Su ironiška šypsena posėdin įžengęs pareigūnas atrodė kitaip iš jo išeidamas.
Nežino atviros informacijos
[papildyta 19:36]
Kad pareigūnų pateiktos versijos abejotinos, žurnalistams patvirtino Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis. Pasak jo, skubiam VSD vadovo G. Grinos ir generalinio prokuroro D. Valio iškvietimui pagrindą sudarė tai, ką komisija išgirdo pokalbių su R. Palaičiu, V. Gailiumi ir V. Giržadu metu.
„Labai operatyviai, kol dar „karštas“ visas procesas, norime pasikviesti VSD atstovą, greičiausiai patį G. Griną su R. Vaišnoru. Ir generalinį prokurorą. Jiems abiems yra klausimų. Skuba yra tam, kad bus greičiausiai gaunami atsakymai“, - aiškino L. Kernagis, vis kartojęs negalįs atskleisti konfidencialios informacijos.
Balsas.lt paklaustas, ar dėl galimo informacijos nutekėjimo bus apklausti Valstybės apsaugos paslapčių koordinavimo komisijos nariai, L. Kernagis pasimetė ir ėmė sakyti, kad jų esą pakankamai nemažai. Priminus, kad jų viso šeši ir po du deleguoja Prezidentė, Seimo pirmininkė bei Premjeras, jis sakė lauksiąs žiniasklaidos pagalbos, kad pastarieji būtų įvardinti.
Balsas.lt skuba į pagalbą ir primena, kad prezidentė D. Grybauskaitė į komisiją delegavo Kęstutį Budrį ir Akvilę Giniotienę, premjeras A. Kubilius - Leonardą Bakaitį (krašto apsaugos ministerijos kanclerį) ir Valdą Lastauską, (Užsienio reikalų ministerijos kanclerį). Seimo pirmininkė Irena Degutienė nusiuntė ten bendražygius Egidijų Rumbutį ir Vitalijų Dmitrijevą (NSGK patarėją). Komisijos posėdžiams dažniausiai pirmininkauja L. Bakaitis, o sekretoriauja Renaldas Grigas - VSD įslaptintos informacijos apsaugos valdybos viršininkas. Jo pavaduotojui Algirdui Bložei, pasak viešai prieinamos informacijos, kartais pavedama vykdyti komisijos suformuluotas užduotis. Kai kuriuos dokumentus apie komisijos darbą galima rasti net ir čia.
[papildyta 18:30] VSD generalinis direktorius G. Grina po posėdžio paklaustas, kodėl taip skubiai viskas buvo surengta, teigė, kad į šį klausimą turėtų atsakyti pati Seimo Antikorupcijos komisija.
„Aš pats be prokuratūros nieko negaliu sakyti, užduotis buvo surinkti žmones, patikrinti informaciją ir pateikti sprendimus“, – trumpai apibūdino G. Grina.
Paklaustas, ar komisija prašė jo pateikti pažymą, kurią buvo gavę R. Palaitis, I. Degutienė ir A. Kubilius, G. Grina atsakė, jog pažymos nebuvo prašoma, bet patikino, kad visi minėti asmenys jas tikrai gavo.
-------------
Į Seimo Antikorupcijos komisiją, kurioje trečiadienį buvo apklaustas vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis ir buvę Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovai, kviečiamas Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Gediminas Grina ir jo pavaduotojas Romualdas Vaišnoras.
Apie tai pranešė Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis. Jis trumpam ištrūko iš posėdžio ir pareiškė žurnalistams, kad sužinojo naujų faktų, dėl kurių skubiai reikalauja VSD ir generalinės prokuratūros vadų atsakymų. Norima užduoti klausimus skubiai, kad nebūtų spėta paruošti atsakymų.
Į posėdį norėta iškviesti ir Generalinės prokuratūros atstovus, bet reikalaujamu laiku neatvyks nei D. Valys, nei kiti atstovai.
VSD vadovų buvo laukiama atvykstant 17 val. Sutartu laiku į Seimo rūmus atvyko G. Grina ir jo pavaduotojas R. Vaišnoras. VSD vadovai savo iškvietimo į Antikorupcijos komisijos posėdį priežasčių kol kas nekomentuoja.
