• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visatos plėtimasis greitėja. Tai dar kartą įrodo, kad Einšteino reliatyvumo teorija yra teisinga, teigia šimtus tūkstančių galaktikų ištyrinėję astronomai.

REKLAMA
REKLAMA

Bandant išsiaiškinti, kaip materija pasiskirsčiusi Visatoje ir kaip sparčiai ji plečiasi, didžiausiame Hubble kosminiu teleskopu atliktame tyrime tyrinėta 446 tūkst. galaktikų, rašo britų „Telegraph.co.uk“.

REKLAMA

Astronomai nustatė, kad bėgant laikui, Visata plečiasi vis sparčiau, kaip savo reliatyvumo teorijoje ir pranašavo Einšteinas.

Mokslininkai tvirtina, kad Visata sudaryta iš trijų skirtingų sudėtinių dalių – normalios medžiagos (tai visi fiziniai Visatos objektai, tokie kaip planetos), tamsiosios medžiagos, kuri yra nematoma (ji sukuria gravitacinę traukos jėgą, kuri lemia galaktikų susiformavimą) ir nežinomos energijos, vadinamos „tamsiąja energija“, kuri ir lemia Visatos plėtrą.

REKLAMA
REKLAMA

Einšteino reliatyvumo teorija teigia, kad erdvė ir laikas yra geometrinė struktūra, kurią gali pakeisti joje esanti medžiaga.

Taigi įrodymai, kad Visatos plėtimasis greitėja, rodo, kad Visatos sudėtinės medžiagos, tokios kaip „tamsioji energija“, įtakoja jos struktūrą.

„Mūsų gauti rezultatai patvirtina, kad Visatoje egzistuoja nežinomas energijos šaltinis, kuris ir lemia kosminio plėtimosi greitėjimą bei tempia tamsiąją medžiagą, kaip ir pranašavo Einšteinas“, – teigė Fizikos ir astronomijos departamento Leideno universitete Nyderlanduose mokslininkas Ludovicas Van Waerbeke.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Van Waerbeke sukūrė technologiją, vaidinamą gravitaciniu lęšiu, naudojamą matuoti nematomam tamsiosios medžiagos tinklui. Panašiai kaip rentgeno nuotraukose galima pamatyti žmogaus skeletą, taip ši technologija leidžia astronomams pamatyti, kaip nuo tolimų galaktikų sklindančią šviesą, keliaujančią Žemės link „užlenkia“ ir išsklaido tamsioji medžiaga.

REKLAMA

Tokiu būdu galima sudaryti tamsiosios medžiagos, sudarančios apie 80 proc. Visatos, struktūrų žemėlapius.

„Mes tyrėme, kaip Visatos struktūra auga bėgant laikui. Jei Visata plečiasi, gravitacinis lęšis kinta, nes kinta atstumas tarp objektų. Artimiausiais metais numatoma atlikti dar platesnius tyrimus, kurie pateiks dar tikslesnius duomenis apie tamsiąją medžiagą ir plėtimąsi“, – teigė tyrimo vadovas Timas Schrabbackas.

Atliekant tyrimą, Hubble teleskope esanti kamera padarė 575 tos pačios Visatos dalies nuotraukų. Tam prireikė maždaug 1 tūkst. stebėjimo valandų, per kurias Hubble aplink Žemę apskriejo beveik 600 kartų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų