• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį Nacionalinė filharmonija paskelbė artėjančio Vilniaus festivalio programą, skirtą Europos kultūros sostinei. Nuo gegužės 13-os iki 29-os dienos Vilniuje gros Londono simfoninis orkestras, Violeta Urmana, Mūza Rubackytė ir kiti atlikėjai.

REKLAMA
REKLAMA

1997 m. įkurtas Vilniaus festivalis šiemet pristato žymių Lietuvos ir užsienio atlikėjų interpretuojamų stambių simfoninių bei kamerinių kūrinių programas, šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių premjeras, festivalio užsakymu sukurtus kūrinius, bendradarbiauja su kitais Europos festivaliais.

REKLAMA

"Vilniaus festivalis kasmet įgyja vis svaresnį pripažinimą Lietuvoje ir Europoje, sulaukia vis gausesnės publikos ir užsienio svečių. Vilniaus festivalis tapo vienu ryškiausių Rytų Europos ir Baltijos jūros regiono renginių ne tik žymiausių pasaulio muzikų apsilankymų, bet ir nuoseklios nacionalinės muzikinės politikos įgyvendinimo dėka. Tai liudija labai iškalbingi faktai: 2007 m. Vilniaus festivalį „atrado“ bei jo koncertus anonsavo tarptautinis TV kanalas „MEZZO“, o šių metų sausio mėnesį „Vilniaus festivalio“ atstovai buvo pakviesti pasirašyti vienos įtakingiausių pasaulyje meno operatorių sąjungų – Europos festivalių asociacijos „Kultūrų dialogo deklaraciją“, rašoma Filharmonijos pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

VILNIAUS FESTIVALIS 2009

Programa skiriama Vilniui – 2009 m. Europos kultūros sostinei

Gegužės 13–29 d.

Gegužės 13 d., trečiadienis, 20 val., Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras

Nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis

LONDONO SIMFONINIS ORKESTRAS (Jungtinė Karalystė)

Dirigentas VALERIJ GERGIJEV (Rusija)

RODION ŠČEDRIN. Simfoninė freska „Lietuviška sakmė“ („Lithuanian saga“). Pasaulinė premjera

IGOR STRAVINSKIJ. „Trijų dalių simfonija“

SERGEJ RACHMANINOV. „Simfoniniai šokiai“, orkestrinė siuita op. 45

Bilietai – 70, 110, 150, 190, 230, 270 Lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1904 m. įkurtas Londono simfoninis orkestras (LSO) jau daugelį metų atsiduria geriausių pasaulio orkestrų dešimtuke, kurdamas etalonines interpretacijas ir pavyzdinį simfoninį skambesį. Tai ekstravertiškas, liberalus ir universalus kolektyvas, profesionaliai atliekantis bet kokių su klasikine tradicija susikryžiuojančių stilių muziką. Įrašų industrija ir globalizacija orkestro garsą dabar perkelia į kuo įvairiausią aplinką skirtingose pasaulio vietovėse: iš koncertinių scenų į biurų liftus ir lėktuvus, iš radijo eterio ir kino salės į kompiuterinių žaidimų garso takelius. LSO galima išgirsti „Žvaigždžių karų“, „Hario Poterio“, „Supermeno“, „Simpsonų“ garso takeliuose, kolektyvas dalyvavo „The Beatles“, Michaelio Jacksono ir Eltono Johno įrašuose. Į Vilnių orkestras atvyksta su savo vyriausiuoju dirigentu, audringa asmenybe – Valerijumi Gergijevu.

REKLAMA

Gegužės 15 d., penktadienis, 19 val., Lietuvos nacionalinė filharmonija

MŪZA RUBACKYTĖ (fortepijonas)

ŠANCHAJAUS KVARTETAS (Kinija, JAV)

WEIGANG LI (I smuikas)

YI-WEN JIANG (II smuikas)

HONGGANG LI (altas)

NICHOLAS TZAVARAS (violončelė)

Dalyvauja GIRDUTIS JAKAITIS (altas)

LUDWIG VAN BEETHOVEN. Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 4, G-dur, op. 58 (versija fortepijonui ir styginių kvintetui)

KRZYSZTOF PENDERECKI. Styginių kvartetas Nr. 3 „Neparašyto dienoraščio lapeliai“ (2008, premjera Lietuvoje)

CLAUDE DEBUSSY. Styginių kvartetas g-moll, op. 10

Bilietai – 30, 50, 70, 100 Lt

REKLAMA

2008 m. pabaigoje vienas žymiausių nūdienos kompozitorių Krzysztofas Pendereckis šventė 75 metų jubiliejų. Lenkų autoriaus kūryba, reziumuodama XX a. muzikos ieškojimus ir naujoves, aprėpia plačią istorijos panoramą – nuo viduramžių choralų iki avangardo su Vakarų bei Rytų kultūroms būdingais bruožais. Kritika vieninga: K. Pendereckio kompozicijos principai – tai nauja tradicijų interpretacija. Įspūdingi jubiliejiniai renginiai ir pasaulinės premjeros vyko daugelyje šalių. Varšuvoje lapkričio 20–23 d. vyko K. Pendereckio muzikos festivalis. Vieną iš aštuonių koncertų, kuriame skambėjo jubiliato kūriniai styginiams ir klausytojai pirmąsyk išgirdo Kvartetą Nr. 3, grojo garsusis Šanchajaus kvartetas. 25-ąjį sezoną drauge griežiantys stygininkai yra surengę nepamirštamų vakarų su žymiausiais įvairių šalių atlikėjais: violončelininkais Yo-Yo Ma ir Davidu Soyeriu, fleitininke Eugenia Zukerman, gitariste Sharon Isbin, smuikininku Arnoldu Steinhardtu, pianiste Ruth Laredo. Tarp jų – ir lietuvių pianistė Mūza Rubackytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužės 18 d., pirmadienis, 19 val., Lietuvos nacionalinė filharmonija

Iškilaus menininko ir humanisto lordo YEHUDI MENUHINO (1916–1999) atminimui

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL. Oratorija MESIJAS

Atlikėjai:

BAMBERGO SIMFONINIO ORKESTRO CHORAS (Vokietija)

Meno vadovas ir dirigentas Rolf Beck

LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS

Meno vadovas ir dirigentas Sergej Krylov

Solistai:

JANA MAMONOVA (sopranas, Rusija), LUCIA DUCHONOVA (mecosopranas, Slovakija), BENJAMIN BRUNS (tenoras, Vokietija), WIARD WITHOLT (bosas, Olandija)

Dirigentas ROLF BECK (Vokietija)

Bilietai – 30, 50, 70 Lt

REKLAMA

Yehudi Menuhinui diriguojant daugelyje pasaulio šalių atliktas G. F. Händelio „Mesijas“ su pergalės džiaugsmą simbolizuojančiu genialiuoju choru „Hallelujah“ – neprilygstamas pasaulio muzikinės klasikos šedevras. Iškilmingi ir gedulingi, rūstūs, lyriški ir pastoraliniai choro numeriai kaitaliojasi su jiems labai kontrastingais raiškiais solistų rečitatyvais, arijomis bei duetais. Orkestras skamba sodriai ir spalvingai, ryškios instrumentų solo partijos.

REKLAMA

Svarbiausias šios programos atlikėjas – savo šalyje ir užsienyje plačiai koncertuojantis vokiečių kolektyvas Bambergo simfoninio orkestro choras, vadovaujamas žymaus oratorinio žanro kūrinių specialisto Rolfo Becko.

Gegužės 23 d., šeštadienis, 19 val., Lietuvos nacionalinė filharmonija

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

Meno vadovas ir dirigentas Juozas Domarkas

Solistas ALEXANDER TORADZE (fortepijonas; Gruzija, JAV)

Dirigentas JUOZAS DOMARKAS

OSVALDAS BALAKAUSKAS. Simfoninis paveikslas „Tetra“ (2007)

SERGEJ PROKOFJEV. Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2, g-moll, op. 16

