„Vyriausybės posėdžiui bus parengtas nutarimas, kuriuo bus teikiami Seimui ir tie Darbo kodekso pakeitimai, dėl kurių visiško sutarimo Trišalėje taryboje nebuvo pasiekta“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams pareiškė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, nors paskutiniame Trišalės tarybos posėdyje Vyriausybės, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovams taip ir nepavyko susitarti dėl kai kurių valdžios siūlomų Darbo kodekso liberalizavimo nuostatų.
Ministro teigimu, teikiant Darbo kodekso pataisas Seimui, parlamentarai bus informuoti, dėl kurių siūlomų pakeitimų susitarimas yra pasiektas, o dėl kurių nuostatų socialinių partnerių nuomonės išsiskyrė.
„65 metų riba kaip pagrindas teisėtai atleisti – vienintelis siūlymas, kuris nebus teikiamas. O dėl atostogų skaičiavimo ne kalendorinėmis, o darbo dienomis, kaip ir supaprastintų įspėjimo terminų arba išeitinių kompensacijų skaičiavimo susiejant su darbo stažu – tokie pakeitimai Vyriausybės posėdžiui bus parengti“, – sakė ministras.
D. Jankausko teigimu, praėjusią savaitę į Vyriausybę kreipėsi Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba, primygtinai ragindama priimti visas siūlomas nuostatas, kad darbo santykiai taptų lankstesni.
Aiškindamas Vyriausybės sprendimą nepaisyti socialinių partnerių nuomonės, ministras pirmininkas Andrius Kubilius sakė, kad Vyriausybė pritarė visam pasiūlymų paketui, kurį pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
„Pritarėme todėl, kad esame įsitikinę, jog darbo santykių lankstumas yra viena iš esminių priemonių siekiant, kad verslas sukurtų daugiau naujų darbo vietų ir būtų galima sparčiau mažinti vieną iš skaudžiausių rykščių – nedarbą“, – pareiškė A. Kubilius.
Anot jo, ES valstybėse tebesitęsiant krizei, į tokių sprendimų svarbą atkreipė dėmesį savo rekomendacijose Lietuvai atkreipė ir Europos Komisija.
„Tenka apgailestauti, kad profesinės sąjungos nesugebėjo pasižiūrėti pozityviau pasižiūrėti į vieną iš svarbiausių problemų – naujų darbo vietų kūrimą. Todėl mes imamės iniciatyvos ir siūlysime Seimui svarstyti visą paketą“, – pareiškė žurnalistams A. Kubilius.
Dėl minimalios algos valdžia dar nenusprendė?
„Šiuo metu mes diskutuojame dėl Darbo kodekso, o iki liepos 1 dienos bet kokiu atveju sprendimus turėsime priimti“, – nuo tiesaus atsakymo, ar nuo liepos 1 dienos bus didinama minimali mėnesinė alga (MMA), kiek išsisuko socialinės apsaugos ir darbo ministras D. Jankauskas.
„Mes savo pažadų neatsisakome, bet dar sykį noriu pakartoti, kad mes visą laiką kalbėjome labai aiškiai – mums rūpi naujų darbo vietų kūrimas ir tai, kad darbo vietos būtų kaip galima geriau apmokamos. Tai kompleksinis klausimas“, – į kalbas nesileido ir premjeras A. Kubilius.
Anksčiau Vyriausybė norėjo sieti MMA kėlimą su siūlomomis Darbo kodekso liberalizavimo pataisomis, tačiau vėliau nusileido profesinėms sąjungoms, kad darbo santykių ir MMA klausimai butų sprendžiami atskirai.
A. Černiauskas: jei vyriausybė nori įteisinti baudžiavą, protestuosime
LPSF vadovas Artūras Černiauskas sakė neturintis tikslios informacijos apie Vyriausybės planus. „Jei Vyriausybė pasirinktų tą variantą, kuris tenkino abi puses ir dėl kurio susitarėme, tai būtų adekvatu. Tačiau jei bus norima priimti visą paketą, mažų mažiausiai protestuosime“, – sakė jis.
Vienas aktyviausių darbininkų teisių gynėjų Romas Turonis sakė, kad vyriausybės noras yra barbariškas ir niekaip nesuderintas su europietišku požiūriu į darbo žmogų.
„Manau, kad vyriausybė apgavo šalies dirbančiuosius, taip pat ir milijonus rinkėjų“, – teigė jis.