• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo 18-20 d. Vilniuje vyksta tarptautinis kultūros kongresas, skirtas pažymėti dviem datom, kurias skiria keli šimtmečiai: Liublino unijos 440-osioms ir komunizmo žlugimo 20-osioms metinėms. Renginio tema – Vidurio Europos įtaka Europos kultūrinei tapatybei. Kongreso darbotvarkėje: XXI a. iššūkiai Vidurio Europai, jos tapatybės ir saugumo klausimai.

REKLAMA
REKLAMA

Kongreso globėjai - Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus ir Lenkijos Respublikos Prezidentas Lechas Kaczyńskis.

REKLAMA

„Balsas.lt“ pakalbino kongreso svečią, politologą dr. Mareką Cichockį.

 „Balsas.lt“ klausimai:

1. Ar Jūs tikite, kad ES kada nors gyvens pagal Lisabonos sutartį? Jeigu taip, tai kas po to – kokia kryptimi turėtų vystytis Europa per artimiausius 10-15 metų?

2. Dar ratifikuojant Maastrichto sutartį Prancūzijoje prieš ją balsavo beveik pusė šios šalies piliečių. Nuo to laiko žlugo jau ne vienas europinės integracijos gilinimo klausimus sprendęs referendumas. Ar tai nereiškia, kad reikšminga dalis europiečių tiesiog nenori arba nėra pasirengę imtis tų bendrų projektų, nelaiko vienas kitų savais? Gal visa integracija tėra tik politinio elito prasimanymas, kuris primetamas žmonėms?

REKLAMA
REKLAMA

3. JAV kažkada priešpastatė „senajai“ Europai „naująją“ Europą, kuriai priklauso ir Lenkija. Ar tokia takoskyra išlieka ir šiandien? Jeigu taip, ar išties būtina ją įveikti?

4. Laikraštis „Rzeczpospolita“ pernai paskelbė interviu su George‘u Friedmanu „Stratfor“ vadovu. Friedmanas perša mintį, kad JAV rems ir ugdys Lenkiją kaip kažkada rėmė Vokietiją. JAV remiama Lenkija bus atsvara Vokietijai ir ypač Rusijai. Friedmano vizijoje apie ES beveik nekalbama. Jam Europa yra tarsi nematomas dalykas. Gal Friedmanas nejučia pasakė, kas ir taip visiems aišku – ES užsienio politikos srityje yra visiškas nulis? Mano klausimas būtų, kiek, jūsų požiūriu, adekvati yra JAV politika „nematyti“ Europos? Ar tai nėra veikimas prieš ES?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Ar jūs pritariate JAV priešlėktuvinės gynybos elementų (PGE) Lenkijoje išdėstymui? Kaip vertinate Obamos administracijos dvejones šiuo klausimu – būtent PGE, galbūt, nebus išdėstomi Lenkijoje mainais už Rusijos spaudimą Iranui.

6. Kokia Lietuvos vieta Lenkijos užsienio politikoje? Ar nėra taip, kad Lietuva prie užsienio reikalų ministro Sikorskio tapo mažiau reikšminga.

REKLAMA

7.  Kokia vis dėlto yra reali ES šalių parama Rytų iniciatyvai? Kas palaiko, kas ne?

8. Ar Abiejų Tautų Respublikos pagrindu atsiradusi bendrija – Tarpjūris (Międzymorze), apimanti Lenkiją, Lietuvą. Baltarusiją, Ukrainą, gali Lenkijai kada nors tapti svarbesnė už ES?

9. Ką visgi manote apie Turkijos narystę ES? Ar tikrai problema yra armėnų genocido neigimas, nepakankamas demokratijos lygis? O gal didžiosios valstybės bijo dar vieno didelio ir įtakingo žaidėjo, kuris Europos parlamente turėtų beveik tiek pat balsų, kiek Vokietija?

10. Ar Lenkijoje dar tikima, kad kartu su Lietuva bus statoma nauja atominė elektrinė Visagine? Ar ji, kaip ir elektros tiltas iš Lietuvos, yra reikalinga regiono energetiniam saugumui?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų