Pasitelkusi seniūnus ir aktyvius vilniečius, sostinės savivaldybė dar žiemą susiplanavo, kiek ir kokių būtiniausių darbų bus padaryta nuo ankstyvo pavasario iki metų pabaigos, gerinant gyvenamąją įvairių rajonų aplinką.
Prieš penkerius metus sėkmingai pradėta gyvenamosios aplinkos gerinimo programa tęsiama ir šiemet – bus tvarkomi likę duobėti daugiabučių namų kiemai, tiesiami nauji ir remontuojami seni šaligatviai, asfaltuojamos gatvės ir tiesiami dviračių takai, Vilniaus pakraščiuose dar sumažės žvyrkelių. Bus išasfaltuota apie 25 km gatvių, nutiesta ir suremontuota 34 km šaligatvių, išasfaltuota apie 15 km žvyrkelių įvairiose seniūnijose.
„Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos susitelkėme rengdami šį atnaujinimo planą, tai kryptingas patogios infrastruktūros vystymas, kuris kurtų mieste patrauklią, švarią ir saugią gyvenamąją aplinką, užtikrintų vilniečiams patogų susisiekimą. Kuomet susidorosime su koronavirusu ir pandemijos sukeltais iššūkiais, Vilnius su laiku turės sugrįžti į įprastą miesto ritmą, tad tam ruošiamės dabar“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Bendradarbiaujant su seniūnijomis, jau parengti labai konkretūs planai kiekvienam rajonui. Iš viso daugiabučių namų kiemų tvarkymui šiemet bus skirta apie 1,5 mln. eurų, naujų šaligatvių įrengimui ir remontui – apie 4,8 mln. eurų, gatvių ir kelių priežiūrai, remontui ir asfaltavimui suplanuota apie 6,9 mln. eurų, „Koriams“ kiemuose automobiliams statyti – 0,4 mln. eurų, dviračių takų tiesimui dar 1 mln. eurų. Gatvių bei sankryžų rekonstrukcijai numatyta daugiau kaip 21 mln. eurų, iš kurių didžioji dalis – Liepkalnio g. Žirnių g. ir Minsko pl. dviejų lygių sankryžai. Šiemet miesto infrastruktūros gerinimui ir miesto tvarkymui bus skirta apie 37 mln. eurų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų.
Pirmiausiai bus tvarkomos tos gatvės, kuriomis per parą daugiausia pravažiuoja viešojo ir kitų transporto priemonių, kuriose gausu pažeistų ir remontuotinų vietų ir kurių atkarpoje daugiausia provėžų bei nelygumų. Didžioje dalyje gatvių bus remontuojamos atsiradusios duobės, dalis gatvių bus tvarkomos ištisinio asfaltavimo būdu, kai keičiama visa kelio danga. Planuojant šių metų darbus didelis dėmesys buvo skirtas planuojamų tvarkyti gatvių atrankai, tam buvo pasitelkti gyventojų, darbo vietų, viešojo transporto keleivių kiekio bei eismo intensyvumo rodikliai. Vilniaus gatvių ir kelių priežiūrai, remontui ir asfaltavimui šiemet skiriama beveik 7 mln. eurų.
Miesto pakraščiuose gyvenantys vilniečiai pajus labai lauktus pokyčius savo kasdienėse kelionėse. Šiemet bus išasfaltuota net 15 km žvyrkelių. Iki vėlyvo rudens vilniečiai savo namų aplinkoje pajus dar daugiau teigiamų pokyčių – įvairiose miesto seniūnijose bus sutvarkyta daugiau kaip 150 prasčiausios būklės įvažiavimų į kiemus. Pirmiausiai bus tvarkomi tie kiemai, kuriais naudojasi daugiausiai vilniečių ir vadinamieji „tranzitiniai“ kiemai. Blogiausios būklės kiemuose bus klojama nauja danga, kitur tik užtaisomos pažeistos vietos. Daugiausiai daugiabučių namų kiemų tvarkymo bus seniai neremontuotose kiemuose Naujojoje Vilnioje, Naujininkuose, Karoliniškių, Šeškinės rajonuose.
Vilniuje bus įrengta ir suremontuota 34 km šaligatvių Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno, Šnipiškių, Grigiškių, Vilkpėdės, Panerių, Naujininkų, Rasų, Naujosios Vilnios, Pašilaičių, Karoliniškių, Pilaitės, Šeškinės, Viršuliškių, Fabijoniškių, Lazdynų, Justiniškių, Žirmūnų, Verkių, Antakalnio ir kituose rajonuose. Šaligatviai pirmiausi bus klojami ten, kur jų iš tikrųjų labiausiai reikia: prie viešojo transporto stotelių, mokyklų ir perėjų. Šaligatvių įrengimo ir remonto darbams šiemet skirta apie 4,8 mln. eurų.
Tam, kad vilniečiai galėtų saugiai ir patogiau laukti atsinaujinusio viešojo transporto per ketverius trejus metus sostinėje buvo įrengta per 90 viešojo transporto laukimo aikštelių įvairiose sostinės seniūnijose, taip pat 100 naujų laukimo paviljonų. Šiemet planuojama įrengti apie 40 naujų viešojo transporto stotelių paviljonų. Viešojo transporto stotelių paviljonų įrengimui šiemet planuojama skirti apie 116 tūkst. eurų.
Vilniečiai automobilius daugiabučių namų kiemuose statys tvarkingiau ir patogiau: esamų kiemų erdvės tarp daugiabučių išnaudojamos sumaniau, kur įmanoma, išlyginamas paviršius sutvirtinamas skalda ir paklojama speciali korinė danga. Tokių žaliųjų korių dydis neretai prilygsta krepšinio aikštelei. Vilniaus savivaldybė per pastaruosius trejus metus įrengė daugiau nei 1800 vietų automobiliams statyti daug tvarkingiau nei iki šiol. Naujiems žaliesiems koriams įrengti šiemet planuojama skirti dar 400 tūkst. eurų.
Pernai Vilnius pradėjo visų gatvių apšvietimo atnaujinimo darbus. Per metus buvo atnaujintas apšvietimas didžiausio eismo intensyvumo gatvėse, šviestuvai pradėti keisti ir miegamuosiuose rajonuose. Jau pakeista daugiau kaip 1400 atramų, 10 tūkst. LED šviestuvų, paklota daugiau nei 52 km elektros kabelio, sumontuoti 148 nauji, išmanūs maitinimo punktai.
Planuojama, kad modernizavimo projekto įgyvendinimo rezultatas leis ne tik kasmet daugiau kaip 1 mln. eurų sumažinti miesto išlaidas elektrai ir tinklo priežiūrai, tačiau ir pagerinti eismo situaciją mieste bei padidinti saugumą. Planuojama, kad vien tik 2020 metais sostinės gatves apšvies apie 16 tūkst. naujų, ekonomiškų LED šviestuvų. Geros žinios laukia ir dviratininkų: šįmet planuojama nuteisti apie 20 km naujų dviračių ir pėsčiųjų takų ar jų jungčių.
Skaičiuojama, kad bendros investicijos į dviračių ir dalies pėsčiųjų infrastruktūros gerinimą šiemet sieks apie 6,5 mln. eurų biudžeto lėšų. Artimiausiu metu planuojama pradėti tiesti jungtis „Žirmūnų trikampyje“ – Žirmūnų, Minties ir Tuskulėnų gatvėse, Rinktinės, Širvintų, Kernavės gatvėse, tęsti darbus Pilaitės prospekte, Šiaurinėje miesto teritorijoje – Neries Senvagės teritorijoje bei palei Linkmenų g., Giedraičių, Apkasų gatvėse. Darbus vasarą planuojama pradėti Žalgirio, T.Narbuto gatvėse, kairiajame Neries krante, taip pat P.Vileišio gatvėje. Dviračių takai taip pat projektuojami Šiaurinėje, Erfurto, Algirdo, Geležinkelio, Dariaus ir Girėno gatvėse Balsių, Ragučio gatvėse ir kitur.
Savivaldybė siekia vis daugiau darbų atlikti ne tik atnaujindama susidėvėjusią infrastruktūrą, bet ir iš esmės pertvarkydama gatves bei sankryžas, taip užtikrinant patogesnį pėsčiųjų ir dviratininkų judėjimą, saugesnę aplinką visiems eismo dalyviams bei kokybiškesnius eismo organizavimo sprendimus. Šiais metais planuojama pradėti tokius darbus Šilo ir Viršupio gatvių sankryžoje, Varnės gatvėje, Gurių g. ir Juodojo kelio bei Juodojo kelio ir Tolimosios g. sankryžose ir kitose vietose.