Valstybės saugumo departamentas (VSD) ragina interneto vartotojus ir žiniasklaidą „blaiviai ir pragmatiškai vertinti įvairias provokacijas ir joms nepasiduoti“. Viena tokių provokacijų VSD vadina ir internete pasirodžiusius raginimus pasirašyti peticiją dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos.
(papildyta 15:32)
A. Anušauskas: tikėjausi, kad tyrimą prokuratūra pradėjo nedelsdama
Dėl pastarosiomis dienomis viename interneto portale rusų kalba pasirodžiusio raginimo pasirašyti peticiją, kuria prašoma prijungti Klaipėdos kraštą prie Rusijos, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys Arvydas Anušauskas ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė Agnė Bilotaitė trečiadienį kreipėsi į generalinį prokurorą ir prašė patekti informaciją, kokių priemonių buvo imtasi dėl raginimų pažeisti Lietuvos Respublikos teritorinį integralumą ir vientisumą.
Portalui balsas.lt A. Anušauskas sakė esąs nustebintas, kad į Kovo 11-osios išvakarėse pasirodžiusį raginimą tinkamai nebuvo sureaguota pirmosiomis dienomis. „Tikėjausi, kad prokurorai pradėjo tyrimą nedelsdami, kai tik ta informacija šmėstelėjo viešai, nes tokių dalykų palikti savieigai kaip nereikšmingų negalima. Tokiems dalykams negali būti laisvadienių“, – sakė jis ir pridūrė neatmetantis, kad NSGK kreipsis į Generalinę prokuratūrą „dėl jos veiksmų“ šioje situacijoje.
Į klausimą, kaip vertinti pastarąjį incidentą A. Anušauskas atsakė, kad tai – daugiau negu nevykęs pokštas. „Pokštu galėtume laikyti, jei tai būtų vienetinis atvejis, bet prieš kurį laiką analogiška peticija pasirodė dėl Latvijos. Manau, taip bandomos ribos, kiek mūsų valstybė ir jos piliečiai toleruos tokius veiksmus. Taip buvo ir su Sausio 13-osios niekinimu, ir su vienos Rusijos televizijos laidomis. Lygiai tas pats vyksta dabar – žiūrima, kokia bus reakcija, kaip žmonės reaguoja: gal nekreipia dėmesio, o gal reaguoja labai aštriai. Manau, kad vyksta tam tikras vertinimas“, – sakė parlamentaras.
Klaipėdos kraštas visada priklausė Lietuvai
A. Anušauskas teigia, kad pastarąjį incidentą reikėtų vertinti kaip „skatinimą pažeisti Konstituciją – konstitucines normas, saugančias mūsų valstybės vientisumą“, ir aktyviai ginti Konstitucijoje įtvirtintas Lietuvos integralumo nuostatas.
„Klaipėdos kraštas teisiškai visada priklausė Lietuvai. Istorinės sąvokos ištraukimas iš konteksto į dabartinę dienotvarkę atrodo provokatyviai. Tai, kad „Klaipėdos kraštą atidavė Lietuvai“ – sena tarybinės propagandos dainelė. Atidavė tai, kas niekada nepriklausė Kremliui. Labai patogu švaistytis svetimom teritorijom – tai jie mums nupirko dalį teritorijos, kuri mums visada priklausė, tai jie mums atidavė mūsų sostinę, tai jie Klaipėdos kraštą grąžino. Visa tai buvo Lietuvos teritorijos dalys, kurios visada priklausė Lietuvos valstybei. Ir Lietuva niekada to nebuvo atsisakiusi“, – aiškina istoriko išsilavinimą turintis parlamentaras. Jis primena, kad su Klaipėdos kraštu susiję kariniai, politiniai ir diplomatiniai Vokietijos ir Sovietų Sąjungos veiksmai negali turėti teisinių pasekmių: „Tarptautinės teisės požiūriu, jei tokios priemonės taikomos, jų rezultatas būna niekinis.“
Provokacijas skleidžiančias svetaines galima uždaryti
Paklaustas, kokių veiksmų Lietuvos institucijos galėtų imtis, A. Anušauskas pabrėžė, kad už tokius veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė, o ginant šalies vientisumą pradėtas ikiteisminis tyrimas turėtų atsakyti į klausimą, kas slypi už šios provokacijos.
„Galima kreiptis į kitas valstybes ne tik teisinės pagalbos, bet ir prašyti tokias provokacijas skleidžiančias svetaines oficialiai uždaryti. Kur yra serveris, kuriame įdėta svetainė, jau žinoma. Tačiau serveris yra tik talpykla. Tokioms svetainėms laikyti dažniausiai naudojamasi trečiosiose šalyse esančiais serveriais. Todėl vieta šiuo atveju svarbi tik tuo, ar mūsų teisėsaugai ji yra pasiekiama, ar su ta šalimi mes turime gerus draugiškus santykius. Svarbiausias dalykas – naudojasi ta talpykla, kas yra pačios svetainės šeimininkas“, – portalui balsas.lt sakė Seimo NSGK narys A. Anušauskas.
Prašydamas atkreipti dėmesį į nesantaiką kurstančius išpuolius, uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas trečiadienį kreipėsi į aukščiausius šalies vadovus bei VSD.
- - - - -
Kaip teigiama trečiadienį išplatintame VSD pranešime, peticija dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos yra paskelbta Niujorke registruotame interneto portale avaaz.org.
„Jame anoniminiai vartotojai kuria įvairiausio – kartais net ir absurdiško turinio – peticijas. Tame tinklalapyje jau ir anksčiau buvo keltos provokatyvaus pobūdžio iniciatyvos, tačiau minėta svetainė yra beveik nežinoma, todėl jos nepasiekė jokio tikslo. Šį kartą peticiją dėl Klaipėdos internete „surado“ ir paviešino Rusijos interesus Lietuvoje propaguojantys veikėjai“, – informavo VSD.
„Akivaizdu, kad anoniminiai peticijų kūrėjai siekia išprovokuoti viešas diskusijas politiškai jautriais klausimais ir vėliau jas eskaluoti tam tikra (šiuo atveju priešiška Lietuvai) linkme. Valstybės saugumo departamentas ragina interneto vartotojus ir žiniasklaidą blaiviai ir pragmatiškai vertinti tokias iniciatyvas ir nepasiduoti provokacijoms. Vertėtų sekti pažangių Ukrainos piliečių elgesiu – jie adekvačiai reaguoja į nepalyginamai aršesnes Kremliaus provokacijas“, – teigiama VSD pranešime.
Departamentas čia pat primena, jog vieši raginimai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą arba pažeisti teritorijos vientisumą yra traktuojami kaip nusikaltimas, už kurį gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė iki penkerių metų.
Didžiųjų šalies partijų – opozicinių konservatorių bei valdančiųjų socialdemokratų – atstovai trečiadienį pasipiktino provokacija internete dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos.
Socialdemokratai pasmerkė viename interneto portale rusų kalba pasirodžiusį raginimą pasirašyti peticiją dėl Klaipėdos prijungimo prie Rusijos, konservatoriai prokurorus paragino pradėti ikiteisminį tyrimą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.