„Įvertinusi šių metų rinkimų svarbą ir siekdama sutelkti Lietuvos Respublikos piliečius visuotinių iššūkių akivaizdoje, kviečiu ir rekomenduoju palaikyti prezidento G. Nausėdos kandidatūrą artėjančiuose prezidento rinkimuose. Esu tikra, kad šis sprendimas yra geriausias ir Lietuvai, ir Lietuvos žmonėms, ir socialdemokratams siekiant saugesnės ir socialiai teisingesnės valstybės“, – savo kalboje šeštadienį sakė V. Blinkevičiūtė.
Šitokį sprendimą politikė motyvavo tuo, kad pagal Lietuvos Konstituciją prezidento galios didžiausios gynybos ir užsienio politikos klausimais, o G. Nausėda neva pademonstravo lyderystę tiek prikviečiant į Lietuvą Vokietijos brigadą, tiek NATO vadovų susitikimo metu, tiek vykdydamas diplomatiją karo akivaizdoje.
Bet šis V. Blinkevičiūtės teiginys gali būti kvestionuojamas, nes didžiausią spaudimą dėl Vokietijos brigados dislokavimo Lietuvoje bent jau viešai vykdė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, o NATO vadovų susitikimas buvo bendras Lietuvos institucijų darbas, kuriame G. Nausėda sudalyvavo kaip valstybės galva ir simbolis. Negana to, būtent NATO vadovų susitikime Vilniuje subyrėjo Rytų Europos valstybių koalicija, o Ukraina nebuvo pakviesta jungtis prie Aljanso.
„Prezidento G, Nausėdos lyderystė ir vokiečių brigados klausimu, ir NATO viršūnių susitikimo metu bei vykdoma diplomatija karo akivaizdoje kelia pasitikėjimą. Prezidento nuoseklus veikimas atsveria dabartinės valdančiosios daugumos klaidas ir blaškymąsi užsienio ir gynybos politikoje. Prezidento veiksmai sprendžiant pastaruosius klausimus būtų dar efektyvesni, jei jis turėtų parlamentinės daugumos paramą“, – teigia V. Blinkevičiūtė.
Sudarė paktą su Nausėda?
Socialdemokratai šiuo metu yra populiariausia politinė jėga pagal visuomenės nuomonės apklausas ir tikisi formuoti valdančiąją koaliciją po Seimo rinkimų šių metų spalio mėnesį, todėl V.Blinkevičiūtės užuomina apie tai, kad viskas vyktų daug efektyviau, jeigu prezidentas Seime turėtų būti paramą, signalizuoja, jog jie ir planuoja šią parama tapti sėkmės atveju. Kiek anksčiau politikos užkulisiuose vyravo mintis, kad tarp socdemų ir G. Nausėdos galėjo būti sudarytas sutarimas dėl paramos šalies vadovo rinkimuose.
„Esu tikra, kad šis sprendimas yra geriausias ir Lietuvai, ir Lietuvos žmonėms, ir socialdemokratams siekiant saugesnės ir socialiai teisingesnės valstybės“, – teigė V. Blinkevičiūtė.
Prezidento rinkimai vyks šių metų gegužės 12 dieną, o po dviejų savaičių, jeigu prireiks, bus organizuojamas antrasis rinkimų turas. Europos Parlamento rinkimai vyks birželio 9 dieną, o Seimo – spalio mėnesį.
Šiuo metu prezidento rinkimuose ketina dalyvauti dabartinis šalies vadovas G. Nausėda, premjerė, konservatorių atstovė Ingrida Šimonytė, save išsikėlęs advokatas Ignas Vėgėlė, Laisvės partijos atstovas Dainius Žalimas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Aurelijus Veryga, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ politikas Giedrimas Jeglinskas, Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis, taip pat esama mažiau žinomų kandidatų – Zenonas Andrulėnas, Eduardas Vaitkus ar Valdas Tutkus.
Socialdemokratams tai bus pirmas kartas, kai partija prezidento rinkimuose nekelia savo kandidato, bet anksčiau taip yra pasielgusios kitos partijos. Pavyzdžiui, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Liberalų sąjūdis anksčiau rinkimuose yra rėmusios buvusią prezidentę Dalią Grybauskaitę.
Blinkevičiūtė: ar jūs baigsit vieną kartą rietis?
Tačiau savo kalbą socialdemokratų konferencijoje V. Blinkevičiūtė pradėjo ne nuo ko kito, o nuo esamos politinės situacijos aptarimo. Paprastai savo kalboje ši politikė nevengia kritikuoti valdančiųjų, ypač konservatorių ir ypač šios partijos lyderio užsienio reikalų ministro G. Landsbergio. Kadangi šis konservatorių politikas yra ypatingai nepopuliarus, beveik visuomet V. Blinkevičiūtei jis tampa tarsi bokso kriauše.
„Turbūt galvojat, kad šiandien vėl kritikuosiu konservatorius ir valdančiuosius? Yra už ką, jei atvirai. Bet šiandien pasakysiu trumpai: per daug garbės kritikuoti valdžią. Nes negirdi pasiūlymų, net savęs nebegirdi ir nebesusišneka tarpusavyje. Nes skaldo visuomenę net visuotinių iššūkių akivaizdoje. Šitai valdžiai jau dėl nieko negėda, ji gal bijo tik traktorių Vilniaus centre. O jau maniau, atleiskit, kad nebijo nieko“, – kalbėjo socialdemokratų lyderė.
V. Blinkevičiūtė paminėjo apgailestaujanti, kad mokytojai, medikai ar pareigūnai neturi traktorių kaip kad ūkininkai, todėl į jų reikalavimus esą neatsižvelgiama. Tačiau būtent pedagogams, medikams ir pareigūnams šių metų biudžete buvo skirta nemažai lėšų: mokytojams – papildomai 343 mln. eurų, medikams – 179 mln. eurų papildomai, pareigūnams – 66 mln. eurų.
„Pasirodo, norint, kad prasidėtų kažkas panašaus į dialogą su I. Šimonytės Vyriausybe, būtina suvažiuoti su traktoriais į Gedimino prospektą. Antraip nieko nebus“, – stebėjosi V. Blinkevičiūtė, matyt nepažiūrėjusi į tai, kaip buvo sukonstruotas valstybės, savivaldybių ir kiti biudžetai.
Politikė atkreipė dėmesį į pastarojo meto rietynes politiniame elite, bet ji paminėjo valdančiuosius, tai yra konservatorius, laisviečius ir liberalus, nors gana nemenkai tarpusavyje konfliktuoja ir skirtingos valdžios šakos – Užsienio reikalų ministerija bei Prezidentūra.
„Kiek tenka važinėti po Lietuvą, po jos miestus ir miestelius ir susitikti su žmonėmis – aiškiai matau: dalis visuomenės yra nusivylusi. Nusivylusi, ir tam, kas vyksta valdžios viršūnėse, tikrai nepritaria. Mano amžiną atilsį mama sakydavo paprastai: „A jūs baigsit rietis? Dirbkit žmonių labui“, – kalbėjo socialdemokratų lyderė.
Kreipėsi į verslo atstovus dėl gynybos
V. Blinkevičiūtė savo kalboje paminėjo vieną iš svarbiausių pastarojo meto klausimų, tai yra gynybos finansavimą ir jo trūkumą, mat Lietuva turi didelių ambicijų sukurti sausumos diviziją su tankų brigada, priimti Vokietijos brigadą Lietuvoje bei didinti jaunuolių šaukimą į privalomąją pradinę karo tarnybą. Vien kitąmet papildomai prie esamo finansavimo reikia 450 mln. eurų, o ateinančiais metais prireiks ir dar daugiau.
„Ir štai konservatoriai, prieš pat rinkimus, kviečia kalbėtis dėl Lietuvos gynybos. Bet visa tai jau turės spręsti jau nauja Vyriausybė. Dėl pačių konservatorių siūlymų pagrįstumo – atskiras klausimas. Turim rimtų abejonių mes, turi jų ir ekspertai, kariškiai“, – kalbėjo politikė.
Socialdemokratai siūlo leisti gynybos obligacijas ir 5 procentiniais punktais padidinti pelno mokestį, tačiau į tai gana skeptiškai žvelgia verslas. Premjerė I. Šimonytė ir finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusios, kad tinkamai finansuoti Lietuvos ambicijas gynybos srityje nebus įmanoma nepajudinus didžiųjų banginių – pridėtinės vertės mokesčio, pelno mokesčio arba gyventojų pajamų mokesčio.
„Gerbiami verslo atstovai, Šiandien tikrai ne didžiausia mūsų valstybės problema kur – ir kokie – ministrai siuntė elektroninius laiškus ir kas jų negavo. Gerbiami verslininkai, prašau jūsų ir kviečiu papildomai prisidėti prie krašto gynybos finansavimo. Dabar, kai to gyvybiškai reikia mūsų visų valstybei. Jūs galite tai padaryti. Ir džiaugiuosi, kad kai kurie iš jūsų jau pareiškė: ir galime, ir norime, ir prisidėsime. Prašau jūsų – visų jūsų – prisiimti atsakomybę už krašto gynybą“, – į verslo atstovus kreipėsi V.Blinkevičiūtė.
„Jei ne jūs, tada kas? Žmonės, kurie gyvena nuo algos iki algos, nuo pensijos iki pensijos? Taip, be jokios abejonės, turėsime prisidėti visi. Suprantu tenkančią ir teksiančią naštą. Bet jūsų parama yra gyvybiškai būtina. Taip pat labai tikiuosi ir prašau piliečių palaikyti kitą socialdemokratų siūlymą – išleisti gynybos obligacijas“, – pridūrė socialdemokratė.
Bet V. Blinkevičiūtė sako, kad šiuo metu kalbėti tik apie gynybą neužtenka, reikia kalbėti ir apie tai, kaip apsaugoti žmones nuo gąsdinančių kainų. Politikė pakvietė pažaboti kainas, nors nepateikė jokio recepto. Taip pat ji ragino kuo efektyviau atgrasinti Rusiją bei pakloti pamatus ateities kartoms.
„Pristatydami savo Seimo rinkimų programines nuostatas mes išplėtosime minėtus tris uždavinius. Ir esame pasiryžę juos įgyvendinti. Nuo jų sėkmės priklauso, ar mes kaip valstybė išliksime saugūs, tvirti ir svarbiausia – susitelkę“, – sakė V. Blinkevičiūtė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
To ir reikejo tiketis
Blinkeviciutei geriau Briuselyje sedeti,o daugiau paprasciausiai komunisteliai neturi ne vieno kandidato, ne vieno ,absoliuciai ne vieno