Kada tai tiesiog natūrali odos reakcija į saulės spindulius, o kada verta sunerimti, pasakoja odos ligų bei lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Skin Olympus“ medicinos gydytoja Jorinta Jokubaitė.
Įdegis – ne sveikatos ir grožio ženklas
Po saulės vonių mūsų odos spalva pasikeičia. Nors paprastai tai vadiname tiesiog įdegiu, iš tiesų tai yra apsauginė organizmo reakcija į ultravioletinius (UV) spindulius, kurios metu mūsų odos ląstelės – melanocitai – pradeda gaminti daugiau melanino, rašoma pranešime spaudai.
Melanino pigmentas mūsų organizme išsiskiria ne tam, kad suteiktų mūsų odai tamsesnį atspalvį, o kad sugertų UV spindulius ir taip padėtų apsaugoti kitas odos ląsteles nuo genetinių pokyčių, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Pasak gydytos J. Jokubaitės, nors įdegis dažnai suprantamas kaip sveikatos ir grožio ženklas, iš tikrųjų jis rodo, kad oda jau patyrė žalingą UV spindulių poveikį. Kuo daugiau oda pažeidžiama saulės, tuo labiau tikėtina, kad ant jos atsiras apgamų.
„Mūsų oda atsimena ir kaupia saulės pažaidą, patirtą per visą gyvenimą. Kuo daugiau saulės ekspozicijos gauname nuo gimimo, tuo daugiau apgamų galime turėti. Padidintos rizikos grupėje yra asmenys, turėję saulės nudegimų vaikystėje, šviesios odos savininkai, soliariumų lankytojai,“ – pasakoja gydytoja.
Pasibaigus vasarai įdėmiai apžiūrėkite apgamus
UV spinduliai paveikia tiek visą mūsų odą, tiek ant jų esančius apgamus. Saulės spinduliai stimuliuoja specializuotas mūsų odos ląsteles - melanocitus, o apgamai yra sudaryti būtent iš jų.
Saulės veikiami apgamai ir toliau gamina pigmentą, todėl po saulės vonių jie gali tapti tamsesni ar net padidėti. Nors dažnai tai būna tik reakcija į saulės poveikį, tam tikrais atvejais apgamų pokyčiai gali būti rimtesni ir kelti pavojų sveikatai. Todėl pasibaigus vasarai, gydytoja pataria įdėmiai apžiūrėti savo odą ir ant jos esančius apgamus.
„Reguliariai atlikite savo kūno apgamų apžiūrą namuose ir „susipažinkite“ su savo apgamais, tam, jog pastebėtumėte naujai atsiradusius. Po vasaros itin svarbu juos apžiūrėti ir įsitikinti, ar apgamai nėra pakitę ir ar neatsirado požymių, įspėjančių apie galimas sveikatos problemas,“ – sako gydytoja.
Apgamų pakitimai, dėl kurių verta sunerimti
Nors natūralu, jog apgamai gali pasidaryti labiau pastebimi po vasaros, gydytoja siūlo atkreipti dėmesį į pavojaus ženklus.
Pirmiausia, rekomenduojama atkreipti dėmesį į apgamų spalvos pokyčius. Apgamo patamsėjimas nėra retas po saulės poveikio, tačiau, jei jis tampa labai tamsus, įgauna netolygų atspalvį ar ryškių spalvų (mėlyną, raudoną, juodą), verta kreiptis į dermatologą.
Taip pat svarbu įsitikinti, ar ant kūno esantys apgamai nepadidėjo. Jeigu apgamas pastebimai padidėja, tai gali būti ženklas, kad vyksta piktybiniai ląstelių pokyčiai.
Gerybiniai apgamai dažniausiai būna apvalūs arba ovalūs su lygiais kraštais. Jei pastebite, kad apgamas tampa netaisyklingos formos ar jo kraštai pradeda nykti, tai gali būti įspėjamasis ženklas, kurio negalima praleisti pro akis.
Be to, visais atvejais, kai apgamas tampa šiurkštus, ant jo susidaro šašai, jis pradeda kraujuoti, niežėti ar būti skausmingas liečiant, būtina nedelsiant patikrinti.
Sergamumas melanoma kasmet didėja
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, sergamumas melanoma didėja tiek daugumoje Europos šalių, tiek Lietuvoje. Per metus Lietuvoje nustatoma per 350 naujų odos melanomos atvejų, o kasmet nuo šios ligos miršta apie 100 žmonių.
Melanoma, viena iš pavojingiausių odos vėžio formų, kuri ne visuomet, bet dažnai prasideda nuo pakitusio apgamo. Tai agresyviausia odos vėžio rūšis, kuri gali greitai plisti į kitus organus. Laiku diagnozavus ligą, gydymas yra efektyvesnis ir gali užtikrinti visišką pasveikimą.
Pasitikrinti – būtina
Gydytoja rekomenduoja atidžiai įvertinti savo odą po vasaros: „Jei pastebite bet kokius pokyčius apgamuose – ar tai būtų dydžio, spalvos, formos ar tekstūros pakitimai, taip pat simptomai, kaip kraujavimas, niežėjimas ar skausmas, nelaukite. Geriau apsilankyti pas dermatologą profilaktikai nei laukti rimtesnių problemų ,“ – sako gydytoja J. Jokubaitė.
Pasibaigus vasaros sezonui žmonėms, turintiems itin daug apgamų, gydytoja pataria visuomet juos pasitikrinti kreipiantis į gydytoją dermatologą. Jeigu pavienius apgamus žmogus gali prisiminti ir įvertinti jo pokyčius, turint jų labai daug tai padaryti tampa sudėtinga.
Konsultacijos metu specialistas apgamų patikrai naudoja dermatoskopą – prietaisą, kuris padidina odos darinius ir leidžia juos kruopščiai įvertinti. Šis įrankis suteikia gydytojui išsamų vaizdą apie apgamų struktūrą, spalvą ir kitus svarbius požymius, kurie gali padėti nustatyti, ar darinys yra gerybinis, ar gali kelti pavojų.
Atsižvelgiant į apgamo savybes ir galimus rizikos faktorius, gydytojas nusprendžia dėl tolimesnio apgamo stebėjimo poreikio ir jo dažnumo. Jei yra įtarimų dėl piktybinio proceso, gydytojas gali rekomenduoti chirurginį apgamo pašalinimą, atliekamą su vietiniu nuskausminimu.
Laimei, dažniausiai pacientams „trukdantys“ ir estetinį diskomfortą keliantys dariniai yra gerybiniai ir po gydytojo dermatologo apžiūros gali būti šalinami lazeriu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!