Ministras įsitikinęs, kad informacija apie „Snorą“ nutekėjo iš FNTT
R. Palaitis Seimo Antikorupcijos komisijai paaiškino, kodėl atleido buvusius Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovus – direktorių Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą. „Paaiškinau, kaip viskas buvo ir kodėl aš priėmiau sprendimą atimti dviem FNTT vadovams leidimą dirbti su įslaptinta informacija“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė R. Palaitis.
Pasak ministro, komisiją domino visos aplinkybės, bet į ne visus klausimus R. Palaitis galėjo atsakyti, nes Generalinės prokuratūros iniciatyva tyrimas pradėtas Valstybės saugumo departamente.
„Priimdamas tokį sprendimą, aš rėmiausi turima informacija ir esu įsitikinęs“, – klausiamas, ar yra įsitikinęs, kad kažkas iš FNTT nutekino informaciją apie banko „Snoras“ nacionalizaciją, pareiškė vidaus reikalų ministras.
R. Palaitis trečiadienį komisijai VSD pažymos neatnešė, pakartojo, kad buvę FNTT vadovai atleisti pagal vidaus tarnybos statutą dėl to, kad neteko leidimo dirbti su slapta informacija.
„Neteko dėl visos mano turimos operatyvinės informacijos ir VSD siūlymo skubiai spręsti klausimą dėl vadovų galėjimo dirbti su slapta informacija. Pateikiau informaciją tokią, kokią galėjau pateikti. Jei kažkam trūksta – tegu eina, klausia prokuratūros, VSD darbuotojų“, – aiškino jis.
Ministras atsistatydinti neketina. Tokį reikalavimą trečiadienį kėlė prie Prezidentūros mitingavę visuomenininkai. R. Palaičio pasiteiravus, kaip vertina tai, kad net Seimo Pirmininkei ir Premjerui neaišku, kodėl buvo atleisti FNTT vadovai, jis atsakė tame nematąs problemos, o apie tyrimą poligrafu esą žinojo visi pirmieji valstybės asmenys.
„Visi žino, kas vyksta, nes vyksta „Snoro“ byla, vyksta tai, kad apie milijardas litų iš „Snoro“ banko iškeliavo, kad informacija buvo nutekinta ir klausimas – kas nutekino informaciją. Štai apie ką kalbama“, – teigė R. Palaitis.
R. Palaitis atmetė teiginius, kad V. Giržadas ir V. Gailius atleisti, nes vykdė nepalankius tyrimus, susijusius su partijomis.
„Esu įsitikinęs, kovojau ir kovosiu už Lietuvos valstybės ir Lietuvos žmonių interesus, nes informacijos nutekinimas, dėl kurio milijardas Lietuvos žmonių iškeliavo iš savo bankų, mano supratimu, yra visiškai netoleruotinas“, – sakė vidaus reikalų ministras.
Buvę FNTT vadovai žada bylinėtis teismuose
Seimo Antikorupcijos komisijoje apklausti buvę FNTT vadovai sako, kad informacija apie banko „Snoras“ nacionalizavimą nutekėjo ne iš jų vadovaujamos institucijos, atmeta kalbas apie politikavimą ir dėl neteisėto atleidimo žada bylinėtis teismuose.
V. Gailius po komisijos posėdžio žurnalistams sakė nepolitikuojantis, o ginantis savo teises, atmetė teiginius, esą FNTT vykdė tyrimus, susijusius su politinėmis partijomis.
„Priesaiką daviau Lietuvos valstybei, ne partijoms, ne politikams, ne ministrams ir man prieš įstatymą visi lygūs, ir tarp kitų tyrėme ir jūsų minimos partijos (konservatorių, – ELTA) rėmėjus, nesirinkome“, – sakė V. Gailius.
Buvęs FNTT vadovas sakė norintis į darbą grįžti per teismą, nors jų nepalaiko nei Prezidentė, nei vidaus reikalų ministras. V. Gailiaus manymu, jo pareigybė reglamentuota įstatymuose, statute, šis nepasitikėjimas netrukdytų dirbti, atleidimas neteisėtas.
„Jis padarė tokias išvadas neatlikus ikiteisminio tyrimo, pradėto Generalinėje prokuratūroje. Tai turbūt klauskite jo, kokiais argumentais jis grindžia tą savo pasakymą. Aš esu tikras, kad šita informacija ne iš FNTT pateko į žiniasklaidą“, – kalbėjo V. Gailius.
Jis teigė kalbėjęsis su Prezidente, tačiau ši atsistatydinti neragino.
Pildoma
TAIP PAT SKAITYKITE: