• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio miesto darželiai sparčiai įsitraukia į sveiko maisto programas, o mokykloms dar kyla problemų.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių vangiai dalyvavusios Europos Sąjungos ir nacionalinio biudžeto lėšomis remiamose programose „Pienas vaikams“ ir „Vaisiai“, miesto ikimokyklinės įstaigos sujudo.

REKLAMA

Šiuo metu nemokamus pieno produktus skanauja jau visų 30 Panevėžio lopšelių-darželių auklėtiniai. O štai mokykloms sekasi kiek sunkiau.

Įsitraukė paeiliui

Miesto Savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Zitos Satkauskienės teigimu, daugiausia įstaigų nemokamai dalyti pieno produktus darželinukams pradėjo sausio–vasario mėnesiais. Sausį į programą įsitraukė aštuonios įstaigos, vasarį – dar daugiau, o dabar jau visos.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak vyriausiosios specialistės, iki tol buvo sudėtingas administravimas. Visus šiuos rūpesčius prisiėmė paramos teikėjas ir palengvino įstaigoms naštą. Dalyvaujant programoje, anot Z. Satkauskienės, reikia ne tik tvarkyti daug dokumentų, bet ir turėti nemažai lėšų – bent pusmečiui.

„Įstaigai reikia vos ne atskiro etato tam, ir pinigine prasme įstaigai reikia būti finansiškai stipriai: tenka kurį laiką produktus tiekti nemokamai, kol pinigai sugrįžta“, – aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinis tiekėjas ne iš karto prisiėmė visas įstaigas. Buvo sudaryta eilė ir darželiai į programą įsitraukė palaipsniui. Užtat dabar darželinukai ne tik geria gryną pieną, bet ir valgo neglaistytus varškės sūrelius, desertinę varškę, sūrio lazdeles, skanauja jogurtą. Darželiai stengiasi vaikams nemokamus produktus pasiūlyti tada, kai jie praalksta, kad valgytų kasdien.

REKLAMA

„Anksčiau buvo manoma, kad tiekiamas tik pienas, bet taip nėra“, – tvirtina Z. Satkauskienė.

Vyriausiosios specialistės nuomone, tokios programos skatina ir sveiką konkurenciją tarp pačių įstaigų. „Jei viename darželyje to nėra, tėvai nuves ten, kur vaikai nemokamai gaus sūrelį ar kitą pieno produktą“, – sako Z. Satkauskienė.

REKLAMA

Visi urmu

Tačiau dauguma miesto įstaigų gana vėlai, palyginti su rajonu, įsitraukė į minėtą programą, kuri šalyje vykdoma jau nuo 2004 metų. Pernykščio rudens duomenimis, Panevėžio rajone pradinukų mitybos įpročius bandė keisti 25 mokyklos ir 9 lopšeliai-darželiai, o mieste tuo metu tebuvo keturios tokios mokyklos ir trys darželiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl taip nutiko, galbūt lėmė ir minėtos administravimo problemos. Kita vertus, Z. Satkauskienė teigė negalinti pasakyti, kodėl taip yra. Jos manymu, rajone gal kiek mažiau yra ir pačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų, mažiau jose vaikų, gal paprasčiau buvo viską organizuoti.

Šį pavasarį miesto darželiai aktyviai įsitraukia ir į vaisių vartojimo skatinimo programą. Balandį ji bus pradėta 25 ikimokyklinio ugdymo įstaigose, išskyrus Kastyčio Ramanausko, „Nykštuko“, „Dobilo“, „Taikos“ ir „Diemedžio“ lopšelius-darželius. Pastarieji šiuo metu tvarkosi dokumentus ir įsitrauks kiek vėliau. Z. Satkauskienės teigimu, taip nutiko ne dėl to, kad būtų delsę ar nenorėję, o todėl, kad patys tiekėjai nespėja dirbti su visomis įstaigomis iš karto.

REKLAMA

Vyriausiosios specialistės teigimu, darželiai noriai dalyvauja programose. Tiekėjui prisiėmus administravimo rūpesčius, atkrito daug vargo.

Darželių dar nepavijo

O štai miesto mokyklose kiek kitokia padėtis. Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiasis ugdymo įstaigų specialistas Vladas Taučius sako, kad programoje „Pienas vaikams“ visos miesto mokyklos pradėjo dalyvauti dar prieš Naujuosius metus. Pagrindinė problema, dėl kurios tiek delsta, jo teigimu, – tiekėjo nebuvimas. Be to, ir pats administravimo procesas nėra itin paprastas, tad mokyklų papildomas popierizmas neviliojo.

REKLAMA

V. Taučiaus patikinimu, vaikai pieno produktus noriai valgo ir geria. Žinoma, mokyklai ir pačiai reikia pagalvoti apie raciono keitimą. „Jei kasdien valgytume varškės sūrelius, nusibostų ir suaugusiesiems“, – šypsosi jis.

Bet, vyriausiojo ugdymo įstaigų specialisto manymu, su šia užduotimi mokyklos susidoroja gana gerai – einama į priekį. O tokios programos yra didelis pliusas.

Tik nemokamų vaisių vaikams programoje problemos dėl tiekėjų tebesprendžiamos. Jų ieškoma, tačiau nerandama. „Daugiausia šioje srityje pažengę darželiai“, – sako esąs priverstas tai konstatuoti V. Taučius.

Daiva SAVICKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų