32 Europos miestai ir regionai apdovanoti už novatoriškus būdus padėti vyresniems žmonėms. Apdovanojimus nugalėtojams, kurie siekdami didinti sveikatos ir socialinės apsaugos sistemų veiksmingumą diegia novatoriškas technologijas ir ieško naujų socialinių ar organizacinių sprendimų, įteikė už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes.
Apdovanojimai atiteko Airijos, Čekijos, Danijos, Ispanijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Portugalijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos ir Vokietijos miestams ir regionams. 13 pavyzdinių vietų gavo po tris žvaigždutes, 12 – po dvi žvaigždutes ir 7 – po vieną žvaigždutę (išsami informacija pateikiama priede ir kataloge).
Neelie Kroes sakė: „Senatvėje visi nori pajėgti gyventi savarankiškai ir visiems Europos gyventojams turėtų būti sudarytos vienodos sąlygos tai pasiekti. Apdovanodami už geriausias idėjas padedame jas skleisti ir suteikti šią galimybę vis vyresniems žmonėms.“
Už sveikatos politiką atsakingas Europos Komisijos narys Tonio Borgas sakė: „Labai džiaugiuosi, kad žmonės, pasiekę, kad šios 32 vietos taptų sėkmės pavyzdžiais, atvyko į Briuselį pasidalyti savo idėjomis ir nuomonėmis. Labai svarbu, kad tokie pavyzdžiai, kaip naudojantis inovacijomis mūsų vyresniems piliečiams padedama gyventi sveiką ir aktyvų gyvenimą, įkvėptų mus visus. Kitas žingsnis – tokius sprendimus įgyvendinti plačiu mastu.“
Europos Komisijos Inovacijų partnerystės vyresnių žmonių aktyvumo ir sveikatos srityje inovacijos yra šešių kategorijų: vaistų vartojimas pagal gydytojo nurodymus, kritimų prevencija, nusilpimas ir netinkama mityba, integruota priežiūra, savarankiškas gyvenimas ir vyresniems žmonėms pritaikyta aplinka. Toliau pateikiami keli gerosios patirties pavyzdžiai.
Andalūzijoje (Ispanija) į bendrą elektroninę duomenų bazę sudėta visų 8,5 mln. jos gyventojų sveikatos informacija, optimizuotas slaugytojų ir socialinių darbuotojų veiklos koordinavimas ir pagerintas vyresnių kaip 65 metų jos gyventojų, kurių yra beveik 1,3 mln., socialinis aprūpinimas.
Škotijoje įdiegta prevencinei priežiūrai skirta pavojų numatymo priemonė, kuria padedama siekti tikslo, kad 2020 m. žmonės ilgiau ir sveikiau gyventų namuose arba pritaikytuose būstuose. Rezultatas – mažiau pacientų ligoninėse ir jie ten lieka trumpiau, kiekvieno paciento gydymas kainuoja 190 svarų mažiau.
Baskijoje (Ispanija) lėtinių ligų strategija įgyvendinama pasitelkus 14 IRT projektų. Jau pasiekta, kad į ligoninę patektų 38 proc. mažiau labai sunkių ligonių, o į greitosios pagalbos skyrių pacientų atvežama 26 proc. mažiau.
Koimbros (Portugalija) universitetas remia vientisą inovacijas diegiančių suinteresuotųjų šalių sistemą. Specialistams kasmet įvertinant 1350 pacientų ir sukūrus per 100 darbo vietų pasiekta gerų rezultatų senstančių žmonių pažintinių ir regėjimo sutrikimų bei demencijos srityse.