietuvoje rinkimų prievaizdo ir Vyriausybės atstovės argumentus V. Satkevičius nusprendė ignoruoti.
Kaip teigė R. Šošič, jos raginimas spręsti dėl M. Grėbliūno atšaukimo iš vicemero pareigų buvo skirtas ne vienam merui, bet visai Tarybai. Todėl V. Satkevičius neturėjo teisės vienas nuspręsti, kaip elgtis, ir neleisti politikams nė pasisakyti.
Toks V. Satkevičiaus akibrokštas šokiravo Tarybos narius ir sukėlė pasipiktinimo audrą. Tačiau bandžiusiesiems prieštarauti meras nejungė mikrofonų ir net pakeltu tonu reikalavo svarstyti kitą darbotvarkė klausimą.
Opozicijoje esantieji Tarybos nariai teigė, jog V. Satkevičių apėmęs isterijos priepuolis, ir ragino jį pirmininkavimą posėdžiui perduoti M. Grėbliūnui.
Patikėjo meru
Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė, Tarybos narė valstietė liaudininkė Rasa Glinskienė teigė dar negalinti pasakyti, kaip turėtų pasielgti etikos sargai, kurių dauguma – patys politikai. Iš 13-os Etikos komisijos narių aštuoni – Tarybos nariai, kiti – visuomenės atstovai.
„Komisija svarsto Tarybos narių elgesį, meras irgi toks yra, kodėl negalėtume jo įvertinti?“ – kliūčių teigė nematanti konservatorė Marija Danutė Kažukauskienė.
Skandalingajame Tarybos posėdyje ji stojo mero pusėn ir bandė sugėdinti žodžio reikalavusią opoziciją. Dabar M. D. Kažukauskienė tikina tąkart nė nesupratusi, dėl ko kilo ginčas.
„Tiek triukšmo, kiek Tarybos posėdyje, nebūna net turguje. Kiekvienas turi teisę išsakyti savo nuomonę, bet tai turi būti daroma etiškai“, – opozicija pasipiktino M. D. Kažukauskienė.
Ar pats meras, politiniams oponentams neleidęs nė prasižioti, elgėsi etiškai, konservatorė teisinasi negalinti spręsti, mat pati Tarybos posėdyje dalyvavo jam nepasiruošusi – nė neperskaičiusi, dėl ko tąkart į merą ir visus Tarybos narius kreipėsi Vyriausybės atstovė.
„Naktį grįžau iš auditorių kursų ir jau fiziškai neturėjau galimybės prieš posėdį pamatyti, kas ten parašyta. Bet kokia informacija, jei skirta Tarybai, joje ir turi būti svarstoma. Aš tada patikėjau merui ir maniau, kad jis elgiasi teisingai, maniau, kad Vyriausybės atstovės teikimas skirtas tik merui“, – teisinosi M. D. Kažukauskienė.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