Vilniaus paminklus plastikiniais maišeliais „puošusiems“ judėjimo „uzgamta.org“ nariams gresia keleto šimtų litų bauda.
Už aplinkosaugą kovojantys aktyvistai, taikiniu savo akcijai pasirinkę istorinius paminklus, trečiadienį buvo iškviesti į policijos nuovadą. Pareigūnai žada kreiptis į teismą dėl nuobaudų jaunuoliams už chuliganizmą skyrimo.
„Jie patys prisistatė - mes juos radome pagal internetinį pranešimą ir paprašėme, kad ateitų pas mus. Dabar sprendžiame klausimą dėl jų atsakomybės dėl tokių veiksmų. Mes nusprendėme, kad jų veiksmuose yra vis dėlto nedidelio chuliganizmo požymių, tai yra, nuo 100 iki 300 litų bauda. Kreipsimės į teismą, ir teismas nuspręs, kokią nuobaudą jiems skirti“, - žurnalistams trečiadienį sakė Vilniaus trečiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Gediminas Vidžiūnas.
Pareigūnas teigė nepateisinantis šių veiksmų ir manantis, kad pasirinktas netinkamas būdas siekiant atkreipti dėmesį į aplinkosaugos problemas.
„Šiek tiek suprantu, bet iš kitos pusės nesuprantu. Mano galva, tai ne toks metodas, kuriuo reiktų daryti tokias akcijas. Paminklai yra nusipelniusiems lietuvių tautos žmonėms, tad nebuvo parodyta pagarba ne tik paminklams, bet ir apskritai žmonėms, visuomenei“, - kalbėjo G.Vidžiūnas.
Trečiadienį paaiškėjo asmenys, atsakingi už sostinės paminklų „puošimą“ plastikiniais maišais. Aplinkosaugos problemomis besirūpinančio judėjimo „uzgamta.org“ išplatintame pranešime teigiama, kad maišeliai ant sostinės skulptūrų - „sąmoningas noras atkreipti visuomenės dėmesį į plastikinių maišelių keliamas problemas“, tai yra, aplinkos nuodijimą.
Judėjimo ir Žaliųjų turistų sambūrio atstovės Sondros Joncevos teigimu, „šia akcija siekėme sukelti šoką ir taip atkreipti dėmesį į rimtą problemą“.
„Uzgamta.org“ atstovai teigia, kad prekybos centrų tinklai „turėtų elgtis sąmoningiau ir ne tik prisiimti atsakomybę už į aplinką patenkantį plastiką, bet ir siekti sumažinti aplinkos taršą - tapti sąmoningi ir dabar paplitusius plastiko maišus pakeisti ekologiškais“, kas Vakarų Europos šalyse esą tapę norma.
Lietuvoje, anot judėjimo, yra 800 sąvartynų, „tačiau apie 300 jų normaliai net neveikia“. Į juos kasmet išvežama maždaug 3 mln. tonų įvairių atliekų, beveik pusė jų - nerūšiuotos namų ūkio atliekos ir plastiko maišai.
S.Joncevos teigimu, gaminiai iš plastiko visiškai suyra per 80 - 200 metų.
Platikiniai maišeliai ant sostinės monumentų pastebėti pirmadienio ir antradienio rytais. Taip „papuoštas“ buvo Simono Daukanto aikštėje stovintis architekto Lauryno Stuokos - Gucevičiaus paminklas, Arsenalo gatvėje esanti karaliaus Mindaugo skulptūra ir kai kurie kiti.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.