• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant žiemai, Lietuvoje mažėja saulėtų dienų skaičius, todėl vitamino D trūkumo rizika tampa dar aktualesnė. Šio svarbaus vitamino deficitas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, įskaitant ir rachito ar osteoporozės išsivystymą.

Artėjant žiemai, Lietuvoje mažėja saulėtų dienų skaičius, todėl vitamino D trūkumo rizika tampa dar aktualesnė. Šio svarbaus vitamino deficitas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, įskaitant ir rachito ar osteoporozės išsivystymą.

REKLAMA

Nors pusę metų Lietuvoje vyrauja šiltasis sezono laikotarpis, saulėtų dienų kiekis nėra toks gausus, kad pakaktų sukaupti vadinamojo „saulės vitamino“ atsargų.

Vitamino D svarba ir trūkumo simptomai

Vitaminas D – riebaluose tirpus junginys, esminis kaulų-raumenų sistemos vystymuisi bei tinkamam imuninės sistemos veikimui. Pasak VšĮ Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojo Irmanto Aleksos, vitamino D trūkumas gali būti pavojingas visoms amžiaus grupėms.

Vaikams tai sukelia rachitą – ligą, dėl kurios sutrinka medžiagų apykaita ir daugelio organizmo sistemų veikla. Ši liga dažniausiai pasireiškia nuo 2–3 mėnesių iki 2 metų. Suaugusiesiems vitamino D deficitas gali paskatinti osteoporozę, kai kaulai tampa trapūs ir silpni.

REKLAMA
REKLAMA

„Ankstyvaisiais gyvenimo laikotarpiais [vitamino D reikia] rachito profilaktikai, kad kaulai išsivystytų tiesūs, neiškryptų ir nesuminkštėtų. O vėliau – kad nebūtų ankstyvos osteoporozės ir tinkamai veiktų imuninė sistema“, – teigia specialistas.

REKLAMA

Vitamino D trūkumo simptomai gali būti nespecifiniai, bet jų nepastebėti sunku.

„Dažniausiai tai pasireiškia lėtiniu nuovargiu, galvos skausmais ir dažnomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis“, – teigia specialistas.

Kurį vitamino D tipą pasirinkti

Natūraliai vitaminas D yra aptinkamas dviejose pagrindinėse formose: D2 ir D3. Nors kai kurie specialistai pataria kartu vartoti vitaminą K2, šeimos gydytojas pabrėžia, kad D3 forma yra geriausia dėl savo efektyvesnio pasisavinimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Tyrimai rodo, kad vitaminas D3 yra geriau pasisavinamas nei jo brolis D2. Vitamino K2 poveikis gali būti ribotas – ypač jei žmogus turi sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, virškinamojo trakto ligų, kurios apsunkina vitaminų absorbciją. Tokiu atveju net vitaminas K2 nepadės“, –  pažymi gydytojas.

Norint pasirinkti tinkamą dozę, būtina atlikti kraujo tyrimą – tai vienintelis būdas nustatyti individualų poreikį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profilaktinė vitamino D3 dozė dažniausiai siekia apie 2000 tarptautinių vienetų (TV) per parą, tačiau gydomosios dozės gali būti ženkliai didesnės – net iki 100 000 TV per savaitę.

Kada ir kaip vartoti?

Anot I. Aleksos, efektyviausias pasisavinimo būdas vitaminą D vartoti su maistu, kuriame yra daugiausiai riebalų.

Ar tai būtų pusryčiai, ar vakarienė, visiškai nesvarbu, kadangi kiekvienas valgo skirtingą maistą įvairiu paros metu. Be to, ne mažiau svarbu yra pasirinkti tinkamą preparato formą.

REKLAMA

„Farmakologiškai, vitaminas D geriausiai pasisavinamas skystoje formoje, pavyzdžiui, aliejiniame ar vandeniniame tirpale.

Toliau efektyvumo eilėje rikiuojasi želinės kapsulės, kietosios kapsulės ir galiausiai tabletės“, – aiškina gydytojas.

Vitamino D galite ir perdozuoti

Perdozuoti vitaminą D labai sunku, tačiau tai įmanoma. Perdozavimas gali sukelti nefrokalcinozę – būklę, kai inkstai pavirsta tarsi „vientisu akmeniu“.

REKLAMA

„Normali koncentracijos riba kraujyje yra nuo 75 iki 250 nmol/l, tačiau perdozavus galima inkstų akmenų susidarymo rizika“, – įspėja šeimos gydytojas.

Artėjant žiemai, svarbu nepamiršti vitamino D, kurio deficitas gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Tinkamai parinktos dozės ir reguliarus vartojimas su riebalais praturtintu maistu padės užtikrinti gerą savijautą ir stiprią imuninę sistemą.

Kilus abejonėms, būtina pasitarti su gydytoju ir atlikti kraujo tyrimus dėl individualios vitamino D dozės paskyrimo.

Autorė: Kamilė Medekšaitė

Anksčiau vit D kiekis kraujyje norma buvo 17, o vėliau padidino normą iki 30-50, tai pagalvokim kas vyksta ir kodėl... Taigi ligų daugės ir daugės, nes tas padidintas kiekis kenkia, bet nutarė ir taškas, o žmogus kenčia, serga ir nebeatranda nuo ko... Taigi jokiais tyrimais nebeverta tikėt, nes normos nebeaiškios, tyrimai atliekami neaišku kaip, nes tą pačią dieną priduoti tyrimai valandos laikotarpyje dviejuose skirtinguose miestuose skiriasi kai diena ir naktis, o sekančią dieną atlikti Lenkijoje dar kitokie, taigi niekuo tikėt nereikia ir netgi negalima.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų