• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj Andriaus Kubiliaus vadovaujama XV Vyriausybė minės šimtadienį. Dirbanti, vegetuojanti, išmintinga, nekompetentinga - taip prieštaringai vertinama jos veikla.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek daugiau nei trys mėnesiai - pernelyg trumpas laikotarpis, kad visuomenė jau galėtų raškyti brandžius ministrų kabineto veiklos vaisius. Per šimtadienį nuveiktais ir dar tik planuojamais darbais premjeras netrukus pasigirs ta proga rengiamoje spaudos konferencijoje. LŽ pasidomėjo, kaip koalicinės Vyriausybės veiklą vertina tie, kurie atidžiai stebi kiekvieną jos žingsnį: finansininkai, politikai, politologai, profsąjungų atstovai.



Neįvertino krizės masto.

REKLAMA

Finansų analitiko Stasio Jakeliūno teigimu, A.Kubiliaus Vyriausybė dirba labai sunkiu laikotarpiu - ekonomikos padėtis blogėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. „Šiame kontekste Vyriausybės darbai ir ketinimai buvo adekvatūs, imtasi tvarkyti valstybės finansus - mažinti biudžeto deficitą“, - sakė jis. Tačiau, anot analitiko, tai buvo per siauras požiūris, reikėjo visa apimančio plano, o Vyriausybė jo neturėjo. „Dabar bandoma inicijuoti ekonomikos skatinimą. Deja, iš dalies tai jau pavėluota, be to, šito nepakanka“, - įsitikinęs S.Jakeliūnas. Jo nuomone, Vyriausybei pritrūko kompetencijos ir gebėjimo įvertinti krizės mastą.

REKLAMA
REKLAMA

„Niekas neabejoja, jog ne tik ateinantys mėnesiai, bet veikiausiai ir metai šiai Vyriausybei bus itin sudėtingi. Bijau, kad viena Lietuva, kaip ir kitos mūsų kaimynės, nepajėgs ištrūkti iš globalios krizės gniaužtų“, - pabrėžė S.Jakeliūnas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas norėtų palinkėti Vyriausybei, kad ši priimtų žmonėms naudingus įstatymus, o ne vien mąstytų, kaip surinkti biudžetą. „Būtent taip dabar ir elgiamasi. Tiesą sakant, mes ir nesitikime, kad kas nors keisis“, - prisipažino jis. Jei Vyriausybė toliau laikysis dabartinės politikos, profsąjungų lyderis prognozuoja jai neilgą ateitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kabinetas vegetuoja

„Kad ir norėčiau, nieko gera apie šios Vyriausybės veiklą negalėčiau pasakyti“, - LŽ pareiškė buvęs premjeras, Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Gediminas Kirkilas. Jis įsitikinęs, jog A.Kubiliaus Vyriausybė neadekvačiai reagavo į susidariusią ekonominę situaciją. „Vienintelė Lietuva padidino mokesčių naštą, ir tai davė labai skaudžių rezultatų“, - sakė G.Kirkilas. Dar vienas blogas šios Vyriausybės bruožas, anot ekspremjero, - kad ji netoleruoja jokios kritikos, taip pat nesugeba užmegzti dialogo su visuomene. „Neprisimenu tokių laikų, kad kiekvieną mažiausią piketėlį stebėtų būriai policijos“, - kalbėjo opozicijos lyderis. Jo teigimu, ir XIV Vyriausybės metais rengta nemažai protesto akcijų, bet niekada nebūdavo naudojama specialiųjų priemonių, neprireikdavo tiek tvarkdarių. „Dabar Vyriausybė vegetuoja ir laukia prezidento rinkimų. Iki jų greičiausiai jokių ypatingų veiksmų nesiims“, - prognozavo G.Kirkilas.

REKLAMA

Trūksta kompetencijos

Pasak politologo Vytauto Dumbliausko, per šiuos mėnesius, kai dirba A.Kubiliaus Vyriausybė, tarsi nieko ypatinga ir neįvyko, išskyrus viena - į biudžetą nesurinkta tiek pajamų, kiek planuota. „Tačiau mane apėmęs jausmas, kad Vyriausybės tai visiškai nejaudina. Ji toliau ramiai ketina mažinti institucijų išlaidas, karpyti atlyginimus. Vyriausybė lyg ir nemato čia savo kaltės, kalčiausi tampa tie, kurių išlaidos per didelės“, - dėstė politologas. Pasak jo, būtina ne tik taupyti, bet ir skatinti vartojimą.

REKLAMA

V.Dumbliauskas taip pat mano, kad radikalių Vyriausybės permainų galima tikėtis tik po prezidento rinkimų, ypač jei juos laimės eurokomisarė Dalia Grybauskaitė. Kaip žinoma, naujam šalies vadovui Vyriausybė privalo grąžinti savo įgaliojimus. „Rinkimai taps virsmo akimirka“, - prognozavo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak politologo Algio Krupavičiaus, kol kas Vyriausybės veikla planuotų rezultatų nedavė. Šiandieniai finansų ir kiti ekonomikos rodikliai visiškai patvirtina, kad mokesčių reforma nepateisino lūkesčių. „Kurį laiką ši Vyriausybė turėjo komunikacijos problemų, menkai aiškino visuomenei savo darbus ir dėl to sulaukė daug priekaištų“, - pabrėžė A.Krupavičius. Stebėdamas atskirų ministrų veiklą politologas padarė išvadą, kad vieniems jų gana lengvai pavyko perkąsti vykdomosios valdžios subtilybes, kitiems tai sekasi sunkiai. Į kai kurių Vyriausybės narių nekompetentingumą atkreipė dėmesį ir V.Dumbliauskas.

REKLAMA

Reitingai krito

„Natūralu manyti, kad prasta ekonominė situacija blogina Vyriausybės reitingus. Iš tiesų reikalas šiek tiek subtilesnis“, - LŽ sakė sociologas Vladas Gaidys. Jo teigimu, nuo 1998-ųjų atliekami sociologiniai tyrimai rodo, jog vienintelė Vyriausybė, pelniusi žmonių pasitikėjimą sudėtingu ekonomikos laikotarpiu, buvo nuo 1999 metų birželio iki spalio dirbusi tuomečio premjero Rolando Pakso komanda. „Matyt, po Gedimino Vagnoriaus vadovavimo žmonėms atrodė, kad R.Pakso Vyriausybė sugebės išvesti iš krizės“, - spėjo sociologas. Santykinės gerovės laikotarpiu, pavyzdžiui, 2007-aisiais, ministrų kabinetas nebuvo labai gerai vertinamas.

REKLAMA

Pasak V.Gaidžio, premjero įvaizdis ne visada siejasi su Vyriausybės populiarumu. „Jau kurį laiką Lietuvoje žodis „vyriausybė“ sukelia nemalonias asociacijas. Ir tai nepriklauso nuo to, kas yra premjeras“, - teigė sociologas.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ duomenimis, vasarį Vyriausybės veiklą teigiamai vertino 11,4 proc. apklaustųjų, neigiamai - 59,7 procento. Premjeras A.Kubilius populiariausias buvo pernai gruodį: teigiamai jį vertino 39 proc., neigiamai - 30 proc. respondentų. Vos per mėnesį - sausį - Vyriausybės vadovo reitingai staiga nukrito, nepasitikėjimą juo pareiškė 61 proc. apklaustųjų (18 proc. pasitikėjo). Vasarį A.Kubilių nepalankiai vertino 51 proc. apklaustų gyventojų (palankiai - 24 proc.).



Raimonda Ramelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų