Net ir nesibaigiantis sunkmetis smarkiai nepakoreguos valdžios įpročio trūkstamus pinigus investuoti į ne pačias reikalingiausias sritis. Pateikta 2011 metų Valstybės investicijų programa (VIP) parodo, kad ir toliau bus įrenginėjama rezidencija premjerui, statomi rūmai saugumiečiams, šimtus milijonų litų leisime keliams tiesti, pinigų liks net kalėjimams remontuoti.
Rezidencija brangs
Finansų ministerija paskelbė, kad „iš viso VIP 2011 metams skiriama 3 mlrd. 751,7 mln. litų nacionalinių ir ES lėšų“.
VIP programos projektas demaskavo Vyriausybę, tvirtinusią, kad premjero rezidencijos Turniškėse remontui galų gale užbaigti užteks 400 tūkst. litų. Deja, vien kitiems metams siūloma skirti 600 tūkst. litų. Dar 400 tūkst. litų – 2012–aisiais. Jei tiek lėšų, kaip tvirtinta, nebereikės, tikriausiai jų liks ir įkurtuvėms.
Stebina ir tai, kad ir sunkmečiu net 12,2 mln. litų kitais metais nebus gailima Užsienio reikalų ministerijai bei diplomatinių atstovybių turtui atnaujinti, saugumiečių pastato sostinės Pilaitės rajone statyboms tęsti.
Liks ir kalėjimams
Krašto apsaugos ministerija 2011–aisiais apsipirks už daugiau nei 88 mln. litų – pirks transportinius lėktuvus, ryšių sistemas, kurs kompiuterines sistemas ir t. t.
Net bus surasti 6,5 mln. litų Kalėjimų departamentui pavaldžių įstaigų pastatų remontui, bus rekonstruojami Klaipėdos prokuratūrų, Žemės ūkio ministerijos pastatai. O daugiausia kainuos kelių statyba ir remontas – 845,6 mln. litų, informacinių technologijų plėtra – 254 mln. litų, Ignalinos jėgainės uždarymo darbai – 105,6 mln. litų.
Nesibaigiančios statybos
2012 ir 2013 metų tendencijos – panašios. Vėl nauju turtu aprūpinsime URM bei diplomatines atstovybes – už 12,7 mln. litų kasmet, niekaip nesibaigs saugumiečių pastato statybos, abejais metais pareikalausiančios po daugiau nei 5 mln. litų, Seimas kaups turtą Lietuvos pirmininkavimui ES (už 2,15 mln. litų 2012–aisiais ir 1,4 mln. litų 2013–aisiais), kasmet vėl skirsime lėšų Kalėjimų departamento įstaigų remontams.
Ignalinos jėgainei uždaryti iš VIP 2012–aisiais skirsime jau 169,6 mln. litų, o po metų – net 221,4 mln. litų. Tačiau didžiausia dalis ir vėl atiteks keliams bei informacinėms technologijoms.
Beje, jei kitais metais visiems aukštųjų mokyklų bendrabučiams lopyti bus surasta 1 mln. litų (arba tiek, kiek dar išleisime premjero rezidencijai), ateityje tam nebebus nė lito. Nerimą kelia ir tai, kad 2011 m. geltonųjų autobusiukų bus nupirkta už 6 mln. litų, po metų – už 3 mln. litų, dar po metų – jau už 8 mln. litų. Paprastai autobusiukų pirkimas mokyklų uždarymo priešininkams nieko gero nežada.
Brauks ir prioritetus
Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad iš VIP siūloma išbraukti keliasdešimt iš tikrųjų ne pirmo būtinumo tęstinių projektų. Pavyzdžiui, pagaliau nuspręsta nebekišti pinigų į auksinę Nacionalinio operos ir baleto teatro sceną, tačiau tik dėl to, kad ši sudomino Generalinę prokuratūrą.
Tačiau į braukiamųjų sąrašą pateko ir vieno prasidėjusio kultūros centro Kauno rajone statyba, 8 pensionatų, 7 vaikų globos namų, 8 mokyklų remontas, kelių policijos departamentų pastatų rekonstrukcija, ligoninių sąlygų gerinimas. Taip pat – kaimo apylinkių vietovių gyventojų viešojo saugumo ir policijos apylinkės inspektorių teikiamų paslaugų gerinimas.
Pirks vandens patranką
Iš tęstinių projektų kitąmet nebebus išbraukta nė viena ligų prevencijos programa. Mat tų tęstinių programų beveik ir nebelikę. Šiemet nė lito biudžeto lėšų nebebuvo skirta ŽIV/AIDS, burnos sveikatos, tuberkuliozės, vėžio profilaktikos bei kontrolės ir pirminės sveikatos priežiūros programoms, tad nebėra ir ko išbraukti.
Beje, Vyriausybė, lyg ką nujausdama, 2012–aisiais 1,5 mln. litų skirs vandensvaidžiams, skirtiems viešajai tvarkai palaikyti, įsigyti. Tokia pat suma numatyta ir 2013–aisiais.
Valdančiųjų prioritetas – vandens patrankos
Loreta Graužinienė, Seimo Audito komiteto pirmininkė:
Tai, kad Valstybės investicijų programoje nėra, kaip kasmet, ministerijų pastatų remontui ir panašioms reikmėms skirto finansavimo, nereiškia, kad to ir nebus. Paprasčiausiai ne viskas gali būti atskleista. Viskas gali būti paslėpta po kitomis eilutėmis. Pavyzdžiui, patvirtinta eilutė ministerijai, o ji tą eilutę gali pakoreguoti.
VIP turi būti planuojama penkeriems metams, atsižvelgiant į valstybės priimtą strategiją, savivaldybių bendruosius planus. Tačiau tai nevyksta. VIP dažniausiai iškreipiama, nes lėšos skiriamos ten, kur norima suteikti vieną ar kitą malonę: kad vyktų tam tikrai partijai naudingas balsavimas, kad būtų patvirtintas valstybės biudžetas, o ne dėl valstybės interesų.
Mano nuomone, iš viso jokios VIP negali būti, nes dabar sunkmetis. Juk normalioje šeimoje remontas daromas tik tada, jei ji turi pinigų arba turi galimybę pasiskolinti ir tą skolą lengvai atiduoti. Taip ir Lietuvai pirmiausia reikia sutvarkyti ekonomiką ir tik po to gražinti sienas.
Bet valdžiai svarbiausia – ne atiduoti sumažintas ar atimtas pensijas, ne tai, kad pareigūnai badauja, o nusipirkti vandens patrankų. Jei susitvarkytų – patrankų ir nereikėtų. Tačiau valdantieji pasirinko patrankų pirkimą, pasirinko tokį prioritetą.
Danas NAGELĖ