ALEKSANDR SKRIABIN. Simfonija Nr. 3 „Dieviškoji poema“, c-moll, op. 43

Bilietai – 30, 50, 70, 100 Lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Orkestras pasižymi savitu skambesiu ir tuo požiūriu jį galima palyginti su geriausiais Berlyno, Vienos, Amsterdamo ar Londono kolektyvais; tačiau dėl skambesio spalvos ir ausiai malonaus kolorito Vilniaus simfoninės muzikos atlikėjus vertėtų gretinti su Amerikos kolektyvais, ypač Filadelfijos orkestru, kuris garsėja intymiu tembru. <...> Orkestrui iš Vilniaus dirigavo Juozas Domarkas. Šio muziko didžiulė patirtis dera su aukšta kultūra ir muzikalumu, kuris atviras įvairiausiems stiliams ir estetinėms srovėms, jo gestai rafinuoti, aiškūs. <...> Koncerto programa <...> prasidėjo simfonine poema „Tetra“, sukurta Osvaldo Balakausko – lietuvių kompozitoriaus, priklausančio tai pačiai kartai, kaip ir mūsų jubiliatai Pendereckis ir Góreckis“, – po šių metų pradžioje įvykusių Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro gastrolių Lenkijoje rašė autoritetingas muzikos žurnalas „Ruch Muzyczny“. „Tetra“ pradės ir šį Vilniaus festivalio renginį, kuriame garsus pianistas Alexanderis Toradze skambins įdomaus likimo Prokofjevo Antrąjį koncertą; šį revoliucijos metais sunaikintą opusą kompozitorius atkūrė iš atminties.

REKLAMA

Gegužės 24 d., sekmadienis, 19 val., Lietuvos nacionalinė filharmonija

KARALIŠKOJI GITAROS ŠEIMA – akustinių gitarų kvartetas LOS ROMEROS (JAV)

Legendinės gitaristų dinastijos tęsėjai – CELIN, PEPE, CELINO ir LITO ROMERO

Kvarteto 50-mečiui skirta programa

XIX–XX a. ispanų autorių kūryba: Sebastiáno de Iradierio, Tomáso Bretóno, Francisco Tárregos, Joaquíno Rodrigo, Francisco de Madinos, Pepe Romero; įspūdingi vokiečių Johanno Pachelbelio ir Johanno Sebastiano Bacho kūriniai bei brazilų kompozitoriaus Heitoro Villa-Loboso kompozicija

Bilietai – 30, 50, 70 Lt

REKLAMA

Los Romeros – tai trijų kartų akustinės gitaros virtuozų dinastija. Prieš 50 metų legendinis Celedonio Romero kartu su trimis savo sūnumis įkūrė „Karališkosios gitaros šeimos“ kvartetą, kuriame šiandien groja du sūnūs Celinas ir Pepe bei du anūkai Celino ir Lito. Tai pirmas ir geriausias pasaulyje gitarų kvartetas, įkvepiantis daugelį kompozitorių, koncertuojantis su prestižiniais JAV orkestrais, kviečiamas į Baltuosius rūmus ir „Carnegie Hall“, popiežiaus rezidenciją Vatikane ir specialų Velso princo renginį. „The New York Times“ pastebi, kad jų koncertuose galima patirti, kaip gajus Romeros muzikinio talento genas skleidžiasi kiekviename iš šeimos narių.

REKLAMA
REKLAMA

Gegužės 29 d., penktadienis, 19 val., Lietuvos nacionalinė filharmonija

VIOLETA URMANA (sopranas)

Dalyvauja ALFREDO NIGRO (tenoras, Italija)

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

Meno vadovas ir dirigentas Juozas Domarkas

Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS

CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK. Operos „Alkestidė“ uvertiūra; Baletinė siuita Nr. 1; arijos iš operų „Alkestidė“ ir „Ifigenija Tauridėje“

LUIGI CHERUBINI. Arijos iš operos „Medėja“

HECTOR BERLIOZ. „Karališkoji medžioklė ir audra“ iš operos „Trojėnai“; „Kleopatros mirtis“, kantata (lyrinė scena) sopranui ir orkestrui; Meilės duetas iš operos „Trojėnai“

Bilietai – 50, 80, 120, 150, 200 Lt

Violetos Urmanos rečitaliai svarbiausiuose Europos, JAV ir Japonijos muzikos centruose būna išskirtiniai įvykiai, sulaukiantys nepaprasto spaudos ir klausytojų dėmesio. Lietuvė dainininkė – vienas ryškiausių dabarties dramatinių sopranų, italų operų herojų Aidos, Amelijos, Elizabetos, Leonoros, Normos vaidmenų atlikėja. Du kartus – 2002 ir 2006 m. ji dainavo titulines Ifigenijos ir Aidos partijas Milano teatro „La Scala“ sezono pradžios spektakliuose.

Šioje programoje V. Urmanai talkins jos vyras italų tenoras Alfredo Nigro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų