Pasak socialinės darbuotojos ir karštosios linijos dėl dingusių vaikų atvejo vadybininkės-konsultantės Arūnės Bernatonytės, tokia tragedija, kai iš namų išėjęs paauglys dingsta ir nebegrįžta į namus, visada sukelia šoką ir skausmą artimiesiems.
15-mečio Mykolo Davidonio dingimas užminė mįslę. Į netikėtai dingusio vaikino paieškas pasijungė neabejingi vilniečiai.
Vasario 4-ąją dingęs vaikinas, deja, kol kas taip ir neatsirado, tačiau vasario 6-ąją paieškos davė vaisių – atsirado keli asmeniniai Mykolo daiktai.
Dingimų skaičius didėja
Apie tai, kaip reikėtų elgtis, sužinojus, jog dingo artimas žmogus ir kaip tinkamai reaguoti į tokias situacijas, naujienų portalui tv3.lt papasakojo socialinė darbuotoja ir karštosios linijos dėl dingusių vaikų atvejo vadybininkė-konsultantė Arūnė Bernatonytė.
Pasak pašnekovės, šių metų statistikos apie dingusius asmenis kol kas nėra, mat ji gaunama kas ketvirtį. Štai 2022 metų duomeninis registruota 2600 dingusių asmenų, iš kurių 1938 vaikai, o 2021 metais – 2243 asmenys, iš kurių – 1575 vaikai.
Lyginant 2022 m. ir 2021 m. statistiką, matoma, kad dingusių asmenų skaičius padidėjo.
Atkreiptinas dėmesys, kad registruojami ir pasikartojantys dingimo atvejai t.y. jei vaikas pabėgo 5 kartus iš namų, visais kartais šie atvejai yra registruojami.
Viešumas itin padeda
Kaip reikėtų elgtis, jei pasiekė žinia apie dingusį artimąjį arba šeimos narį? „Kai tik kyla įtarimai, kad artimasis dingo, nedelsiant reikia kreiptis į policiją.
Žinoma viešumas padeda, kuo didesnė sklaida socialiniuose tinkluose – tuo geriau.
Dalintis informacija reikėtų: dalintis naujausiomis darytomis nuotraukomis t.y. kad asmuo būtų kuo panašesnis kaip jis atrodo šiuo metu, bei jei yra nuotraukos su tą dieną vilkėtais drabužiais taip pat būtina jomis pasidalinti.
Labai svarbu, kuo detaliau nupasakoti, kur asmuo vyko, arba kur paskutinį kartą buvo pastebėtas. Taip pat reikia nepamiršti susisiekti su visais artimaisiais, draugais, pažįstamais, kiekviena nors ir smulki įvykio detalė yra labai svarbi.
Dingusių žmonių šeimų paramos centras administruoja 116 000 karštąją pagalbos liniją skirtą vaikų atvejais, ši linija veikia 31 Europos šalyje, jei vaikas yra galimai dingęs už Lietuvos ribų yra suaktyvinama paieška tarptautiniu lygmeniu.
Atkreiptinas dėmesys, kad į 116 000 gali kreiptis tiek dingusių vaikų artimieji, tiek patys vaikai, tik reikėtų neišsigąsti, nes skambinant į šią liniją atsiliepia 112 operatoriai, paprašius kalbėti su atvejo vadybininkais iš karto sujungiama.
Labai svarbu nepamiršti, kad artimojo dingimo atveju labai svarbi psichologinė pagalba asmeniui, kurio artimasis dingo.
Dingusių žmonių šeimų paramos centras asmenims, kurie kreipiasi į nuo 2001 m. veikiančią nemokamą liniją 8 800 26161, teikia emocinę parama, psichologinę pagalbą, bei suaktyvina paiešką savo kanalais ir dalinasi šia informacija su partneriais tiek Lietuvoje tiek užsienyje“, – sako A.Bernatonytė.
Ne visi dingimai baigiasi tragiškai
Pašnekovės teigimu, ne visi vaikų bei paauglių dingimo atvejai baigiasi tragiškai. „Jei kalbame apie vaikus, tai didžioji dalis dingusių vaikų yra bėgantys iš namų vaikai. Dažniausiai tai pasikartojantys atvejai, galimai dėl įvairiausių priežasčių: smurto artimoje aplinkoje, dėmesio stokos, maištavimo, patyčių mokykloje.
Taip pat pastebima, kad dažnai iš namų bėga vaikai, gyvenantys šeimynose, globos įstaigose. Kalbant apie suaugusius asmenis, pastebima, kad dažniausiai į mūsų organizaciją kreipiasi asmenys, kurių artimieji išvyksta dirbti į užsienį.
Būna atvejų, kad artimieji mano, kad jų šeimos narys pakliuvo į prekybos žmonėmis pinkles, kai staiga nutrūksta ryšis.
Taip pat dauguma skambinančių, dėl dingusio artimojo užsienyje, nežino ką daryti asmeniui dingus už Lietuvos ribų.
Taip pat yra atvejų, kai asmenys patys nusprendžia nutraukti ryšius su savo artimaisiais, o artimieji mano, kad asmuo dingsta, kadangi ryšis nutrūksta nieko nepaaiškinus.“
Svarbu kurti ryšį su vaiku
Vis dėlto visi tėvai siekia, kad jų vaikai turėtų patikimus draugus, o kompanijos, su kuriomis bičiuliaujasi, užtikrintų saugumą. Pasak specialistės, įtarti, kad vaikas susidėjo su netinkamais draugais, tikrai įmanoma, tereikia pastebėti tam tikras detales.
„Įtarti, kad vaikas susidėjo su netinkama kompanija galima, jei staiga vaikas pasidarė uždaras, pradėjo meluoti, nelankyti mokyklos – bėgti iš pamokų, žinoma jei iš namų dingo kažkokie daiktai arba tėvai pastebi, kad jų vaikas turi brangių daiktų, kurių tėvai jam nepirko.“
Specialistė pastebi, kad itin svarbu nuo pat vaikystės ugdyti pasitikėjimą tarp tėvų ir vaikų, kalbėtis, prevenciškai šviesti vaikus.
„Prevencinis švietimas taip pat labai svarbus mokyklose. Vaikai bijodami tėvų reakcijos, dažnai slepiasi norėdami „paragauti“ svaiginančių medžiagų.
Tokiu atveju svarbiausia, kad būtų asmuo (tėvai, brolis, sesė, pusseserė ar pusbrolis ir pan) kam vaikas/ paauglys galėtų paskambinti, kad tuo atveju būtų saugus jei pavyzdžiui jaučiasi, kad sunku save kontroliuoti. Jei yra iš karto taikomos griežtos bausmės, nesikalbama, vaikas bijo ir tuo atveju slepiasi, negrįžta namo.
Dingo eidamas iš gimtadienio
Primename, kad vaikinas dingo eidamas namo iš draugo gimtadienio. Aiškėja, kad vaikinas šeštadienį kiek po 16-tos išlipo Vilniaus centre netoli Lukiškių aikštės esančioje Kražių stotelėje ir ėjo palei upę Operos ir baleto teatro link.
Dar toliau, prie Žirmūnų tilto, buvo aptikti vaikino daiktai. Po aštuonioliktos valandos dingęs vaikinas į skambučius neatsiliepė, o apie devintą vakarą jo telefonas jau buvo išjungtas – galbūt išsikrovė akumuliatorius.
Dėl pradingusio sūnaus tėvai kreipėsi pagalbos per socialinius tinklus – į paiešką sukilo labai daug žmonių. Paieška vyksta kone visame Vilniuje.
Radus daiktų prie upės buvo iškviesti ir ugniagesiai gelbėtojai, narai su valtimi apieškojo pakrantes, atvyko policija. Ieškoti paauglio padėjo net viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Iki tamsos paauglio rasti, deja, nepavyko.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!