Lietuva nelegalius migrantus popina daug labiau nei savus pensininkus, studentus ar kitus vargingai gyvenančius žmones: per dieną jiems išlaikyti skiria po 60 litų. Tačiau reikėtų labiau pasistengti, nes supykę sveteliai bėga iš tokios nepalankios jiems šalies. Tiesa, dažniausiai ir vėl sugrąžinami pas mus: tokios tarptautinės taisyklės.
Atkaklus svečias
Vakar Lietuva iš šalies deportavo nelegalų migrantą –armėną Aliką Grigorianą. Tai jau 24-as šiemet iš Lietuvos išsiųstas užsienietis. A.Grigorianą Lietuvai “padovanojo" Suomija, mat ten jis įkliuvo kaip žmogus, pametęs asmens tapatybės dokumentą su Šengeno viza, su kuria leidžiama atvykti į Lietuvą. Pas mus patekęs armėnas iškart pasiprašė politinio prieglobsčio. O tokiu atveju Lietuvos įstatymai svečiams itin palankūs: leidžia jiems 24 valandoms palikti Užsieniečių registracijos centrą.
Tuo pasinaudojęs A.Grigorianas vieną kartą pabėgo į Estiją ir buvo grąžintas. Tačiau vėl išleistas 24 valandoms atsidūrė Šveicarijoje. Pagaliau vakar su pasieniečių palyda įsodintas į lėktuvą ir išgabentas namo.
Tai –kone tipinė nelegalių migrantų istorija. Dauguma jų pasinaudoja įstatymų spragomis ir bando pabėgti į ne tokias skurdžias kaip Lietuva šalis. Matyt, spragos tam ir paliktos, kad nereikėtų išlaikyti užsieniečių, nes šaliai tai –brangus malonumas.
Kainuoja milijonus
Pavyzdžiui, A.Grigorianas Lietuvai kainavo maždaug 26,5 tūkst. litų: 17 tūkst. atsiėjo jo išlaikymas Užsieniečių registracijos centre, dar apie 9,5 tūkst. litų –išsiuntimas iš šalies: kelionės dokumentai, bilietas namo, drabužiai, avalynė, maisto davinys, kelionės krepšys ir kitos dovanos.
O per metus Lietuvoje sučiumpama po 1200-1300 tokių “grigorianų". Vieno jų išlaikymas Užsieniečių registracijos centre atsieina po 60 litų per parą. Vidutiniškai vienas nelegalus migrantas čia praleidžia apie 60 parų.
Užsieniečių grąžinimo į kilmės šalį reikalams per metus išleidžiama po maždaug 3 mln. litų. Tiesa, 75 proc. šios sumos dengia ES, mat būtent pagal jos taisykles migrantai grąžinami į Lietuvą, jei jos sieną, kaip išorinę ES ar Šengeno erdvės, nelegaliai kirto užsienietis. Dar apie 3 mln. litų jau vien mums kainuoja Užsieniečių registracijos centro išlaikymas.
„Kaip jie patenka į mūsų šalį? Vienas iš būdų –suklastoti dokumentai. Antras –nelegalus valstybės sienos kirtimas, paprastai per žaliąją sieną. Toliau – vizos gavimas apgaulės būdu ir piktnaudžiavimas prieglobsčio teise", –dėstė vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis A. Grigoriano deportavimo proga Vilniaus tarptautiniame oro uoste specialiai surengtoje spaudos konferencijoje.
Pasak jo, Lietuva dažnai tampa atpirkimo ožiu.
„Jei Šengeno viza išduota į Lietuvą, nesvarbu, kur imigrantas sulaikomas. Jis atsiunčiamas į Lietuvą: ir aiškinkitės patys su jo kilmės šalimi", –„Vakaro žinioms" paaiškino R.Palaitis.
Kalti nelogiški įstatymai
Robertas PETRAITIS –VSAT Užsieniečių registracijos centro vadas:
„Pernai į Užsieniečių registracijos centrą buvo pristatyta 440 užsieniečių", –duomenis pateikė R.Petraitis. Pasak jo, didelė dalis pasinaudoja tuo, kad jiems leidžiama parai pasišalinti iš centro, ir iškeliauja į kitas ES valstybes.
„Kitaip sakant, jie pabėga. Vienus sugrąžina atgal į Lietuvą, kitų negrąžina. Praėjusiais metais pabėgo apie 320 užsieniečių. Dalis jų –apie 50-60 –vėl buvo grąžinti", –šokiruojančius skaičius atskleidė R.Petraitis. Tačiau, anot jo, dėl to kalti ne centro darbuotojai, o nelogiški įstatymai, leidžiantys užsieniečiams 24 valandoms pasišalinti už centro ribų.
Danas NAGELĖ