• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rudens sezonu ne vienas iš mūsų skuba aprūpinti savo organizmą reikiamais vitaminais ir mineralais. Ne išimtis ir seleno bei cinko atsargos, kurios būtinos normaliai organizmo veiklai.

Rudens sezonu ne vienas iš mūsų skuba aprūpinti savo organizmą reikiamais vitaminais ir mineralais. Ne išimtis ir seleno bei cinko atsargos, kurios būtinos normaliai organizmo veiklai.

REKLAMA

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė sutiko papasakoti apie tai, kuomet organizme gali pradėti trūkti šių medžiagų.

Selenas

Pradėjus kalbėtis apie vieną iš būtinųjų medžiagų – seleną – I. Sauserytė atskleidė, kad tai – daugeliui organizmo funkcijų svarbus mineralas.

Visgi, pasak jos, labiausiai ši medžiaga yra vertinama dėl savo antioksidacinių savybių ir reikšmės skydliaukės funkcijai.

„Būtent skydliaukėje yra didžiausia seleno koncentracija – šis mineralas yra tiesiogiai susijęs su sveikos skydliaukės išsaugojimu ir tinkama hormonų veikla“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat, pasak vaistininkės, selenas saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, toksinų ir oksidacinio streso. Tad ši medžiaga yra labai svarbi žmogaus organizmui ir visos jo apsaugos palaikymui.

REKLAMA

„Tinkamas šio mineralo kiekis padeda imuninėms ląstelėms atpažinti mutavusias ląsteles ir jas sunaikinti, todėl, kai kurių tyrimų duomenimis, selenas gali būti naudingas sumažinant įvairių vėžinių susirgimų riziką“, – pozityviu seleno poveikiu dalijosi pašnekovė.

Seleno trūkumas ir šaltiniai

Selenas atsako už gausybę organizmo funkcijų, dėl to ne paslaptis, kad svarbu pasirūpinti jo atsargomis. Visgi, kai kurie organizmo siunčiami signalai gali parodyti, kad tai reikėtų padaryti greičiau nei manoma.

REKLAMA
REKLAMA

I. Sauserytė pateikė kelis požymius, kurie rodo, kad organizmui trūksta seleno:

  • plaukų slinkimas;
  • pleiskanos;
  • nemiga;
  • negebėjimas susikoncentruoti;
  • nuovargis.
  • susilpnėję raumenys;
  • susilpnėjusi imuninė sistema;
  • pykinimas;
  • galvos skausmas.

Pradėjus kalbėtis apie tai, iš kokių šaltinių galima gauti seleno, I. Sauserytė atsakė, jog per maistą arba maisto papildus.

Anot jos, kadangi žmogaus organizmas seleno negamina, juo reiktų pasirūpinti per išorines priemones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jo galima gauti į valgiaraštį įtraukiant raudonos mėsos produktų, jūros gėrybių, vištienos, pieno produktų, kiaušinių, riešutų, sėklų, grūdinių kultūrų, kopūstų“, – produktus išvardijo vaistininkė.

Ji pridėjo, kad įprastai žmogui daug šio mineralo nereikia. Pasak jos, profilaktinė seleno paros dozė suaugusiajam yra 55-65 mikrogramai.

Visgi, esant seleno trūkumui organizme, galima vartoti iki 300-350 mikrogramų per parą.

„Svarbu įsidėmėti, kad seleno galima perdozuoti – nesaugia riba yra laikoma 400 mikrogramų seleno, tada žmogui gali prasidėti pykinimas, viduriavimas, bėrimai, pakisti dantų spalva“, – perspėjo pašnekovė.

REKLAMA

Cinkas

Cinkas – dar vienas organizmui svarbus mikroelementas. Pasak I. Sauserytės, jis reguliuoja raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių gamybą ir užtikrina tinkamą imuninės sistemos veiklą.

Taip pat, anot pašnekovės, cinkas yra daugiau nei 200 žmogaus organizmo fermentų sudėtinė dalis, kuri užtikrina jų funkcionalumą, ląstelių gyvybines funkcijas, atsinaujinimą.

„Negana to, cinkas ženkliai prisideda prie tvirtos kaulų ir raumenų struktūros, tinkamų kolageninių junginių funkcijų, tad padeda išsaugoti stiprius plaukus bei nagus, gražesnę ir lygesnę odą, kovoja su akne ir skatina žaizdų gijimą“, – dėstė I. Sauserytė.

REKLAMA

Pasak specialistės, dar viena priežastis, kodėl cinkas yra svarbus žmogui – toksinų šalinimas. Tad visi, susirūpinę grožiu ir norintys pristabdyti senatvinius procesus, turėtų suklusti.

Reikiamas cinko kiekis organizme padeda pristabdyti senėjimo procesus ir gali padėti ilgiau išlikti jaunatviškiems.

„Reikiamas cinko kiekis organizme taip pat padeda toksinams efektyviau pasišalinti iš organizmo, pristabdyti su senėjimu susijusias būkles bei organizme vykstančius uždegiminius procesus“, – paaiškino specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Cinko trūkumas ir šaltiniai

Vaistininkės teigimu, cinko trūkumą dažniausiai gali pajausti vyresnio amžiaus žmonės, kurie serga lėtinėmis ligomis.

Taip pat tie, kurie gausiai vartoja alkoholį, rūko, serga valgymo sutrikimais ar laikosi specialių dietų.

I. Sauserytė taip pat išvardijo simptomus, kurie signalizuoja apie cinko trūkumą organizme:

  • atminties suprastėjimas;
  • silpnumas;
  • nuovargis;
  • odos problemos: sausumas, blyškumas, spuogelių atsiradimas;
  • plaukų slinkimas;
  • skilinėjantys, trupantys nagai;
  • lėtesnis žaizdelių gijimas.

„Jei šio mikroelemento trūksta ilgą laiką ir ši problema lieka paraštėse, padidėja rizika susirgti įvairiomis metabolinėmis ligomis ar virusinėmis ligomis dėl nusilpusio imuniteto. Taip pat gali grėsti vaisingumo ir reprodukcijos problemos“, – perspėjo pašnekovė.

REKLAMA

Dėl to labai svarbu vartoti reikiamą cinko kiekį per parą. Anot I. Sauserytės, rekomenduojama cinko paros dozė suaugusiajam yra 8-11 mg.

Šią dozę galima gauti vartojant tam tikrus maisto produktus bei į pagalbą pasitelkiant maisto papildus.

„Cinko galima gauti per tokius produktus kaip jautiena, aviena, jūros gerybės, moliūgai, grybai, ankštinės kultūros, sėklos ar šokoladas.

REKLAMA

Tiesa, sklandesniam cinko pasisavinimui organizme gali padėti kalcis, magnis, vitaminas B6, taip pat vitaminai A ar E“, – pasakojo pašnekovė.

Galiausiai, vaistininkė pridėjo, kad svarbu nepamiršti prieš vartojant bet kokius maisto papildus pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Taip pat svarbu pranešti apie kitus vartojamus vaistus, kasdienius įpročius bei turimas ligas ar kitas būkles.

Kažkada žmonės jokių papildų jokių vitaminų nenaudojo ir maisto pasirinkimo nebuvo sulaukdavo šimto metų.
Šiais laikais visko trūksta.
Biznis ir tiek
tai tu dar is tu laiku gi ..sulauksi :D
tai ir dabar sulaukia ir virs 100..o naudot ar ne kiekvieno reikalas..o mums vaikams israsydavo poli vitaminu i popieriuka susukta ,tokiu geltonu ,kokie slykstus budavo...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų