Šeimos gydytoja Gintarė Trainavičienė pasakoja, kad vitaminas D kaupiamas mūsų organizme – riebaliniame audinyje ir kepenyse, o per vasarą ar ilgose saulėtose atostogose prikauptų atsargų pakanka maždaug vienam mėnesiui.
„Po to rekomenduotina darytis tyrimą kraujyje (25-hidroksi OH) ir vartoti tinkamą dozę papildų pavidalu. Didelių dozių vitamino D papildai savavališkai negali būti vartojami, skiriami tik gydytojo įvertinus būklę ir tyrimus, galimą šalutinį poveikį, naudos ir žalos santykį.
Vitamino D trūkumas
Vitamino D stoką mums gali parodyti labai daug nespecifinių simptomų: didelis nuovargis, dažnos peršalimo ligos, plaukų slinkimas, lėčiau gyjančios žaizdos, apetito pokyčiai. Dažniau: apetito stoka, kaulų ar raumenų, neaiškios kilmės maudimai, sąnarių skausmai, dažnai gendantys dantys.
„Kadangi vitaminas D reikalingas laimės hormono – seratonino gamybai, trūkstant jo gali pasireikšti ir prasta nuotaika, nerimas, apatija ir blogesnė miego kokybė.
Dėl didelės vitamino D stokos gali būti sunkiau koreguojamas didelis kraujospūdis. Jei stoka trunka ilgą laiką, didėja rizika osteoporozei, rachitui, uždegiminėms ligoms“, – įspėja gydytoja.
Gintarė Trainavičienė pasakoja, kad vaikams ir kūdikiams simptomai pasireiškia kiek kitaip: būdingas didelis prakaitavimas, ypač delnų, padų ir galvos, apetito pokyčiai, irzlumas.
Mokyklinio amžiaus vaikams, labai dažnos virusinės infekcijos. Kūdikiams gali būti minkštesni kaukolės kaulai, jei stebimas ryškus kaulų minkštėjimas kliniškai, įtariama vitamino D stokos sukelta liga – rachitas.
Naudojant SPF – vitaminas D nesigamina
Vitaminas D natūraliai gaminasi mūsų odoje, odą tiesiogiai veikiant UV-B spinduliuotei. „Deja, Lietuvoje saulės mažai, labai daug laiko praleidžiame vidaus patalpose, todėl stoka labai paplitusi.
Kad turėtume pakankamai vitamino D šviečiant saulei turime kasdien būti lauke bent 20-30 minučių apnuoginę 30-40% odos. Tokių galimybių mūsų šalyje nėra, nes turime tamsųjį šaltąjį sezoną bene pusę metų“, – aiškina G. Trainevičienė.
„Svarbu pabrėžti, kad naudojant SPF kremus, vitaminas D nesigamina, o kasdien gaunant tiesioginę saulės spindulių ekspoziciją didėja odos vėžio rizika. Odoje pasigamina didžioji dalis vitamino D, su maistu net taisyklingai maitinantis gausime tik 10-30% reikiamo kiekio.
Žinoma, visi turėtume stengtis įtraukti vitamino D gausius produktus į savo mitybos racioną kiaušinius, pieną ir pieno produktus, riebią žuvį (tuną, lašišą, sardines), riešutų sviestą, natūraliai užaugusius grybus, kepenėles“, – patarimus dalina gydytoja.
Jei vitamino D pakankamai nepasisaviname su maistu – jo gauti reikia vartojant papildus. „Reiktų parinkti tinkamą dozę, atsižvelgiant į žmogaus amžių, lytį, svorį, lydinčias ligas. Prieš pradedant vartoti labai rekomenduoju išsitirti vitamino D (25 hidroksi OH) kiekį kraujyje kad būtų skirta optimali dozė. Vitaminas D vartojamas valgio metu kartu su riebesniu maistu, tinka kartu su žuvų taukais“, – pataria Gintarė Trainevičienė.
Vitamino D trūkumas pavojingiausias kūdikiams
Vitamino D trūkumas, tiesiogiai gali lemti tokias ligas kaip rachitas ar osteoporozė. Taip pat turi reikšmės kitų ligų išsivystime: psichikos ligų, širdies ir kraujagyslių ligų (pvz. padidintas kraujospūdis), autoimuninių ligų, degeneracinių ligų, infekcinių ligų ir kt.
„Jis dalyvauja imuninių ląstelių gamyboje, dalyvauja kalcio ir fosforo apykaitoje – kas itin svarbu sveikiems kaulams ir dantims, dalyvauja laimės hormono – serotonino gamyboje, mažina onkologinių ir autoimuninių ligų riziką, svarbus komponentas efektyviai gydant širdies ir kraujagyslių susirgimus“, – vitamino D naudą įvardino gydytoja.
Vitamino D trūkumas pavojingiausias kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms. Taip pat turintiems lydinčių lėtinių ligų asmenims ir sergantiems nutukimu.
Tačiau vitaminą reiki vartoti su saiku, paisyti rekomendacinių dozių ir būtinai atlikti kraujo tyrimą, tam, kad būtų nustatytas tikslus vitamino trūkumas.
„Perdozavus vitamino D pasireiškia virškinamojo trakto simptomai: pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas, hiperkalcemija ir inkstų pažeidimas, psichikos sutrikimai, psichozės, didelis prakaitavimas ir sumišimas, dehidratacija“, – vitamino D pertekliaus simptomus atskleidžia G. Trainevičienė.