Kodėl pramonės laukia sunki žiema, kiek kils atlyginimai ir ar gresia naujų bankrotų, kalbamės su Pramonininkų konfederacijos prezidentu Vidmantu Janulevičiumi.
Pramonė lipa iš duobės – taip situaciją apibūdina Lietuvos bankas. Ar sutinkate su tokia išvada, ar problemos tikrai praeityje?
Jeigu atvirai, manau, kad problemų dar gali būti. Jos gali būti ir vasario, ir kovo mėnesį. Yra labai daug nežinomųjų. Tai, kad buvome pasiekę duobę yra tikra tiesa. Apdirbamoji pramonė pastaruosius du – tris mėnesius rodo tam tikrus atsigavimo ženklus. <...>
Vartojimas Vakarų šalyse stoja. Tačiau pavasarį, birželio mėnesį, ypač, jeigu bus pozityvių naujienų iš Europos centrinio banko dėl palūkanų mažėjimo, manau, kad reikalai galėtų pradėti taisytis.
Esame čempionai
Jeigu lygintume su praėjusiais metais, kokie dabar yra pramonės rezultatai?
Jie yra krentantys. Jeigu lygintume su mūsų visų laikų rekordu, pasiektu 2020 metais, kai lietuviškos kilmės produktų eksportas augo bene 14 proc., tai šie metai jau yra minus 11 proc. <...> Per pandemiją mūsų pramonė žibėjo. <...>
Pavyzdžiui, mėgstame lygintis su Estija, tai, lyginant su jais mes esame čempionai. Estijoje yra kritimas ir labai ženklus, jeigu mes esame ties nuliu, tai ten yra minusas.
Tai, kodėl tokie skirtumai, kodėl Lietuvai geriau sekasi?
Nenoriu susireikšminti, bet, todėl, kad pramonės dalis Lietuvoje yra virš 20 proc. nuo viso bendrojo vidaus produkto, pas juos yra 12-ka, Latvijoje yra 14-ka.
Creditinfo.lt duomenimis, šiemet apie dešimtadalis visų bankrutavusių įmonių buvo iš apdirbamosios pramonės sektoriaus, maždaug 80-90. Kaip vertinate tokius skaičius, kiek bankrotų gali būti kitais metais?
Manau, kad jų gali daugėti būtent dėl apyvartinių lėšų stokos, dėl to, kad daug kas „dirbo į sandėlį“. Praeitų metų aukštos energijos kainos, šiais metais aukštos palūkanų normos yra tas sumuštinis, kuris daugeliu atvejų yra neįkandamas.
Trūksta apyvartinių [lėšų], yra įsiskolinimai ir tos vidutinės ir smulkios įmonės, apie kurias jūs kalbate, pradeda nebekvėpuoti. Manau, reikėtų sukurti ne subsidijas, o „pagalves paskolų pavidalu“ ir tikiuosi, kad Vyriausybė artimiausiu metu spręs šiuos klausimus.
Visą pokalbį rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.