• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors menstruacijos yra įprasta moterų gyvenimo dalis, ši tema visuomenėje vis dar yra tabu, o kartais atrodo, kad moterims net ir nepridera kalbėti apie tai viešai. Edukacinės svetainės „Prisijaukink Menstruacijas“ kūrėja Vilmantė Markevičienė pasiryžusi griauti visus nusistovėjusius metus ir padėti paauglėms (ir ne tik) pažinti procesus, kurie vyksta jų kūnuose.

Nors menstruacijos yra įprasta moterų gyvenimo dalis, ši tema visuomenėje vis dar yra tabu, o kartais atrodo, kad moterims net ir nepridera kalbėti apie tai viešai. Edukacinės svetainės „Prisijaukink Menstruacijas“ kūrėja Vilmantė Markevičienė pasiryžusi griauti visus nusistovėjusius metus ir padėti paauglėms (ir ne tik) pažinti procesus, kurie vyksta jų kūnuose.

REKLAMA

„Pirmiausia – menstruacijos nėra liga, o visiškai natūralus procesas – pati dar mėgstu paminėti, kad tai moters sveikatos veidrodis. Todėl kad ir kaip būtume įpratę sakyti „susirgau mėnesinėmis“, laikas tai pakeisti fraze „prasidėjo mėnesinės“, – sako V. Markevičienė.

Dviejų vaikų mama, socialinio edukacinio projekto prisijaukinkmenstruacijas.lt iniciatorė sako, kad sukurti paauglėms šviesti skirtą kanalą buvo jos sena svajonė, kurią norėjo įgyvendinti vos pradėjus bręsti dukrai.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai norėjau parašyti knygą, dedikuotą paauglėms, rinkau informaciją apie menstruacijas, brendimą, tačiau niekaip negalėjau rasti laiko sudėti visą informaciją į knygą. Su „Gentle Day“ prekės ženklu pradėjome vykdyti „Rūpestinga rožinė karta“ projektą, kai į mokyklas siųsdavome ir vis dar siunčiame nemokamai ekologiškus higieninius įklotus, kad prireikus bet kuri mergaitė galėtų juos mokykloje gauti“ – pasakoja ji.

REKLAMA

Tačiau noras šviesti paaugles tuo nesibaigė ir taip gimė idėja viską sudėti į edukacinę svetainę prisijaukinkmenstruacijas.lt, kur informaciją gali rasti ne tik paauglės, bet ir tėveliai.

„Įkūrėme ir Instagram‘o paskyrą, kur paauglės gali mums parašyti čia ir dabar, užduoti klausimus, į kuriuos atsakome. Labai džiaugiamės bendradarbiavimu su ginekologijos-akušerijos gydytoja rezidente, kuri pakonsultuoja, kad atsakymas būtų kuo tikslesnis.

REKLAMA
REKLAMA

Šio projekto tikslas yra griauti mitus apie menstruacijas, kad menstruacijų kraujo spalva gali kisti nuo juodos iki rausvos, tačiau nėra mėlyna (ką dažnai matome įklotų reklamose), garsiai kalbėti apie jas, nustoti galvoti, kad tai yra tabu tema, apie kurią garsiai nekalbama“, – sako V. Markevičienė.

Apie tai, kas domina paaugles ir ką derėtų žinoti kiekvienai moteriai ar mamai, galite sužinoti pokalbyje su „Prisijaukink Menstruacijas“ projekto kūrėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie klausimai dažniausiai kamuoja paaugles? 

Labai įvairūs. Labai dažnas klausimas, kaip pasakyti mamai, kad man jau prasidėjo mėnesinės. Manau tokių klausimų neturėtų būti, vis tik mama ar kitas artimas asmuo, auginantis mergaitę, jei mamos nėra, turėtų būti tas žmogus, kuris mergaitę supažindintų su menstruacijų priemonėmis, papasakotų, kokie pokyčiai laukia brendimo metu ir pan. Kad durys tokiam pokalbiui lengviau atsivertų, sukūriau ir pirmąjį menstruacijų rinkinį, kuriame mergaitė ras informaciją apie brendimą, įvairių higienos priemonių, mielų mergaitiškų dovanėlių.

REKLAMA

Kitas dažnas klausimas apie pačias menstruacijas, jų cikliškumą, apie priemones, skirtas mėnesinėms, kaip jas naudoti, kada kokią pasirinkti. Mergaites skatiname pasidalinti savo pirmųjų menstruacijų prisiminimais, kad kitos paskaičiusios, dar neturėjusios menstruacijų, jaustųsi saugiau, kad žinotų, ko laukti.

Žinoma, kad ne visoms mergaitėms menstruacijos prasideda anksti. Kokio amžiaus reikėtų apsilankyti pas specialistus, jeigu dar nesulaukia pirmųjų mėnesinių?

REKLAMA

Dar 2010 metais prisidėjome prie Vilniaus mokyklose vykdyto tyrimo apie menarchės (pirmųjų mėnesinių) amžiaus sąsają su kūno masės indeksu. Išvada – menarchę gali paankstinti per didelis kūno masės indeksas (KMI), dėl ko anksčiau pabunda moteriški hormonai ir menarchės amžius paankstėja. Vidutiniškai menarchė prasideda, kai mergaitei sukanka 13 metų ir 2 mėnesių. Tačiau ji gali prasidėti tiek 10 metų, tiek 16 metų mergaitei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu mergaitė nesulaukia pirmų menstruacijų iki 16 metų arba per 3 metus nuo krūtų augimo pradžios, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Kokios priežastys lemia tai, kada prasideda menstruacijos? 

Hormonai lemia menstruacijų pradžią. Kūno KMI yra svarbus faktorius. Jei mergaitės KMI yra per mažas, jos mėnesinės gali prasidėti vėliau, tuo tarpu jeigu mergaitės KMI – per didelis, menstruacijos jai gali prasidėti anksčiau. Tad menstruacijų pradžią lemia kūno sudėjimas, mityba, pernelyg intensyvus sportas.

REKLAMA

Jeigu mergaitė labai aktyviai sportuoja ir suvartoja per mažai kalorijų, jos menstruacijos taip pat gali prasidėti vėliau. Valgymo sutrikimai taip pat gali pavėlinti menarchę. Mergaitei menstruacijos gali prasidėti panašiu metu kaip ir jos mamai. Pavyzdžiui, man ir mano dukrai menstruacijos prasidėjo 14 metų. Žinoma, tai nėra taisyklė, bet pasiteiravus savo mamos, galima stebėti, ar pradžios amžius sutaps.

REKLAMA

Kaip atrodo normalus ciklas?

Moterų menstruacijų ciklo trukmė gali būti 21–35 dienos, o jaunoms mergaitėms – dar ilgesnis, net 45 dienos. Ir tai tikrai normalu pirmus 2–3 metus.

Pirmos mėnesinės gali trukti tik kelias dienas, o paprastai kraujuojama iki 7 dienų. Jaunesnių mergaičių menstruacijos gali trukti ilgiau ir tai normalu, jei ypač paskutinėmis dienomis tik teplioja.

Kraujavimas laikomas normaliu, kai higieninio paketo užtenka bent 3 valandoms. Jeigu paketą tenka keisti kas valandą ar dvi, nes jis būna visas permirkęs krauju, reikėtų kreiptis į gydytoją, nes gali grėsti mažakraujystė, dėl ko mergaitė gali silpnai jaustis, greitai pavargti, jai bus sunkiau susikaupti, gali būti išblyškusi. Todėl į tokį gausų kraujavimą nereikėtų numoti ranka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Menstruacijų ciklo trukmė ir reguliarumas paauglėms gali labai svyruoti. Gali būti taip, kad kitos menstruacijos pasirodys tik po kelių mėnesių, kita kartą – kas mėnesį. Tai normalu paauglei pirmuosius kelis metus nuo menarchės pradžios.

Menstruacijų kraujo spalva taip pat gali kisti – nuo juodos iki rožinės. Dažnai paauglės išsigąsta pamačiusios tamsiai rudos spalvos kraują, tačiau tai tėra senas kraujas arba lėčiau pasišalinantis kraujas iš gimdos.

REKLAMA

Kas gali turėti įtakos menstruacijų ciklo sutrikimams?  

Menstruacijų ciklą lemia hormonai, kuriuos gamina mūsų smegenys. Net iki 20 metų amžiaus menstruacijos gali būti nereguliarios, nes užtrunka, kol hormonai susireguliuoja. Normalu, jeigu po pirmų menstruacijų sekančios pasirodo po 6 mėnesių. Dėl to nereikėtų nerimauti. Viskas, kas išbalansuoja hormonus, gali turėti įtakos ir menstruaciniam ciklui: tai gali būti valgymo sutrikimai, pernelyg aktyvus sportas, kai suvartojama mažiau kalorijų nei jų išeikvojama, taip pat didžiulę reikšmę turi stresas. 

REKLAMA

Kokiais atvejais reikia sunerimti dėl išsiderinusio ciklo?

Jeigu įtariami valgymo sutrikimai arba menstruacijos vyresnei mergaitei nesugrįžta po 3 mėnesių, arba mergina turėjo nesaugių lytinių santykių. Taip pat, jeigu menstruacijų metu patiriami itin dideli pilvo skausmai, kurie trukdo užsiimti kasdiene veikla, arba kraujavimas labai gausus, rekomenduojama kreiptis į mergaičių gydytoją-ginekologę.  

Ką apie menstruacijas dažnai pamiršta jau ir suaugusios moterys? 

Kad menstruacijos mūsų sveikatos veidrodis. Jeigu jos sutrinka, yra pernelyg gausios, ypač skausmingos, kartojasi dažniau nei kas 21 dieną arba rečiau nei kas 35 dienas, yra ypač nereguliarios, kankina priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomai, nuolatos patiriami makšties uždegimai, mėnesinių metu sudirgsta oda ir jaučiamas skausmas lytiniuose organuose, reikia ieškoti priežasčių ir jas šalinti.

Kartais dėl vulvos odos sudirgimų gali būti kalti higieniniai įklotai, tad reikėtų atkreipti dėmesį, kad būtų hipoalerginiai, laidūs orui, ilgiau išlaikantys sausumo pojūtį ir, žinoma, bekvapiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų