Harvardo medicinos mokykla aiškina, kad vitamino B12 trūkumas gali vystytis lėtai, todėl būklė gali „nepasimatyti“. Dėl to simptomai gali palaipsniui augti ir laikui bėgant stiprėti. Tačiau pradžia taip pat gali būti gana greita.
Įdomu tai, kad jūsų akys gali padėti pastebėti esminio vitamino trūkumą. NHS aiškina, kad vienas vitamino B12 trūkumo simptomas yra regėjimo sutrikimas. Medicinos institutas „Medanta” aiškina, kad sutrikus regėjimui, B12 stoka paveikia regos nervus, rašo express.co.uk.
Vitamino B12 trūkumo simptomai
„Medanta” pasakoja: „Taip atsitinka, kai dėl vitamino nepakankamumo pažeidžiamas regos nervas, kuris pasiekia akis. Dėl šio pažeidimo sutrikdomas nervinis signalas, kuris iš akies patenka į smegenis, ir dėl to pablogėja regėjimas. Ši būklė vadinama regos nervo neuropatija ir gydymas B12 papildais paprastai padeda.”
Nors sutrikęs regėjimas gali rodyti vitamino B12 trūkumą, tai nėra vienintelis simptomas, įspėjantis apie būklę. Harvardo medicinos mokykla aiškina, kad įvairūs ženklai gali būti klaidinantys, bet žinojimas, ko ieškoti, gali padėti.
NHS teigimu, simptomai gali būti:
- Didelis nuovargis,
- Energijos trūkumas,
- Tirpstantis kūnas,
- Ištinęs ir paraudęs liežuvis,
- Burnos opos,
- Silpni raumenys,
- Sutrikęs regėjimas,
- Psichologinės problemos (depresija, sumišimas),
- Atminties, supratimo ir nuovokos problemos.
Jei manote, kad Jums trūksta vitamino B12, sveikatos tarnyba primygtinai ragina nedelsiant „apsilankyti pas šeumos gydytoją“.
Joje sakoma: „Svarbu kuo greičiau diagnozuoti ir gydyti vitamino B12 arba folatų stokos anemiją. Taip yra todėl, kad nors daugelis simptomų palengvėja gydant, kai kurios ligos sukeltos problemos gali būti nepataisomos.”
Gera žinia ta, kad B12 trūkumą dažnai galima nustatyti pagal simptomus ir patvirtinti kraujo tyrimu.
Kaip gydyti vitamino B12 trūkumą?
Veiksmų eiga priklausys nuo to, kas pirmiausia sukėlė ligą. Taigi gydymas gali skirtis atsižvelgiant į tai, kam jis reikalingas.
Dažniausios alternatyvos yra injekcijos arba tabletės trūkstamam B12 pakeisti. Be to, yra keletas gerų vitamino B12 maisto šaltinių, pvz., mėsa, lašiša ir menkė, pienas ir pieno produktai, taip pat kiaušiniai.
Kadangi tai gyvulinės kilmės maisto produktai, veganai ir augalinį maistą valgantys žmonės dažnai sunkiai gauna reikiamą B12 kiekį. Bet jiems gali padėti maisto papildai.